Nie wszyscy programiści będą zarabiać krocie. Kto będzie na topie?

Specjaliści IT, na czele z deweloperami, długo będą w czołówce poszukiwanych pracowników. Najlepiej opłacani są teraz inżynierowie DevOps i Big Data.

Publikacja: 27.01.2020 21:00

Nie wszyscy programiści będą zarabiać krocie. Kto będzie na topie?

Foto: cyfrowa.rp.pl

Jednak nie każdy informatyk, czy nawet programista, będzie mógł liczyć na płacę kilkukrotnie powyżej krajowej średniej i to rosnącą co roku w dwucyfrowym tempie. Także w IT widać rosnącą polaryzację pracowników – najlepsi specjaliści dostają oferty za 30–50 tys. zł na miesiąc, ale z drugiej strony jesienią GUS szukał doświadczonego programisty, oferując mu pensję 2,3–4,5 tys. zł brutto.

Duży wybór ofert

Jedno jest pewne – ofert pracy dla programistów w najbliższych latach nie zabraknie. Według sondażu firmy rekrutacyjnej Hays Poland niemal każda spółka IT (94 proc.) zapowiadała w 2020 r. plany rekrutacji nowych pracowników, najczęściej programistów, których szukają też firmy z innych branż, np. bankowości. To oni od początku tej dekady są w IT królami rynku pracy pod względem liczby ofert zatrudnienia.

CZYTAJ TAKŻE: Kim są programiści? Wielkie badanie i niespodzianki

– Zdecydowanie prym wiodą oferty dla programistów. Jednocześnie pozyskanie najlepszych praktyków w tym zakresie jest również największym i najtrudniejszym wyzwaniem dla pracodawców – podkreśla Łukasz Grzeszczyk, ekspert Hays Poland, który odpowiada za rekrutacje stałe do IT. Jego opinię potwierdzają dane portalu Pracuj.pl – największego serwisu pracy z ogłoszeniami dla specjalistów – które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza. Na prawie 83 tys. ofert pracy dla informatyków dostępnych w 2019 r. na Pracuj.pl, najwięcej, bo 35 proc. (prawie 30 tys.) kierowano właśnie do deweloperów. Do kogo najczęściej?

Zdaniem Grzeszczyka w trójce najczęściej poszukiwanych języków programowania są Java, C# i JavaScript. – O ile jednak Java gości w czołówce od lat, o tyle JavaScript wraz ze swoimi wszechstronnymi frameworkami staje się teraz jednym z najpopularniejszych języków – dodaje ekspert Hays Poland. Jak wyjaśnia, o ile kiedyś JavaScript służyła do programowania front-end (czyli fasady systemu, którą widzi użytkownik), to teraz coraz częściej spotykana jest także w obszarze back-endu (zaplecza technicznego systemu), gdzie nadal króluje Java.

""

Shutterstock

cyfrowa.rp.pl

Z kolei Dominika Opozda, starszy konsultant IT w firmie rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire, wśród najczęściej poszukiwanych specjalistów IT wymienia też programistów Python. Natomiast w programistycznej czołówce wynagrodzeń liderami pozostają deweloperzy Java.

Według portalu No Fluff Jobs, portalu z ogłoszeniami o pracę w IT (który wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie), wynagrodzenie specjalistów Java wynosiło średnio 12 tys. zł na umowie o pracę i 15 tys zł. na bardzo popularnym w IT kontrakcie B2B. Z kolei programistom JavaScript oferowano najczęściej odpowiednio 11 tys. i 13 tys. zł (B2B).

DevOps na czele

Wyższe stawki podaje raport płacowy Hays Poland, który porównuje oferty składane kandydatom przez łowców głów. Według niego deweloper Java na umowie o pracę mógł liczyć najczęściej na 15 tys. zł (maksymalne stawki sięgały 19 tys. zł), zaś JavaScript – na 12 tys. zł. Przy czym to w tym drugim języku nastąpił w ub.r. największy, bo prawie 40 proc. wzrost płac, podczas gdy w przypadku programistów Java – nie przekraczał on 10 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Darmowe pieniądze z bankomatu. Genialny przekręt programisty

O ile do niedawna to deweloperzy byli królami rynku pracy w IT także pod względem wysokości zarobków, o tyle ostatnio tę finansową koronę zaczynają przechwytywać specjaliści, którzy poza programowaniem mają jeszcze inne umiejętności. Wśród nich są DevOps Engineers, czyli specjaliści ds. inżynierii środowisk IT, którzy łączą kompetencje programistyczne, operacyjne i zarządcze.

Paweł Zdziech, menedżer ds. rekrutacji i komunikacji w spółce 7N, która pełni rolę agenta dla ponad 1300 specjalistów IT (w tym 800 z Polski), ocenia, że najbardziej poszukiwanymi dziś specjalistami w branży są właśnie eksperci DevOps oraz inżynierowie Big Data. I to oni mogą liczyć na najwyższe stawki; w największych miastach w Polsce dla najlepiej opłacanych specjalizacji IT (DevOps i Big Data) górny poziom widełek finansowych najatrakcyjniejszych ofert to ok. 150–180 zł + VAT za godzinę – czyli ok. 25–30 tys. zł miesięcznie.

Konkurencja juniorów

Z sondażu Devire wynika, że w ubiegłym roku 59 proc. specjalistów z branży IT dostało podwyżkę – co nierzadko wiązało się ze zmianą pracy. Częściej niż w IT można było liczyć na podwyżkę w centrach usług SSC/BPO (71 proc.) czy w motoryzacji (61 proc.). – Firmy coraz mocniej bronią się przed podbijaniem stawek, dlatego dynamika wzrostu płac w branży IT wyhamowuje – ocenia Dominika Opozda z Devire. Według niej, o ile w ubiegłym roku średni wzrost płac w IT wyniósł ok 10–15 proc., o tyle w tym nie przekroczy 10 proc. Natomiast początkujący juniorzy mogą spodziewać się nawet spadku stawek, bo rośnie liczba osób (absolwentów studiów i kursów IT) rozpoczynających karierę zawodową w IT.

IT

Jednak nie każdy informatyk, czy nawet programista, będzie mógł liczyć na płacę kilkukrotnie powyżej krajowej średniej i to rosnącą co roku w dwucyfrowym tempie. Także w IT widać rosnącą polaryzację pracowników – najlepsi specjaliści dostają oferty za 30–50 tys. zł na miesiąc, ale z drugiej strony jesienią GUS szukał doświadczonego programisty, oferując mu pensję 2,3–4,5 tys. zł brutto.

Duży wybór ofert

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Czy AI może stworzyć stronę internetową?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
IT
Patronat "Rzeczpospolitej". Na ścieżce do medycznej przyszłości
Materiał partnera
Women in Tech Summit. Polska będzie producentem półprzewodników
Materiał partnera
AI w bankowości to szanse i wyzwania
IT
Cios Joe Bidena w rosyjską firmę Kaspersky. Jest totalny zakaz
IT
Women in Tech Summit. Sztuczna inteligencja może być używana w niemal każdym biznesie