Apple przedstawił iPhone’a 14 na początku tego miesiąca. „Nowa linia iPhone’ów 14 wprowadza przełomowe nowe technologie i ważne funkcje bezpieczeństwa. Cieszymy się, że będziemy produkować iPhone’a 14 w Indiach” – napisał Apple w oświadczeniu.

Analitycy z J.P.Morgan spodziewają się, że Apple przeniesie około 5 procent produkcji iPhone'a 14 od do Indii już pod koniec tego roku. Indie to obecnie drugi co do wielkości rynek smartfonów na świecie po Chinach. Według analityków do 2025 roku jedna czwarta wszystkich smartfonów Apple może być produkowana w Indiach.

Przeniesienie produkcji z Chin do Indii to efekt nie tylko napięć politycznych, ale także kłopotów z produkcją wynikających z lockdownów wywołanych kolejnymi falami epidemii Covid-19.

Szacuje się, że około 25 procent wszystkich produktów Apple, w tym Maca, iPada, Apple Watch i AirPods, będzie produkowane poza Chinami do 2025 r. Teraz, poza tym krajem powstaje około 5 procent produktów amerykańskiego koncernu.

„Firmy z Tajwanu, takie jak Hon Hai i Pegatron, odgrywają kluczową rolę w relokacji do Indii. W perspektywie średnio- i długoterminowej oczekujemy również, że Apple zakwalifikuje lokalnych dostawców produkcyjnych w Indiach” – twierdzą analitycy J.P.Morgan.