TikTok zablokował konto za krytykę Chin. Teraz się kaja

YouTube

Serwis społecznościowy TikTok przeprasza i odblokowuje konto amerykańskiej nastolatki Ferozy Aziz. 17-latka straciła konto na TikToku po tym jak skrytykowała sposób, w jaki Chińczycy traktują muzułmańską mniejszość – Ujgurów.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że blokada nie była spowodowana krytyką Chin, ale wcześniejszym zachowaniem 17-latki, która opublikowała film zawierający wizerunek Osamy bin Ladena. Nastolatka zapewnia, że film nie był propagandą, ale satyrą. TikTok przyznał, że to ludzki błąd w moderowaniu zamieszczanych treści jest odpowiedzialny za usunięcie jej kolejnego filmu. Zniknął on z aplikacji na godzinę, ale został przywrócony. Na dodatek po blokadzie pierwszego konta Feroza założyła całkiem nowe i na nim opublikowała trzyczęściowy film o Ujgurach, który na pierwszy rzut oka wyglądał jak poradnik wykonywania makijażu. Nagranie obejrzało w sumie ponad 1,6 miliona osób.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny prześwietlają smartfony turystom

Rzecznik TikTok powiedział portalowi BuzzFed, że blokada drugiego konta, była konsekwencją blokady pierwszego. W związku z zasadami aplikacji, po zablokowaniu konta użytkownik nie może na tym samym urządzeniu rejestrować kolejnego.

Jednak zdaniem Ferozy Aziz, to tylko wymówki, a jej konto zostało zablokowane, bo ośmieliła się publicznie opowiedzieć o zakładaniu obozów koncentracyjnych w Chinach i umieszczaniu tam muzułmanów, porywaniach, morderstwach, gwałtach, rozdzielaniu rodzin ujgurskich. Nastolatka zapowiedziała, że nie zamierza milczeć i dalej będzie krytykowała chińskie władze za szykanowanie mniejszości ujgurskiej. Według informacji organizacji zajmującymi się prawami człowieka w obozach koncentracyjnych umieszczono milion Ujgurów, muzułmańskiej mniejszości etnicznej zamieszkującej autonomiczny region Sinciang.

CZYTAJ TAKŻE: Koncerny nie chcą się narażać Pekinowi. Kontrowersyjna gra Blizzarda

TikTok to aplikacja założona przez chińskie przedsiębiorstwo ByteDance. Od kliku miesięcy aplikacja blokuje wszelkie treści, które uzna za propagowanie terroryzmu, po tym jak okazało się, że za jej pomocą rekruterzy ISIS werbowali nowych bojowników. W ramach tej akcji zablokowano w sumie niemal 2,5 tysiąca kont.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosjanie wypuszczają na rynek własnego smartfona

„Rosyjski Google”, jak mówi się o najpopularniejszej w tym kraju wyszukiwarce internetowej Yandex, będzie ...

Apple liczył na większy sukces nowych iPhone`ów

Nowe modele koncernu, które miały być rynkowym hitem, okazały się nie spełniać pokładanych w ...

Szatan panoszy się po sieci

Wirusy typu ransomware, służące do wymuszania okupów, to najpoważniejszy problem IT, z jakim borykają ...

Tajemnicza wizyta Jacka Ma w Wilnie

Najbogatszy Chińczyk odwiedził stolicę Litwy. Nikt nie wie, po co. Wizyta była prywatna. Jack ...

Europejczycy za ograniczeniem potęgi firm internetowych z USA

Większość Europejczyków uważa, że Bruksela robi za mało, aby ograniczyć potęgę amerykańskich firm na ...

Wirtualna przymierzalnia nadzieją e-sklepów

Startup pracuje nad technologią fotorealistycznej prezentacji i animacji odzieży na dowolnym typie sylwetki. Rusza ...