Pół miliona osób w Amazonie z podwyżką. Ile będą zarabiać?

Michael Nagle/Bloomberg

Amazon ogłosił, że podniesie płace dla ponad 500 tys. pracowników, ale nie planuje zwiększać swojej płacy minimalnej o 15 dolarów za godzinę.

Gigant e-commerce podał, że po przeglądzie wynagrodzeń planuje wprowadzić podwyżki płac już od połowy maja – zapowiada dyrektor wykonawczy Amazona Darcie Henry. Zwiększy stawkę godzinową o 0,50 – 3 dol., co oznacza łączny koszt przekraczający 1 mld. – Jest to dodatek do pensji początkowej w wysokości co najmniej 15 dol. za godzinę – mówi Darcie Henry, wiceprezes Amazon ds. Kadrowych. Firma w 2020 roku wydała ponad 2,5 mld dol. na dodatkowe premie i zachęty dla zespołów na pierwszej linii.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon uderzy w Allegro. Ale najbardziej ucierpi kto inny

Amazon już w zeszłym roku zwiększył zatrudnienie do ponad 1,3 mln osób całym świecie po tym, jak zatrudnił 500 tys. nowych pracowników. Podwyżki wynagrodzeń mogą pomóc firmie przyciągnąć dodatkowych pracowników na trudnym rynku pracy. Ekonomiści podkreślają jednak, iż w USA stawka minimalna 15 dol. to zdecydowanie za mało, by uznać ją za atrakcyjną.

Także w Polsce wynagrodzenia rosną. – Chcemy tworzyć naszym pracownikom długoterminowe perspektywy rozwoju, a aby pozostać konkurencyjnymi w branży pod względem wynagrodzenia, co roku dokonujemy rewizji ich pensji – mówi „Rzeczpospolitej” Magdalena Węglewska, rzecznik Amazona w Polsce. – Stawka pracownika poziomu początkowego, który jest z nami od ponad 2 lat i przychodzi do pracy zgodnie z grafikiem, wynosi 3 992 zł brutto. Pracownik, który dopiero co do nas dołączył, zarobi 3 629 zł brutto, w tym bonus za obecność – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Protest pracowników Amazona w Polsce. Walczą o świąteczny bonus

Pracownicy poziomu początkowego zaczynają od stawki 20 zł, a liderzy zespołów od stawki 25 zł za godzinę brutto. Pracownikom Amazon przysługuje także comiesięczny bonus, który może wynieść nawet do 15 proc. za obecność indywidualną oraz wyniki zespołu plus dodatkowy pakiet benefitów, w tym prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, darmowy dojazd autobusami do pracy i z powrotem na wybranych trasach, gorący posiłek za 1 zł oraz wiele innych benefitów, w tym szansa na skorzystanie z Programu Postaw na Swój Rozwój. – Dzięki temu programowi pracownicy zatrudnieni dłużej niż rok mogą liczyć na pokrycie kosztów edukacji, kursów czy materiałów edukacyjnych do wysokości 26 tys. zł w ciągu 4 lat. Nie wymagamy przy tym podpisywania tzw. umowy lojalnościowej o kształcenie – mówi Magdalena Węglewska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Takiej nagrody jeszcze nie było. Z reality show w kosmos

Nie masz na wycieczkę w kosmos? Jest na to sposób. Potencjalni kosmonauci niedługo będą ...

Zimny prysznic dla rządu. Polskie startupy cienko przędą

Brakuje dobrych projektów, w które mogą inwestować fundusze VC, oraz pieniędzy na międzynarodowy rozwój ...

Dariusz Piotrowski, Dell Technologies: Każda firma będzie technologiczną

Przez wiele lat żyliśmy w świecie, gdzie wszystko się udawało i doskonale rozwijało. Uśpiliśmy ...

Skok przychodów Huawei. Czy sankcje nie działają?

Przychody Huawei wzrosły w drugim kwartale o 23 proc. w skali roku, sięgając 32,2 ...

Po lotniczych Amazon rozpoczął sprzedaż biletów do kin

Amerykański Amazon uruchomił w Indiach nową usługę. We współpracy z lokalnym potentatem rynkowym będzie ...

Obfity zysk PlayWay na symulatorach

Wydawca gier wypracował w trzecim kwartale zysk ponaddwukrotnie wyższy niż spodziewali się analitycy. Akcje ...