Lista oskarżeń, po trwającym 16 miesięcy dochodzeniu, pod adresem Google, Apple, Facebooka i Amazonu (te firmy określane są jako GAFA) jest długa i szokującą. Jak podaje CNN, raport wskazuje m.in. na to, że giganci poprzez swoje działania ograniczają wolny wybór konsumentów, negatywnie wpływają na innowacyjności i przedsiębiorczości w gospodarce USA, osłabiają wolne i zróżnicowane media, szkodzą polityce prywatności Amerykanów. Co więcej, antymonopolowa komisja Izby Sądownictwa napisała, że istnieją istotne dowody na to, że antykonkurencyjne zachowanie firm osłabia demokrację.

CZYTAJ TAKŻE: Potęga wielkiej czwórki Big Tech zawstydza państwa

Prowadzący śledztwo nie mają wątpliwości i piętnują GAFA za „monopolistyczną pozycję w kluczowych segmentach biznesowych” oraz za nadużywanie swojej dominacji na rynku. Media za oceanem przekonują, iż raport to grunt pod ewentualne przyszłe przepisy mające na celu powstrzymanie Big Techów. Nie wykluczone jest, że Departament Sprawiedliwości i Federalna Komisja Handlu skierują nawet przeciwko niektórym z tych firm pozew do sądu.

NBC News przytacza wnioski z raportu, według których np. Apple cieszy się monopolem na dystrybucję aplikacji na urządzenia z systemem iOS. „Apple wykorzystuje również swoją pozycję do zbierania od twórców aplikacji wrażliwych informacji konkurencyjnych oraz do pobierania od twórców aplikacji nieadekwatnych cen w App Store” – pisze o raporcie serwis Engadget.