Twórca Tesli i SpaceX zamierza zająć się projektami związanymi ze sztuczną inteligencją - ujawnia „Financial Times”. W tym celu założył właśnie w stanie Nevada start-up o nazwie X.AI. Rejestracją spółki, bez zbędnego rozgłosu, zajął się Jared Birchall, który prowadzi rodzinne biuro Muska. „Bloomberg” zwrócił się do biznesmena o komentarz, ale nie uzyskał odpowiedzi.

Media za oceanem nie mają wątpliwości, że Elon Musk chce dołączyć do globalnego wyścigu w budowaniu generatywnych systemów AI. Wskazują, że kontrowersyjny miliarder z pewnością pluje sobie w brodę, że najpierw hojnie finansował prace nad sztuczną inteligencją w OpenAI, a ostatecznie w 2018 r. wycofał się z tego przedsięwzięcia, które niedawno odniosło światowy sukces. Choć zakładał tę firmę, dziś trudno znaleźć jego pozytywne wypowiedzi na temat spółki. Ruszając z X.AI będzie chciał rzucić wyzwanie OpenAI. Już podobno prowadzi rozmowy z wieloma inwestorami, zaangażowanymi w SpaceX i Teslę, na temat wsparcia nowego przedsięwzięcia – donosi „FT”.

Czytaj więcej

Twórca ChatGPT po liście otwartym Muska: nie pracujemy nad GPT-5

Musk ma potencjał, by stworzyć globalnego gracza na rynku zaawansowanych algorytmów. Wielokrotnie zresztą podkreślał, że dysponuje najlepszymi zespołami naukowców od AI. Faktycznie, inżynierowie stojący z systemami autonomicznej jazdy w Tesli, czy eksperci od technologii kosmicznych w SpaceX to niewątpliwie baza do budowy znaczące gracza w branży sztucznej inteligencji. Na rynku już pojawia się wiele spekulacji na temat tego, czy X.AI zajmie się budową AGI (tzw. ogólna sztuczna inteligencja), botów konwersacyjnych jak ChatGPT oraz narzędzi AI dla Twittera (podobnych do chatbota w Bing), a może rozwojem zapowiadanych przez Muska humanoidów Tesla Bot. Dziś to tylko domniemania. Miliarder milczy na temat swoich planów w tym sektorze, ale biorąc pod uwagę, że jedna z jego firm – Neuralink – pracuje nad systemami sterowania urządzeniami za pomocą fal mózgowych, potencjał wykorzystania AI wydaje się wręcz nieograniczony.

Eksperci zauważają, że nazwa X.AI sugeruje, iż nowy start-up Elona Muska znajdzie się w grupie X. Niedawno do nowej spółki holdingowej X przeniósł on już Twittera. I wiele wskazuje na to, że pod ten szyld będą trafiać kolejne przedsiębiorstwa miliardera.