Apple podwoił zyski. Ma jednak poważny problem

Spencer Platt/Getty Images/AFP

Największa spółka pod względem kapitalizacji na świecie odnotowała znaczący wzrost wyników w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku. Apple zapowiedział podwyższenie dywidendy i program skupu akcji o wartości 90 mld dol.

W minionym kwartale Apple odnotował dwucyfrowy wzrost w każdej ze swoich kategorii produktowych, a najważniejsza odnoga, czyli sprzedaż iPhone’ów wzrosła o 65,5 proc. Sprzedaż Maców i iPadów radziła sobie jeszcze lepiej. Przychody z Maców wzrosły o 70 proc., a z iPadów o 79 proc.

Dzięki temu Apple odnotował w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku 89,6 mld dol. przychodów, o 54 proc. więcej niż przed rokiem. Analitycy szacowali, że sprzedaż wyniesie 77,4 mld dol. Zysk sięgnął 23,6 mld dol., wobec 11,3 mld rok wcześniej. Dobre wyniki powodują, że notowania spółki idą w górę. W handlu przedsesyjnym drożeją o blisko 3 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Dramat z czipami. Pandemia, sankcje i… wielka pomyłka

Firma przyznała, że ograniczenia w podaży podzespołów spowodują zmniejszenie przychodów nawet o 4 mld dol. w kwartale kończącym się w czerwcu. Mimo tego, Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple, powiedział, że firma spodziewa się dwucyfrowego wzrostu przychodów.

Spółka zamierza również dzielić się z akcjonariuszami większym zyskiem niż wcześniej. Apple podwyższy dywidendę o 7 proc., do 0,22 USD na akcję. Ponadto zarząd zezwolił na przeprowadzenie skupu akcji o wartości 90 mld dol. To o wiele więcej niż w poprzednich latach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska gra numerem 1 na świecie. Budzi kontrowersje

„Drug Dealer Simulator” wspiął się na pierwsze miejsce globalnej listy bestsellerów na Steamie. Koszty ...

Małe roboty wejdą do kanalizacji. Mają jeden cel

Znalezienie dziury w rurach kanalizacji miejskiej to nie lada problem. Zamiast ludzi mogą się ...

Co nas ciągnie przed ekran smartfona. Król jest jeden

Aplikacjom na naszych smartfonach poświęcamy aż o połowę więcej czasu niż jeszcze dwa lata ...

Świetne wyniki Google i Amazona. W Apple zawiodły iPhone`y

Największe amerykańskie spółki technologiczne wypracowały lepsze przychody w okresie lipiec-wrzesień. Mimo tego, ich notowania ...

Piotr Dubno: Trendy technologiczne coraz mocniej wpływają na tradycyjną telewizję

Rozwój technologii, rozwiązań mobilnych oraz coraz lepszego i łatwiejszego dostępu do internetu wszechrzeczy zmienia ...

CD Projekt wprowadza nadgodziny. Czy firmie grozi „crunch”?

Studio wprowadza sześciodniowy tydzień pracy – informuje Bloomberg. Zmiana będzie obowiązywać do czasu premiery ...