Po emisji odcinka zawierającego krytykę Chin, animowany serial „South Park” został zakazany w tym kraju. Twórcy odpowiedzieli we właściwy sobie sposób, publikując wyjątkowo zjadliwe „przeprosiny”, w których wyśmiano choćby prezydenta ChRL Xi Jingpinga. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki luksus.
CZYTAJ TAKŻE: Chiny postawiły internetowy Wielki Mur. Ameryka bezsilna
Blizzard, jeden z cyfrowych potentatów, ma duży interes, by być dobrze postrzegany w Chinach. Jego marki jak seria gier strategicznych „Warcraft” czy karciana gra „Hearthstone” są tam bardzo popularne. Z tym wiąże się też oglądalność turniejów tej ostatniej. Ostatnio zwycięzca turnieju Grandmasters Chung ‚Blitzchung’ Ng Wai, występujac w charakterystycznej masce, ogłosił poparcie dla protestujących w Hongkongu. Blizzard natychmiast zablokował na rok jego udział w zawodach i zatrzymanł wypłatę 500 tys. dol. nagrody. W odpowiedzi gracze chcą bojkotować firmę, a jej motta „Think Globally” (myśl globalnie) i „Every Voice Matters” (każdy głos się liczy), stały się symbolem hipokryzji studia.
Nietrudno jednak zauważyć, że działanie firmy ma swoje źródła w danych finansowych. Według raportu wynikowego za drugi kwartał tego roku Activision (którego Blizzard jest częścią) odnotował 173 mln dol. przychodów z rejonu Azji i Pacyfiku, co stanowi 12 proc. całości. W porównaniu do regionów Ameryki, Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki to może niewiele (przychody stamtąd stanowią 54 proc. całości), jednak potencjał chińskiego rynku kusi i to nie tylko Blizzarda.
Apple również pokazał światu, jak bardzo nie chce urazić chińskiego rządu. Najpierw pojawiły się informacje, że na platformę AppStore trafiła specjalna mapa, która pozwoli protestującym w Hongkongu na obserwację ruchów policji. Rządowa gazeta skrytykowała za to amerykański koncern (aplikacje, które trafiają na AppStore, muszą zostać zatwierdzone), ten więc zdecydował się nie narażać i usunął aplikację ze swojego sklepu. Teraz na dodatek okazuje się, że w wersji 13.1.1. systemu iOS, po przestawieniu na region Hongkong i Makau, z zasobów ikonek emoji znika flaga Tajwanu.