Amerykański DJ Steve Aoki i koreańska gwiazda POP to najbardziej znane osoby, wybrane przez miliardera. Zaplanowany na przyszły rok lot może być pierwszą podróżą człowieka w pobliże Księżyca od 1972 roku.

W grudniu zeszłego roku Yusaki Maezawa był jednym z kosmicznych turystów, który poleciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie rosyjskiej rakiety Sojuz, płacąc podobno 10 miliardów jenów (około 73 mln dolarów). Towarzyszył mu jego asystent Yozo Hirano.

Pełna lista załogi japońskiego miliardera to:

            Steve Aoki (USA) - DJ/Producent

            Choi Seung Hyun „TOP" (Korea Południowa) - Muzyk

            Yemi AD (Republika Czeska) - Choreograf/Performer

            Rhiannon Adam (Irlandia) - Fotografka artystyczna

            Tim Dodd (USA) - Youtuber

            Karim Ilija (Wielka Brytania) - Fotograf dokumentalista

            Brendan Hall (USA) - Filmowiec

            Dev D. Joshi (Indie) – Aktor

Na liście rezerwowej są:

            Kaitlyn Farrington (USA) - Snowboardzistka

            Miyu (Japonia) - Tancerka/Choreografka

Misja poleci na pokładzie statku kosmicznego Starship, który wyniesiony zostanie przez Super Heavy Rocket, rakietę nośną wielokrotnego użytku skonstruowaną przez SpaceX. To rakieta i statek przeznaczone do transportu ludzi i sprzętu na Księżyc lub na Marsa.

Czytaj więcej

Musk wysłał najpotężniejszą rakietę na świecie. Tajny ładunek Pentagonu

Misja, znana jako DearMoon, zajmie osiem dni od startu do powrotu. Maezawa początkowo poinformował, że zaprosi na wyprawę grupę składającą się z sześciu do ośmiu artystów, ale później zmienił wymagania wstępne na konkurs, do którego kandydaci mogli się zgłaszać online.

Tymczasem nie jest wcale do końca pewne czy kosmiczni turyści w ogóle będą mieli czym polecieć, ponieważ amerykańskie organy regulacyjne nie wydały jeszcze pozwolenia na użycie rakiety Starship firmy SpaceX Elona Muska. Statek nie został jeszcze zatwierdzony do podróży orbitalnej wokół Ziemi i ostatnie 18 miesięcy stał nieużywany w Teksasie, po zakończeniu próbnego startu w maju 2021 roku.