Candy to doskonale znana w Polsce włoska firma rodzinna z siedzibą w Brugherio, niedaleko Mediolanu, produkująca sprzęt AGD. Grupa produkuje urządzenia nie tylko pod marką Candy, takie jak pralki i lodówki, ale należą do niej także marki Hoover i Kelvinator, które ponad 80 proc. sprzedaży generują poza Włochami Haier Group Corporation to chińska, wielonarodowa firma zajmująca się elektroniką użytkową i sprzętem AGD z siedzibą w Qingdao w prowincji Shandong w Chinach. Od sześciu lat jest w ujęciu ilościowym największym producentem AGD na świecie.

Transakcja ma zostać sfinalizowana na początku 2019 r.

– W erze internetu rzeczy, wykorzystując swoje mocne możliwości badawczo-rozwojowe, Candy Group angażuje się w stosowanie technologii do tradycyjnych urządzeń gospodarstwa domowego, co idealnie pasuje do naszej strategii „eko-marki” – mówi Liang Haishan, prezes Qingdao Haier.

– Uważamy, że ta transakcja jest początkiem udanej strategicznej współpracy między Haier i Candy Group, która nie tylko pokaże potencjał rynku inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego, ale także zainspiruje sektor do dalszego ulepszania w celu poprawy jakości obsługi klienta – dodaje.

To kolejne chińskie przejęcie w branży, wcześniej Hisense poinformował o zakupie słoweńskiej grupy Gorenje. W sumie Chińczycy chcą kupić 50 proc. plus jedną akcję Gorenje. Oznaczało to wycenę spółki na poziomie ok 300 mln euro.