Potęga wielkiej czwórki Big Tech zawstydza państwa

Jeff Bezos zwiększy w tym roku przychody Amazona o niemal jedną trzecią – przewidują analitycy
Bloomberg

Mimo ostatnich spadków łączna kapitalizacja Google’a, Apple’a, Facebooka i Amazona sięga 5,3 bln dol., 25 razy więcej niż wartość spółek na warszawskiej giełdzie.

Big Tech rosną w siłę, dystansując kolejne gospodarki narodowe. Według najnowszych prognoz w 2020 r. przychody GAFA, jak mówi się o gigantach technologicznych Google’u, Apple’u, Facebooku oraz Amazonie, przekroczą rekordowe 900 mld dol. A to oznacza, że do kasy tylko tych czterech globalnych firm wpłynie więcej pieniędzy, niż wynosi PKB Turcji, czy Holandii i niemal dwukrotnie więcej niż Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Technologiczni giganci mocno stracili na wartości. Piekielny wrzesień

Przychody tzw. wielkiej czwórki od 2014 r. urosły o prawie 160 proc. Jeszcze sześć lat temu sięgały 350,3 mld dol., by w 2019 r. przekroczyć 772 mld dol. Mimo pandemii – jak szacują giełdowi eksperci – w 2020 r. urosną o kolejne 131 mld dol. Z analiz wynika, iż w ciągu bieżącego roku najmocniej wzrośnie sprzedaż hegemonowi branży e-commerce, Amazonowi – aż o 31 proc. Choć Jeff Bezos z początku zapowiadał, że na skutek lockdownu należy się spodziewać w II kwartale br. straty, ostatecznie koncern podwoił swój zysk względem tego samego okresu 2019 r. Na trzech pandemicznych miesiącach zarobił aż 5,2 mld dol.

Ale imponującego skoku dokona też Facebook – platforma Marka Zuckerberga w 2020 r. przychody zwiększy o ponad 13 proc., do 80,1 mld dol. Dodatnią dynamiką pochwalą się również Apple (8,6 proc.) i Google (7,6 proc.), których wpływy ze sprzedaży mają wynieść odpowiednio niemal 283 oraz 173 mld dol.

Okoliczności związane z epidemią koronawirusa pompują wyceny gigantów. Kapitalizacja GAFA, która sięga już 5,27 bln dol., to wartość 25 razy wyższa niż wycena wszystkich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

CZYTAJ TAKŻE: Ze zgliszczy wyłonią się nowi tech-giganci. Kogo typują eksperci

Najwyżej wycenianą firmą w USA jest obecnie Apple. Choć kapitalizacja biznesu kierowanego przez Tima Cooka już przekroczyła granicę 2 bln dol., to w ostatnich tygodniach runęła o ponad 100 mld dol. w dół i dziś oscyluje wokół 1,97 bln dol. Eksperci wskazują, że pod wodzą Cooka koncern z logo nadgryzionego jabłka zwiększył swoją wycenę o imponujące 450 proc.

Do rywala z Cupertino pod względem kapitalizacji zbliża się Amazon, którego wycena dobija obecnie do 1,6 bln dol. W tyle pozostają Google i Facebook (kapitalizacja pierwszego to 1 bln dol., drugiego – 750 mld dol.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Certyfikat „Gaming TV Performance” dla telewizorów Samsung Neo QLED

Cztery telewizory Samsung Neo QLED, jako pierwsze w branży otrzymały wyróżnienie „Gaming TV Performance” ...

Znany portal wypuszcza własnego smartfona

Yahoo wprowadza na rynek telefon komórkowy o nazwie Yahoo Mobile w pakiecie z nielimitowanymi ...

AI lepsza od Warhola? Zadziwiające prace

Szumnie zapowiadana wystawa „AI: More Than Human” miała być pierwszą tak szeroką prezentacją sztuki ...

USA mają kosmiczny problem z Rosją

Stany Zjednoczone od kilku dziesięcioleci kooperują z Rosją w rozwoju technologii kosmicznej i podboju ...

Wyciekła baza danych chorych na Covid-19. W tym prezydenta

Nazwiska pacjentów leczonych na koronawirusa, ich adresy oraz cała historia medyczna, a więc niezwykle ...

Brat narkotykowego barona idzie na wojnę z polskim miliarderem

Szwedzka Klarna, najcenniejszy startup Europy, szykuje się do giełdowego debiutu za oceanem. Bezprecedensowe wydarzenie ...