Dwa państwa największymi dezinformatorami na Facebooku

Mark Zuckerberg, prezes Facebooka
Michael Reynolds/EPA/Bloomberg

Facebook opublikował raport, z którego jasno wynika, które państwa sieją największą dezinformację. Portal zapowiedział też większe kary dla użytkowników za łamanie regulaminu.

Raport Facebooka pokazuje, że mimo walki z fałszywymi kontami i manipulacyjnymi treściami, Rosja i Iran nadal są największymi „producentami” dezinformacji na portalu. Na dodatek zmieniły taktykę i sposób działania w mediach społecznościowych.

Facebook informuje, że usunął ponad 150 grup zajmujących się kolportowaniem nieprawdziwych informacji w skoordynowany sposób. Dwadzieścia siedem grup powiązano z Rosją, a 23 z Iranem. Dziewięć pochodziło ze Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook „epicentrum dezinformacji”. Sprząta go 35 tys. osób

Z raportu Facebooka obejmującego dane z lat 2017–2020 wynika, że USA pozostaje głównym celem zagranicznych kampanii wpływu. Na drugim miejscu jest Ukraina. Mimo że Facebook wprowadził działania na poziomie moderacji wpisów, dostarczyciele dezinformacji stosują własne, trudne do wykrycia taktyki. Polegają one m.in. na bardziej dopasowanych i ukierunkowanych kampaniach, które mogą być trudne do wykrycia przez osoby trzecie.

Wśród zablokowanych grup byłą m.in. sieć prowadzona przez Rally Forge, amerykańską firmę marketingową, działającą w imieniu swoich klientów, w tym Komitetu Działań Politycznych Turning Point USA. Ta kampania wykorzystała społeczności i zwerbowała sztab nastolatków do prowadzenia fałszywych i zduplikowanych kont udających niezrzeszonych wyborców w celu komentowania stron informacyjnych i stron polityków.

Po raz pierwszy grupa ta została opisana przez dziennikarzy” The Washington Post” we wrześniu 2020 roku. W oświadczeniu dla The Post rzecznik Turning Point opisał ich działalność jako „szczery polityczny aktywizm prowadzony przez prawdziwych ludzi, którzy z pasją trzymają się przekonań, które opisują w Internecie, a nie anonimowa farma trolli w Rosji” – pisze CNN.

CZYTAJ TAKŻE: Twitter na wojnie z Chinami. Usunął 170 tys. kont za dezinformację

Inna z amerykańskich grupa, którą Facebook usunął w lipcu 2020 roku, była powiązana z Rogerem Stonem, przyjacielem i doradcą politycznym Donalda Trumpa. Zasięg sieci obejmował 260 tys. kont na Facebooku i 60 tys. kont na Instagramie.

Facebook poinformował też, że rozszerza kary, które nakłada na indywidualnych użytkowników siejących dezinformacje. Do tego, posty takich osób będą na bieżąco usuwane.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stanisław Lem debiutuje na małej giełdzie

Studio pracujące nad grą bazującą na powieści Stanisława Lema dziś debiutuje na NewConnect. Na ...

Gigantyczna awaria. MySpace utracił miliony plików użytkowników

W efekcie zmian serwera doszło do masowego skasowania wszystkich danych zapisanych na tej popularnej ...

Reklamy nie będą już zamulać komputerów i smartfonów

Przeglądarka Chrome będzie od sierpnia blokować reklamy pobierające zbyt duże zasoby z naszego komputera. ...

Ostatnie uderzenie Trumpa. Zakaz inwestowania w chińskie spółki

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące amerykańskim inwestorom posiadania akcji chińskich spółek, które ...

Serwisy aukcyjne i marketplace polskim fenomenem

Polska jest jednym z krajów z najwyższym udziałem serwisów aukcyjnych oraz platform marketplace w ...