TikTok zablokował konto za krytykę Chin. Teraz się kaja

YouTube

Serwis społecznościowy TikTok przeprasza i odblokowuje konto amerykańskiej nastolatki Ferozy Aziz. 17-latka straciła konto na TikToku po tym jak skrytykowała sposób, w jaki Chińczycy traktują muzułmańską mniejszość – Ujgurów.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że blokada nie była spowodowana krytyką Chin, ale wcześniejszym zachowaniem 17-latki, która opublikowała film zawierający wizerunek Osamy bin Ladena. Nastolatka zapewnia, że film nie był propagandą, ale satyrą. TikTok przyznał, że to ludzki błąd w moderowaniu zamieszczanych treści jest odpowiedzialny za usunięcie jej kolejnego filmu. Zniknął on z aplikacji na godzinę, ale został przywrócony. Na dodatek po blokadzie pierwszego konta Feroza założyła całkiem nowe i na nim opublikowała trzyczęściowy film o Ujgurach, który na pierwszy rzut oka wyglądał jak poradnik wykonywania makijażu. Nagranie obejrzało w sumie ponad 1,6 miliona osób.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny prześwietlają smartfony turystom

Rzecznik TikTok powiedział portalowi BuzzFed, że blokada drugiego konta, była konsekwencją blokady pierwszego. W związku z zasadami aplikacji, po zablokowaniu konta użytkownik nie może na tym samym urządzeniu rejestrować kolejnego.

Jednak zdaniem Ferozy Aziz, to tylko wymówki, a jej konto zostało zablokowane, bo ośmieliła się publicznie opowiedzieć o zakładaniu obozów koncentracyjnych w Chinach i umieszczaniu tam muzułmanów, porywaniach, morderstwach, gwałtach, rozdzielaniu rodzin ujgurskich. Nastolatka zapowiedziała, że nie zamierza milczeć i dalej będzie krytykowała chińskie władze za szykanowanie mniejszości ujgurskiej. Według informacji organizacji zajmującymi się prawami człowieka w obozach koncentracyjnych umieszczono milion Ujgurów, muzułmańskiej mniejszości etnicznej zamieszkującej autonomiczny region Sinciang.

CZYTAJ TAKŻE: Koncerny nie chcą się narażać Pekinowi. Kontrowersyjna gra Blizzarda

TikTok to aplikacja założona przez chińskie przedsiębiorstwo ByteDance. Od kliku miesięcy aplikacja blokuje wszelkie treści, które uzna za propagowanie terroryzmu, po tym jak okazało się, że za jej pomocą rekruterzy ISIS werbowali nowych bojowników. W ramach tej akcji zablokowano w sumie niemal 2,5 tysiąca kont.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Finały polskiej ligi e-sportowej znów offline

8 drużyn, 7 kolejek fazy zasadniczej, 5 dni play-offów, drabinka podwójnej eliminacji, dziesiątki godzin ...

Tapeta poprawi działanie wi-fi

„Inteligentna powierzchnia” stworzona przez naukowców z bostońskiego Massachusetts Institute of Technology może dziesięciokrotnie zwiększyć ...

Jak skutecznie prowadzić elektroniczną ewidencję czasu pracy?

Na pracodawcach spoczywa obecnie wiele różnego typu obowiązków. Jednym z nich jest prowadzenie ewidencji ...

Tiry-widma wyjada na drogi. Kierowcy nie będą potrzebni

Startup Peloton Technology prowadzi testy rewolucyjnego rozwiązania dla transportu drogowego. Już niedługo na drogach ...

Nowy numer jeden na polskim rynku smartfonów

W Polsce liderem sprzedaży nie jest już ani Huawei, ani Samsung. Okazuje się, że ...

Kolejny chiński producent smartfonów wchodzi do Polski

Vivo rusza na podbój Europy – popularna w Chinach marka telefonów komórkowych debiutuje właśnie ...