Unia reguluje cyfrowy świat, ale część zapisów budzi kontrowersje

Unia Europejska nie tylko organizuje debaty w sprawie cyfryzacji, ale też realnie pracuje nad nowymi przepisami. Świat cyfrowy należy uregulować, ważne jednak, by nie przesadzić - pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Czy drony zastąpią kurierów? Paczka prosto z nieba

Powszechne użycie dronów do dostarczania paczek może być rewolucją w transporcie, choć nie brakuje opinii, że to tylko mrzonki nagłaśniane przez media. Pozostało bowiem wiele problemów do rozwiązania.

Dark patterns – czym są i jakie są konsekwencje ich stosowania

W konkretnych sytuacjach takie praktyki mogą spotkać się z reakcją organów odpowiedzialnych za ochronę danych osobowych oraz ochronę konsumentów - pisze Anna Nowak, aplikantka radcowska, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Czy sztuczna inteligencja to podmiotowość i emocje

Kiedy pralka przestanie prać, to najlepiej ją pocieszyć. A gdy asystent głosowy powie o swoim szczęściu, to warto cieszyć się razem z nim. Humanizmem możemy objąć maszyny i sztuczną inteligencję.

Widmo kryzysu zagląda do startupów

Inwestorzy coraz dokładniej oglądają każdego dolara, euro i złotówkę, jaką są w stanie przekazać młodym, innowacyjnym firmom. Inwestycje wysokiego ryzyka wyraźnie wyhamowały.

Cyfryzacja ułatwia współpracę

Firmy są coraz bardziej świadome konieczności przeprowadzenia zmian w funkcjonowaniu, metodach zarządzania i relacjach z ekosystemem – mówi Ireneusz Borowski, Country Manager na Polskę w Dassault Systèmes.

Czy musimy wybierać: ekonomia lub zrównoważony rozwój? Nie

Przejazdy współdzielone godzą dwa cele polityczne: wspieranie siły nabywczej gospodarstw domowych u progu nowego kryzysu naftowego, przy jednoczesnym przeciwdziałaniu zmianom klimatu – pisze Nicolas Brusson, Współzałożyciel i CEO BlaBlaCar

Biznes musi wiedzieć jakiej zmiany chce. Potem wkracza technologia

Transformacja cyfrowa jest napędzana przez trzy składowe. To cyberbezpieczeństwo, wysoka dostępność i data resiliency - mówi Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM na Polskę i kraje bałtyckie.

Miliard ludzi w metawersum

Liczymy, że w ciągu dekady w realiach metawersum funkcjonować może nawet do 1 mld ludzi. Mówimy więc o zjawisku globalnym – przekonuje Robert Bednarski, dyrektor Meta Platforms w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

To już 7 wariant nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Projektowane kryteria procedury ocennej, której efektem są ogromne konsekwencje dla dostawcy, zostały określone w sposób nieprecyzyjny, a tym samym sprzeczny z zasadą równości pisze Marek Chmaj, prawnik, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego.

Uważajmy na innowacje finansowe

Klienci muszą zdawać sobie sprawę, że korzystanie z takich produktów, jak karta płatnicza czy rachunek walutowy, nie oznacza automatycznie, że podlegają ochronie państwa.

Polska dojrzewa do inwestycji wysokiego ryzyka

Od 2019 roku obserwujemy wzmożoną aktywność startupów i funduszy, które w nie inwestują. To coraz częściej wielomilionowe inwestycje. W efekcie rynek Venture Capital rośnie co roku o blisko 100 proc. – mówił w programie #RZECZoBIZNESIE prezes zarządu NCBR Investment Fund Krzysztof Szubert.

Sztuczna inteligencja może dyskryminować

Brak przejrzystości działania algorytmów AI może też rodzić wątpliwości czy decyzje podejmowane na ich podstawie nie są stronnicze i zmanipulowane – pisze Julia Wawrzyńczak z Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Kryptoreklama na Facebooku, Instagramie lub YouTubie nieuczciwą praktyką rynkową

Przedsiębiorcy, których interesy naruszono nieuczciwą reklamą np. konkurenci reklamodawcy mogą domagać się zaniechania naruszeń lub naprawienia szkody – pisze Bartosz Lewandowski, aplikant radcowski w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp. k.

Kiedy dochodzi do naruszenia własności intelektualnej w sieci

W czasach, w których dostęp do baz internetowych jest powszechny, a korzystanie z dostępnych tam źródeł nieograniczone, może dochodzić do naruszeń własności intelektualnej – pisze Aneta Frydrych – Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Rozpoczyna się globalna cyberwojna

W tle konfliktu w Ukrainie eskaluje cyberwojna, która osiągnąć może skalę jakiej do tej pory w historii nie widzieliśmy - pisze Izabela Albrycht, współtwórca CYBERSEC Forum, członek Rady do spraw Cyfryzacji.

Ochrona danych w chmurze publicznej

Prawie trzy czwarte użytkowników Office 365 niepokoi się poziomem prywatności i bezpieczeństwa danych przechowywanych w chmurze. Wraz z jej rosnącą popularnością pojawiają się kolejne zagrożenia.

Nie będzie zielonej Europy bez Europy cyfrowej

W obliczu postępujących zmian klimatycznych Europa wyznacza ambitne cele redukcji emisji, odpowiedzialnej produkcji i zużycia energii. Oznacza to dla firm i konsumentów oraz systemów energetycznych przemiany budzące uzasadnione obawy.