Grzegorz Pytel: Fake newsów o 5G nie zwalczy się dezinformacją

Bloomberg

Jest co najmniej zagadnieniem nietrywialnym, jakie są realne efekty różnic amplitudy i częstotliwości fal elektromagnetycznych na zdrowie człowieka, który – w tym jego mózg – jest rezerwuarem roztworów elektrolitów – pisze Grzegorz Pytel, członek Brytyjskiego Towarzystwa Komputerowego i ekspert Instytutu Sobieskiego.

W odpowiedzi Minister Wandzie Buk na jej wywiad „Wanda Buk: Walka z fake newsami o 5G jest trudna”, chciałbym zauważyć, że jest w nim pewna ilość niespójności, niepoprawności i dezinformacji. Np. Minister Buk stwierdziła: „Światło jest taką samą falą elektromagnetyczną jak ta, z której korzystają sieci komórkowe. Tylko znacznie silniejszą i działającą na dużo wyższych częstotliwościach.”

CZYTAJ TAKŻE: Wanda Buk: Walka z fake newsami o 5G jest trudna

Po pierwsze, należy się jednak zdecydować czy „światło jest taką samą falą elektromagnetyczną jak ta, z której korzystają sieci komórkowe” czy jednak się czymś różnią. Jest niejasne co Pani Minister rozumie pod pojęciem „siły” fali elektromagnetycznej. Czy przy użyciu „siły” fali elektromagnetycznej można np. wykonać „pracę” i podnieść na dwie cegłówki na wysokość jednego metra (bezpośrednio kierując na te cegłówki falę elektromagnetyczną)? Wygląda na to, że Pani Minister mogło chodzić o amplitudę. Ale to powinna sama Pani Minister uszczegółowić.

To nie jest wcale mało znaczący szczegół. Otóż dla każdego, kto się chwilę pobujał na łódce, różnice w amplitudzie i częstotliwości fal nie są bynajmniej bez znaczenia dla bezpieczeństwa żeglarzy. Zatem jest co najmniej zagadnieniem nietrywialnym, jakie są realne efekty różnic amplitudy i częstotliwości fal elektromagnetycznych na zdrowie człowieka, który – w tym jego mózg – jest rezerwuarem roztworów elektrolitów.

W nauce akceptuje się efekty takich zjawisk jak placebo, nocebo, czy schorzenia psychosomatyczne. Nauka nie do końca jest je w stanie wyjaśnić. I jeżeli nawet efekt fal elektromagnetycznych stosowanych w technologiach 5G na ludzkie zdrowie jest wynikiem tylko ludzkiej fantazji – czyli efekt nocebo – to jest to realny, fizyczny efekt na ludzkie zdrowie. Czyli skuteczne działania przeciwników 5G mogą w sposób realny być samospełniającymi się przepowiedniami. I to przede wszystkim powinna sobie Pani Minister i rząd uświadomić. W tym kontekście opinia Pani Minister: „Słyszałam też, że sieć 5G miałaby osłabiać nasz system immunologiczny. To wyjątkowa głupota.” sama się komentuje.

Można snuć teorię – ale jest to tylko teoria – czy np. za szerzeniem kampanii anty-5G nie stoją producenci i dostawcy aktualnej infrastruktury, którzy obawiają się zmian na rynku, na których mogą stracić? Przecież sam fakt powstawania nowych technologii obniża bariery wejścia dla nowej konkurencji: aktualne „tłuste koty” w tym obszarze zostaną poddane presji nowych agresywnych („lean and hungry look”) graczy: firmy z Chin wykorzystały w wielu obszarach to zjawisko opisane przez naukę „industrial organization”. Zatem, nie przesądzając o słuszności tej teorii, wynika ona z racjonalnych bodźców ekonomicznych, z zachowania rynkowego, a nie z myślenia spiskowego.

Ciężko nie widzieć skuteczności działań w tym obszarze przeciwników technologii 5G. Zwłaszcza, że po przeczytaniu wywiadu z Panią Minister – i opinie wielu innych orędowników 5G – można się jednak otrzeć o różne efekty psychosomatyczne mające związek z zaburzeniami pamięci odnośnie poznanych w szkole średniej zagadnień z fizyki, jak i ogólnego zrozumienia zjawisk ekonomicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Są auta i hulajnogi. Będzie elektryczny wózek dla dzieci

eStroller, czyli elektryczny układ napędowy Boscha, będzie montowany w wózkach dla dzieci i zmniejszy ...

Twórcy gier stawiają na internetowe zbiórki

Coraz więcej firm pozyskuje pieniądze na realizację projektów za pomocą finansowania społecznościowego. Ostatnie miesiące ...

Pracownicy polskiego Amazona żądają podwojenia płac. Grożą strajkiem

Związku zawodowe działające w centrach logistycznych giganta wchodzą z firmą w spór zbiorowy. W ...

Polityczny sojusznik Trumpa pozywa Twittera za dowcipy i cenzurę

Konserwatywny kongresmen domaga się 250 mln dolarów od Twittera za fałszywe konta i cenzurę. ...

Ta firma ma ofertę ratunkową dla firm gastronomicznych

Polski system zamówień online ruszył z pakietem rozwiązań dla restauracji dotkniętych epidemią. W tle ...

Paryż: Policja nie może używać dronów do śledzenia ludzi

Sąd orzekł, że paryska policja nie może korzystać z dronów do śledzenia osób, które ...