Pół miliona osób w Amazonie z podwyżką. Ile będą zarabiać?

Michael Nagle/Bloomberg

Amazon ogłosił, że podniesie płace dla ponad 500 tys. pracowników, ale nie planuje zwiększać swojej płacy minimalnej o 15 dolarów za godzinę.

Gigant e-commerce podał, że po przeglądzie wynagrodzeń planuje wprowadzić podwyżki płac już od połowy maja – zapowiada dyrektor wykonawczy Amazona Darcie Henry. Zwiększy stawkę godzinową o 0,50 – 3 dol., co oznacza łączny koszt przekraczający 1 mld. – Jest to dodatek do pensji początkowej w wysokości co najmniej 15 dol. za godzinę – mówi Darcie Henry, wiceprezes Amazon ds. Kadrowych. Firma w 2020 roku wydała ponad 2,5 mld dol. na dodatkowe premie i zachęty dla zespołów na pierwszej linii.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon uderzy w Allegro. Ale najbardziej ucierpi kto inny

Amazon już w zeszłym roku zwiększył zatrudnienie do ponad 1,3 mln osób całym świecie po tym, jak zatrudnił 500 tys. nowych pracowników. Podwyżki wynagrodzeń mogą pomóc firmie przyciągnąć dodatkowych pracowników na trudnym rynku pracy. Ekonomiści podkreślają jednak, iż w USA stawka minimalna 15 dol. to zdecydowanie za mało, by uznać ją za atrakcyjną.

Także w Polsce wynagrodzenia rosną. – Chcemy tworzyć naszym pracownikom długoterminowe perspektywy rozwoju, a aby pozostać konkurencyjnymi w branży pod względem wynagrodzenia, co roku dokonujemy rewizji ich pensji – mówi „Rzeczpospolitej” Magdalena Węglewska, rzecznik Amazona w Polsce. – Stawka pracownika poziomu początkowego, który jest z nami od ponad 2 lat i przychodzi do pracy zgodnie z grafikiem, wynosi 3 992 zł brutto. Pracownik, który dopiero co do nas dołączył, zarobi 3 629 zł brutto, w tym bonus za obecność – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Protest pracowników Amazona w Polsce. Walczą o świąteczny bonus

Pracownicy poziomu początkowego zaczynają od stawki 20 zł, a liderzy zespołów od stawki 25 zł za godzinę brutto. Pracownikom Amazon przysługuje także comiesięczny bonus, który może wynieść nawet do 15 proc. za obecność indywidualną oraz wyniki zespołu plus dodatkowy pakiet benefitów, w tym prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, darmowy dojazd autobusami do pracy i z powrotem na wybranych trasach, gorący posiłek za 1 zł oraz wiele innych benefitów, w tym szansa na skorzystanie z Programu Postaw na Swój Rozwój. – Dzięki temu programowi pracownicy zatrudnieni dłużej niż rok mogą liczyć na pokrycie kosztów edukacji, kursów czy materiałów edukacyjnych do wysokości 26 tys. zł w ciągu 4 lat. Nie wymagamy przy tym podpisywania tzw. umowy lojalnościowej o kształcenie – mówi Magdalena Węglewska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy Facebook oszalał? Chcą już nawet haseł do e-maili

Serwis społecznościowy Marka Zuckerberga nie zwalnia tempa – po całej serii oskarżeń skierowanych pod ...

Zagrożone serce świata mikroprocesorów

Produkcja układów scalonych na Tajwanie zmaga się z trzema problemami: koronawirusem, suszą oraz przerwami ...

Turecki sąd: Blokowanie Wikipedii to naruszenie wolności słowa

Turecki Sąd Konstytucyjny orzekł 26 grudnia, że blokowanie dostępu do Wikipedii w Turcji narusza ...

Fatalne lato w Hollywood. Król jest jeden

Producenci filmowi z Hollywood nie mają za sobą dobrego lata, ponieważ przychody z kin ...

Dramat w tabletach, laptopy łapią oddech. A co jest teraz hitem?

Dobrą wiadomością dla producentów sprzętu i spółek nim handlujących w Polsce jest rosnąca konsumpcja. ...

Roboty umieją coraz więcej. Ten z Bostonu zmieni logistykę

Amerykańska firma Boston Dynamics opracowała robota do przenoszenia pudeł w magazynie. Nie jest tak ...