Turniej Cybersecurity Challenge PL2020 rozstrzygnięty

Adobe Stock

W organizowanym przez fundację The Bridge turnieju, jury ex aequo wyróżniło cztery zespoły wojewódzkie: Cyber Boat z łódzkiego, Cyber Power z opolskiego, 3 City Security z pomorskiego i Cyber Pyrki z wielkopolskiego.

Przygotowany, dla studentów, przez ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji scenariusz dotyczył cyberataków na firmę farmaceutyczną, dostawcę szczepionek. Ich efektem było m.in. zainfekowanie systemów produkcyjnych. W kazusie występował też wątek incydentu poważnego w instytucji z sektora ochrony zdrowia, dokonany przez zagraniczną grupę przestępczą.

Dynamikę sytuacji, podczas pracy nad rozwiązaniem, zapewniali tzw. aktorzy. W ich rolę wcielili się pracownicy Ministerstwa Cyfryzacji. Przez dwa dni uczestnicy mieli możliwość kontaktu z nimi, by uzyskać kluczowe informacje, potrzebne do wypracowania rozwiązania np. fakt, iż partia szczepionek została zakupiona przez wojsko, a szczepieniom poddani zostali żołnierze udający się na misję międzynarodową. Rozwiązując kazus studenci wcielili się w rolę tzw. tiger groups doradców rządu w trakcie cyberkryzysu. Jak podkreśla jury, drużyny:

☛ wykazały się umiejętnościami kompleksowego podejścia do problemu, uwzględniającego zrozumienie zasad funkcjonowania ekosystemu cyberbezpieczeństwa i jego podmiotów,

☛ zaprezentowały zrozumiałe, wielofazowe plany rozwiązania problemu i rekomendacje na przyszłość,

☛ potrafiły właściwie uchwycić zależności międzysektorowe np. CSIRT: NASK, GOV, MON, zwracając równolegle uwagę na wymiar międzynarodowy zaistniałego incydentu, prezentowały bardzo dobre zdolności organizacyjne i sprawność w tworzeniu interdyscyplinarnych zespołów kryzysowych.

– Projekt daje studentom platformę do dalszego rozwoju w domenie cyberbezpieczeństwa. Na najbliższe miesiące mamy zaplanowane prace zmierzające do powołania wojewódzkich cyber hubów. Cieszy mnie, że studenci chcą współtworzyć ten projekt, traktując go jako aktywo do zdobywania doświadczenia merytorycznego i zawodowego – mówi Margo Koniuszewski, prezes fundacji The Bridge.

Cybersecurity Challenge PL2020 to nowatorski projekt, integrujący wokół tematu cyberbezpieczeństwa studentów pięciu dziedzin: medycyny IT, prawa, biznesu i wojskowość. Kreuje dobre praktyki, tworząc międzysektorowe kanały komunikacji. Pierwotnie, wydarzenie zaplanowano na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, będącej partnerem projektu. Ze względu na pandemię odbyło się ono w formule on-line. Środowisko pracy zapewnił Microsoft Polska.

„Rzeczpospolita Cyfrowa” jest partnerem medialnym turnieju

Mogą Ci się również spodobać

Goldman Sachs wsparł ekspansję polskiego startupu. Będzie o nim głośno

DocPlanner, spółka znana pod marką ZnanyLekarz, pozyskała 80 mln euro, m.in. na przejęcia we ...

Kryptowaluty na rollecoasterze, ale liczba bitomatów szybko rośnie

Bankomaty do kryptowalut, tzw. bitomaty, stają się coraz bardziej popularne. Obecnie w 76 krajach ...

Premiera flagowca Samsunga. Ma najpotężniejszy aparat na rynku

We wtorek 11 lutego w San Francisco debiutuje topowy model smartfona z serii Galaxy ...

Polskie firmy sypną grami jeszcze wiosną

Do blisko 2,2 mld zł urośnie w tym roku polski rynek gier. Ich twórcy ...

Facebook chce zabić smartfony. Przełomowy projekt

Mark Zuckerberg ma wizję, by wkrótce pozbawić ludzi konieczności korzystania z telefonów. Twórca Facebooka ...

Asseco rozpycha się w energetyce

Największa polska grupa informatyczna kupiła hiszpańską spółkę Tecsisa, która dostarcza rozwiązania IT dla sektora ...