Twórca „Fortnite’a” uderza w Apple. Skarży koncern w Europie

Bloomberg

Wygląda na to, że wojna między Epic Games a koncernem kierowanym przez Tima Cooka eskaluje i przeniesie się teraz do Europy.

Producent hitowego tytułu „Fortnite” w ub. r. oskarżył Apple o nieuczciwe praktyki. Doszło do tego po tym, jak gigant wyrzucił jego grę ze swojego sklepu mobilnego. Teraz Epic chce, by sprawą działań App Store zajęła się Bruksela – podaje serwis Techcrunch. I wszystko wygląda na to, że tak się stanie. Skarga trafiła już do wspólnotowych organów antymonopolowych.

CZYTAJ TAKŻE: Wydawca „Fortnite`a” znalazł sprytny sposób na blokadę Apple’a

W piśmie do Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej producent „Fortnite’a” zarzuca Apple, że ten – poprzez serię starannie „zaprojektowanych” ograniczeń całkowicie wyeliminował konkurencję w procesach dystrybucji aplikacji i płatności. „Apple, wykorzystuje kontrolę nad ekosystemem iOS, czerpie korzyści z blokowania konkurentów. Jego postępowanie stanowi nadużycie pozycji dominującej i naruszenie unijnego prawa konkurencji” – pisze Epic Games.

Spółka nie domaga się we wniosku odszkodowania od Apple, ale podjęcia przez unijne organy ds. konkurencji „środków zaradczych” względem działań producenta iPhone’ów.

CZYTAJ TAKŻE: Człowiek, przed którym drży Apple

Unia Europejska prowadzi już kilka spraw o nadużywanie pozycji dominującej przeciwko Apple. W zeszłym roku otworzyła formalne dochodzenie w sprawie niektórych praktyk amerykańskiego giganta – na celowniku regulatorów są m.in. działania sklepu App Store, ale też usługi płatnicze Apple Pay.

Epic Games zdaje sobie dobrze sprawę, że Europie łatwiej będzie mu walczyć z Apple. Poszczególne kraje dążą tu do szerokiego uregulowania funkcjonowania platform internetowych. Chodzi m.in. o unikanie podatków i stosowanie praktyk ograniczających konkurencję.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Uber ma nowego konkurenta. To gigant branży high-tech

W Tokio z aplikacją przewozową wystartowało Sony, koncern kojarzący się z zupełnie innym segmentem ...

Rosyjskie kurczaki z próbówki w KFC

Amerykańska sieć fast-foodów pracuje nad „mięsem przyszłości” – chce produkować popularne kurczaczki, tzw. nuggets’y, ...

OSE wyrównuje szanse polskich uczniów

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma za zadanie nie tylko dostarczyć do wszystkich polskich szkół szybki, ...

„100 innowacji stulecia”. Peryskop, który zmienił wojnę czołgową

Z wynalazku majora Rudolfa Gundlacha jako pierwsza skorzystała polska broń pancerna. Później zaczęto go ...

Polska platforma testuje programistów z 60 krajów

DevSkiller, który pomaga automatycznie weryfikować umiejętności programistyczne pracowników lub kandydatów do pracy, rośnie mimo ...

Andrzej Kozłowski: Epidemia przyspieszy rozwój robotyzacji czy Artificial Superinteligence

W sytuacjach krytycznych kluczowe jest utrzymanie ciągłości świadczenia usług. Jest to ważne zwłaszcza dla ...