Big Tech-y szkodzą klientom i demokracji. Druzgocący raport Kongresu

Bloomberg

450-stronicowy raport z kontroli prowadzonej przez amerykański Kongres w tzw. Big Techach, czyli internetowych gigantach, nie pozostawia złudzeń – firmy te to monopoliści, którzy działają na niekorzyść obywatel i gospodarki.

Lista oskarżeń, po trwającym 16 miesięcy dochodzeniu, pod adresem Google, Apple, Facebooka i Amazonu (te firmy określane są jako GAFA) jest długa i szokującą. Jak podaje CNN, raport wskazuje m.in. na to, że giganci poprzez swoje działania ograniczają wolny wybór konsumentów, negatywnie wpływają na innowacyjności i przedsiębiorczości w gospodarce USA, osłabiają wolne i zróżnicowane media, szkodzą polityce prywatności Amerykanów. Co więcej, antymonopolowa komisja Izby Sądownictwa napisała, że istnieją istotne dowody na to, że antykonkurencyjne zachowanie firm osłabia demokrację.

CZYTAJ TAKŻE: Potęga wielkiej czwórki Big Tech zawstydza państwa

Prowadzący śledztwo nie mają wątpliwości i piętnują GAFA za „monopolistyczną pozycję w kluczowych segmentach biznesowych” oraz za nadużywanie swojej dominacji na rynku. Media za oceanem przekonują, iż raport to grunt pod ewentualne przyszłe przepisy mające na celu powstrzymanie Big Techów. Nie wykluczone jest, że Departament Sprawiedliwości i Federalna Komisja Handlu skierują nawet przeciwko niektórym z tych firm pozew do sądu.

NBC News przytacza wnioski z raportu, według których np. Apple cieszy się monopolem na dystrybucję aplikacji na urządzenia z systemem iOS. „Apple wykorzystuje również swoją pozycję do zbierania od twórców aplikacji wrażliwych informacji konkurencyjnych oraz do pobierania od twórców aplikacji nieadekwatnych cen w App Store” – pisze o raporcie serwis Engadget.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook idzie na rekord. Wyciek danych 267 mln użytkowników

Społecznościowy gigant zaliczył kolejna wpadkę. Przez dwa tygodnie w internecie, na hakerskim forum wisiała ...

Ryba-szpieg będzie pracować dla wojska

Naukowcy z Uniwersytetu w Wirginii i Harvardu skonstruowali robota-rybę, który pływa dokładnie tak jak ...

PlayStation zyskało ponad 2 mln graczy. Dzięki epidemii

Sony korzysta na izolacji związanej z koronawirusem – zamknięci w domach coraz chętniej sięgają ...

KE: Europa ma być liderem w danych, a AI zyskać ludzką twarz

Bruksela chce wspólnej przestrzeni danych cyfrowych i etycznej sztucznej inteligencji. Ma nadzieję na pogodzenie ...

CD Projekt znów przekłada Cyberpunka. Zarząd tłumaczy

Nie 19 listopada, ale 10 grudnia pojawi się najbardziej wyczekiwana gra na świecie. Polskie ...