Microsoft idzie na wojnę z Uberem

Koncern stworzony przez Billa Gatesa na celownik wziął zupełnie nową branże – rynek przewozu osób zamawianych przez aplikację.

Firma, która opracowała system Windows, zainwestuje w startup Grab. Gigant z Singapuru to konkurent Ubera. Microsoft nie ujawnia jaką kwotę wyłoży za udziały w aplikacji łączącej pasażerów z kierowcami (spekuluje się o 200 mln dol.). Wiadomo natomiast, że w nowej rundzie finansowania Grab zamierza pozyskać od inwestorów w sumie 2,5 mld dol. Od obecnych udziałowców – chińskiego koncernu Didi (jest on również inwestorem w działającej w Polsce aplikacji Taxify) oraz japońskiego SoftBanku – ma otrzymać 2 mld dol. Pozostałe 500 mln dol. ma popłynąć od nowych inwestorów. Po zamknięciu tej rundy, według „Financial Times”, wartość Grab ma sięgnąć nawet 12 mld dol. W porównaniu z Uberem, którego wyceny sięgają grubo ponad 60 mld dol., to nie wiele, jednak pozycja firmy z Singapuru – zwłaszcza na rynku azjatyckim – jest bardzo mocna. Uber ma zatem powody do obaw. Wejście Microsoftu w Grab dodatkowo tę rywalizację zaostrzy. Smaczku całej transakcji dodaje fakt, że Microsoft już w 2015 r. zainwestował w Ubera, a w 2017 r. w indyjską firmę Ola.

W ramach inwestycji Microsoftu w Grab firma z Singapuru zobowiązała się używać Azure, czyli usługi chmurowej amerykańskiego koncernu. Oba przedsiębiorstwa planują również wspólne prace nad technologiami rozpoznawania twarzy oraz usługą tłumaczenia języków w czasie rzeczywistym.

Grab działa w 235 miastach południowo-wschodniej Azji. Wśród jej udziałowców jest m.in. Toyota.

Mogą Ci się również spodobać

Kolorowa ulica, czyli czego chcą mieszkańcy polskich miast

Na rynku mamy sporą ilość nowych mieszkań. Może z ich sprzedażą nie ma kłopotów, ...

Pechowa aktualizacja oprogramowania. Więźniowie na wolności

Setki zakładanych na kostkę nogi bransoletek elektronicznych, wykorzystywanych do nadzoru zwolnionych za kaucją podejrzanych ...

Administracja Trumpa przygląda się cyfrowym potentatom

Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że jego administracja poważnie przygląda się kwestii ewentualnych dochodzeń ...

Piwo od LG. Nawarzy je domowy automat

LG Homebrew to przypominające ekspres do kawy domowe urządzenie do produkcji piwa zademonstrowane na ...

Dron wleci przez okno, zmieniając kształt

Składany robot dron przeciśnie się wszędzie, gdzie wyśle go człowiek. Takie niezwykłe urządzenia opracowali ...

Drukowanie 3D i triumfalny powrót gospodarki na żądanie

Współczesne społeczeństwa konsumpcyjne postawiły na szybkie zaspokajanie potrzeb. Powstała w ten sposób gospodarka na ...