Amazon opracował superprzyłbice. Sprzeda je po kosztach

Michael Nagle/Bloomberg

Inżynierowie Amazona opracowali znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze przyłbice ochronne. W pierwszej kolejności trafią do służb mających na co dzień styczność z koronawirusem.

Grupa inżynierów Amazona pracujących w dziale dostaw dronami wraz ze specjalistami od technologii 3D opracowała wielorazowe przyłbice ochronne dla wszystkich, którzy bezpośrednio mogą zetknąć się z osobami zarażonymi koronawirusem.

Inżynierowie opracowali je na podstawie opinii pracowników medycznych, którzy stosują przyłbice na co dzień. Dzięki temu są one bardziej skuteczne, jeszcze bardziej wytrzymałe a także wygodniejsze niż dotychczas. Mają mniej ostrych krawędzi, którymi można zahaczyć o włosy czy ubranie oraz specjalna opaskę, która redukuje ucisk przyłbicy na czole użytkownika – informuje portal The Verge.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon wyłapie chorych. Montuje kamery termowizyjne

Nowy model przyłbicy został już zaaprobowany przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych. Z uwagi na zapotrzebowanie na indywidualne środki ochrony, firma zamierza uruchomić masową produkcję przyłbic i sprzedaż ich po kosztach. Amazon szacuje, że w efekcie cena jego przyłbic będzie wynosiła jedną trzecią obecnej średniej ceny tego typu środków ochrony w serwisie koncernu. Na razie będą sprzedawana tylko i wyłącznie pracownikom służb, które na co dzień stykają się z koronawirusem, głównie służbie zdrowia.

Koncern potwierdził, że pierwszą partię 10 tys. przyłbic przekazał za darmo. Jest gotów do dostarczenia kolejnych 20 tys. darmowych przyłbic – informuje BBC. Obecnie na amerykańskiej platformie Amazona przyłbice można kupić w cenie od 12 do 35 dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon na czarnej liście. Zemsta Trumpa?

Amazon opracował także dokumentację na temat produkcji i specyfikacje przyłbic, która zamierza za darmo udostępnić wszystkim, którzy będą w stanie wydrukować je na drukarkach 3D.

Firma już spotkała się z krytyką, że ścinanie cen zagraża niezależnym sprzedawcom w jego serwisie. Jednak eksperci sądzą, że wysiłki na rzecz pomocy sprawią, że krytyka ta nie będzie zbyt skuteczna.

– Ludzie, którzy niepokoją się drapieżnym zachowaniem Amazona mogą mieć używanie, ale na pewno więcej ludzi będzie zadowolonych, że Amazon sprawia że bezpieczeństwo będzie tańsze w czasie kryzysu – powiedział BBC Michael Kades, dyrektor ds. rynku i konkurencji w Washington Center for Equitable Growth.

CZYTAJ TAKŻE: Bonanza Amazona. Wirus znalazł jednak słaby punkt

Amazon nie jest jedyną korporacją, która wykorzystuje swoje zasoby do produkcji indywidualnych środków ochrony. W walkę z epidemią zaangażowały się też Apple, Space X, HP czy Ford. Firmy te produkują i przekazują ochronie zdrowia najróżniejszy sprzęt ochronny.

Nie wiadomo natomiast czy także pracownicy koncernu zostaną wyposażeni w nowoczesne przyłbice. Portal The Verge przypomina, że zatrudnienie przez Amazona pracownicy narzekają, że pracodawca nie wyposażył ich w niezbędne środki ochronne. Pracownicy Amazona twierdzą, że coraz więcej z nich choruje na COVID-19, a władze koncernu ignorują ten problem. Pracownicy zrzeszeni w międzynarodowej koalicji „Amazon Workers International” twierdzą nawet, że firma ukrywa dane na temat liczby zarażonych. Domagają się większej ochrony, dłuższych przerw oraz podwyżek płac i dodatków za pracę w trudnych warunkach.

Po protestach pracowników Amazon zdecydował się m.in. na przebadanie wszystkich pracowników na obecność koronawirusa. Nadal jednak nie wiadomo, ilu pracowników koncernu zostało nim zarażonych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Z robotem na podbój Stambułu

Na początku marca Team RaByte – grupa uczniów ze szkół średnich – wyrusza do ...

Polskie firmy mocne w sieci

Amerykańskie koncerny zdominowały cyfrowy świat, ale są sektory w Polsce, w których prym wiedzie ...

Londyn ratuje konkurenta SpaceX. Ma ważny powód

Brytyjski rząd, razem z indyjską firmą Bharti Global, za kwotę 500 milionów dolarów przejmie ...

Brak wiedzy najczęstszą przyczyną obaw firm przed chmurą

Odsetek polskich przedsiębiorstw korzystających z usług chmurowych wzrósł w zeszłym roku o 6 pkt ...

Porównywarki skarżą się w Brukseli na Google’a

41 europejskich porównywarek cen z 21 państw, w tym kilka polskich jak Ceneo czy ...

Mocne wejście CD Projektu i CI Games na Gamescomie

Zaczęły się największe w Europie targi branżowe Gamescom. Polskie studia bez kompleksów konkurują tam ...