Według agencji Reutera firma uznał karę za nieuzasadnioną i zapowiada odwołanie się od niej.

Urząd poinformował, że kara została wymierzona za naruszenie jednego z artykułów traktatu Unii Europejskiej w zakresie nadużywania dominującej pozycji. Według włoskiego urzędu Amazon wyrządził szkody konkurencji w dziedzinie logistyki i e–handlu. Jednym z narzędzi, które to umożliwiają jest serwis Prime dla stałych klientów, dający szanse skorzystania z promocji w ramach ofert Black Friday czy Cyber Monday.

Czytaj więcej

Brakuje atrakcyjnych towarów. W desperacji klienci sięgnęli po „grinch boty”

“Amazon wykorzystywał dominującą pozycję rynkową, aby faworyzować własną usługę logistyczną, co zaszkodziło konkurencyjnym operatorom” – napisano w komunikacie. Amerykańska firma została zobowiązana do zmiany polityki. “Amazon musi przyznać przywileje dotyczące widoczności na swojej platformie wszystkim sprzedawcom zewnętrznym, którzy wiedzą, jak przestrzegać uczciwych i niedyskryminujących standardów realizacji swoich zamówień” - napisał w oświadczeniu urząd antymonopolowy.

Amazon zapowiedział, że będzie się odwoływał od kary. "Proponowana kara pieniężna i środki zaradcze są nieuzasadnione i nieproporcjonalne" - napisała firma w komunikacie..