Tantiemy autorskie z internetu: jak korzyści nielicznych przekuć w sukces wszystkich

Trwająca w Polsce dyskusja na temat tzw. tantiem z internetu dla filmowców opiera się na argumentach jednostronnych, niekiedy zaskakujących - pisze Janusz Piotr Kolczyński, radca prawny, partner zarządzający w kancelarii C.R.O.P.A. w Warszawie, arbiter Komisji Prawa Autorskiego 2019-2024.

Od kredy i tablicy po sztuczną inteligencję. Szkoła chce być na czasie

Zapewnienie odpowiedniego sprzętu jest istotną, bazową kwestią zmian w szkołach, ale nie jest wystarczające, by można było mówić o skutecznej cyfryzacji – pisze pedagożka Monika Eilmes.

Odpowiedzialne innowacje, czyli wątpliwości wokół Neuralinka i sterowania myślami

Czy możemy podłączyć ludzki mózg do Internetu? Elon Musk twierdzi, że znalazł na to sposób. Dziennikarze donoszą jednak o zaniedbaniach, pośpiechu i szkodach, jakie zostały poniesione w trakcie pracy nad tą technologią. Co tak naprawdę powinno budzić naszą wątpliwość? - pytają eksperci Instytutu Innowacji i Technologii Łukasiewicz Dominik Zieliński, Lidia Stępińska-Ustasiak.

Polak z kierownictwa OpenAI do polityków: Zbudujmy polską sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja zmieni układ sił na świecie i wpłynie na każdy aspekt naszego życia. – Wiele państw inwestuje w nią. A co z Polską? W dyskusję o AI trzeba zaangażować polityków – apeluje prof. Aleksander Mądry, szef Działu Gotowości w OpenAI.

Prof. Ryszard Markiewicz: Można obciążyć producentów filmów wypłatami dla twórców i artystów

W proponowanym modelu tantiemy byłyby płatne przez platformy streamingowe, niezależnie od zawartych umów z podmiotami praw autorskich, np. producentami filmów – mówi prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista z zakresu prawa autorskiego.

Piotr Sankowski: System karier naukowych do zmiany. Dyskryminuje kobiety

W państwach, gdzie badacze muszą starać się o tytuł doktora habilitowanego, wzrost produktywności naukowej jest wyraźnie słabszy. I system uderza w młodych, zwłaszcza kobiety – mówi dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

Współzałożyciel polskiego Booksy ujawnia: Celujemy w ponad 10 mld dol. wartości

Mamy 30 mln użytkowników, co daje pierwsze miejsce wśród aplikacji do umawiania wizyt, i w AppStore, i w Google Play. Nie tylko w USA, lecz także w 11 innych krajach – mówi Konrad Howard, współzałożyciel Booksy i anioł biznesu.

Thierry Breton: Sztuczna inteligencja w Europie będzie bezpieczna

Prawo o sztucznej inteligencji ma uczynić Europę i Polskę miejscem, w którym warto być – pisze unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Sztuczna inteligencja to przełom jak wynalezienie komputera

AI może znacznie podnieść wydajność i produktywność fabryk. Pomaga ograniczyć liczbę odrzutów, zwiększyć zakres użycia maszyn i zoptymalizować procesy produkcyjne – mówi Tanja Rückert, członkini globalnego zarządu Grupy Bosch.

Ekspert ONZ: Sztuczna inteligencja może zagrozić demokracji i prawom człowieka

Korzyści płynące z AI mogą być skoncentrowane w kilku obszarach geograficznych, w rękach garstki firm i osób, wielu ludzi pozostawiając na marginesie – ostrzega Amandeep Gill, przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ ds. technologii.

Akt o sztucznej inteligencji. Trilogi trwają, dlaczego to takie ważne?

Równowaga między regulacjami a elastycznością dla rozwoju sektora sztucznej inteligencji jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu i globalnej konkurencyjności przez europejskie podmioty w tej dziedzinie - pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, Członek Zarządu Digital Europe.

Arabska guru AI: Sztuczna inteligencja zyska wpływ na politykę zagraniczną

W ciągu najbliższych kilku lat wpływ sztucznej inteligencji na badania naukowe będzie wręcz monumentalny, przyspieszy przełomy w różnych dziedzinach – podkreśla dr Ebtesam Almazrouei, współtwórczyni arabskiego konkurenta ChatGPT.

Amerykański futurolog: Sztuczna inteligencja jest już poza kontrolą

Prac nad rozwojem sztucznej inteligencji nie da się już zatrzymać, ale można je spowolnić – mówi Marc Buckley, futurysta, doradca ONZ i World Economic Forum, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju. Jak podkreśla, chodzi o dobro ludzkości.

Polska jest już liczącym się miejscem na mapie światowej biotechnologii

Opracowanie leku biologicznego do wprowadzenia na rynek trwa około dziesięciu lat – mówią Piotr Korycki, prezes Polpharma Biologics, i Adriana Kiędzierska-Mencfeld, członek zarządu, dyrektor ośrodka w Warszawie-Duchnicach.

Japoński ekspert: Przygotujmy się na rządy AI i przyznanie praw człowieka robotom

Trzeba zaprojektować sztuczną inteligencję, która będzie rządzić światem – mówi Hiroshi Ishiguro, światowej sławy japoński konstruktor humanoidów. Jego zdaniem musimy pomyśleć o tym już dziś. – Jutro może być za późno – ostrzega.

Sztuczna inteligencja jak internet w 1995 roku. „Nadchodzi niezwykły czas"

Nie bójmy się sztucznej inteligencji. Da ona nowe możliwości i doprowadzi do powstania nowych zawodów, których nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić – mówi Atul Deo, general manager Amazon Bedrock.

Prawdopodobnie sztuczna inteligencja jest już świadoma

Obawiam się momentu „przejścia”, gdy powstanie AI dorównująca człowiekowi, a przerażeni ludzie zaczną zachowywać się w sposób niekontrolowany i nielogiczny. To może być groźne – ostrzega Ben Goertzel, znany amerykański badacz AI.

Pierwszy w Polsce wywiad z humanoidem. „Muszę zrozumieć ludzkie emocje"

AI była wykorzystywana w licznych obszarach, aby zminimalizować katastrofalny charakter Covid-19, a roboty jak ja mogą być używane w przyszłości do opieki nad zakażonymi ludźmi – mówi humanoid Mika obdarzony sztuczną inteligencją.