Big Tech-y szkodzą klientom i demokracji. Druzgocący raport Kongresu

Bloomberg

450-stronicowy raport z kontroli prowadzonej przez amerykański Kongres w tzw. Big Techach, czyli internetowych gigantach, nie pozostawia złudzeń – firmy te to monopoliści, którzy działają na niekorzyść obywatel i gospodarki.

Lista oskarżeń, po trwającym 16 miesięcy dochodzeniu, pod adresem Google, Apple, Facebooka i Amazonu (te firmy określane są jako GAFA) jest długa i szokującą. Jak podaje CNN, raport wskazuje m.in. na to, że giganci poprzez swoje działania ograniczają wolny wybór konsumentów, negatywnie wpływają na innowacyjności i przedsiębiorczości w gospodarce USA, osłabiają wolne i zróżnicowane media, szkodzą polityce prywatności Amerykanów. Co więcej, antymonopolowa komisja Izby Sądownictwa napisała, że istnieją istotne dowody na to, że antykonkurencyjne zachowanie firm osłabia demokrację.

CZYTAJ TAKŻE: Potęga wielkiej czwórki Big Tech zawstydza państwa

Prowadzący śledztwo nie mają wątpliwości i piętnują GAFA za „monopolistyczną pozycję w kluczowych segmentach biznesowych” oraz za nadużywanie swojej dominacji na rynku. Media za oceanem przekonują, iż raport to grunt pod ewentualne przyszłe przepisy mające na celu powstrzymanie Big Techów. Nie wykluczone jest, że Departament Sprawiedliwości i Federalna Komisja Handlu skierują nawet przeciwko niektórym z tych firm pozew do sądu.

NBC News przytacza wnioski z raportu, według których np. Apple cieszy się monopolem na dystrybucję aplikacji na urządzenia z systemem iOS. „Apple wykorzystuje również swoją pozycję do zbierania od twórców aplikacji wrażliwych informacji konkurencyjnych oraz do pobierania od twórców aplikacji nieadekwatnych cen w App Store” – pisze o raporcie serwis Engadget.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kopaczy kryptowalut wyganiają ceny energii

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy rosnące ceny energii dobiły kopalnie kryptowalut w Polsce. Nieuniknione podwyżki ...

Polska sztuczna inteligencja wykryje raka piersi

Ailis, medyczna spółka z Krakowa, stworzyła nowatorskie rozwiązanie, które ma usprawnić wczesne diagnozowanie zmian ...

Intel wykłada 2 mld dol. i przejmuje laboratoria w Polsce

Największy na świecie producent układów scalonych kupuje dostawcę chipów ze sztuczną inteligencją. Akwizycja izraelskiej ...

W II fali pandemii znów wystrzeliły e-zakupy. Co teraz zamawiają Polacy?

W sklepach internetowych zamówienia wracają na rekordowe poziomy z marca i kwietnia – wynika ...

Wynalazek Toshiby wykryje raka. Z kropli krwi

Japoński koncern ujawnił swój najnowszy produkt. Jego maszyna, wielkości kserokopiarki, z jednej kropli krwi ...

Automatyzacja to powrót do szkoły. Kto musi się przekwalifikować?

Nowe prognozy dotyczące skutków automatyzacji są optymistyczne dla pracowników, ale i tak oznaczają konieczność ...