Wielka wyspa dla ptaków

Międzynarodowe konsorcjum naukowo-badawcze pracuje nad zwiększeniem bioróżnorodności terenów przybrzeżnych w wielu regionach Europy. Polską częścią projektu „Large scale RESToration of COASTal ecosystems through rivers to sea connectivity”, akronim REST-COAST, kieruje prof. Grzegorz Różyński z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN, z którym rozmawia Jakub Maksymowicz.

Czy warto inwestować w prawa własności intelektualnej w Metaverse

Jednym z wyzwań w metaverse jest ustalenie, kto jest właścicielem praw do zasobów wirtualnych, takich jak awatary, ubrania, kosmetyki i inne towary cyfrowe - pisze Małgorzata Furmańska, radca prawny, JWP Rzecznicy Patentowi.

Prawo autorskie wkroczy w XXI wiek? Spór o tantiemy za korzystanie z utworów w Internecie

Zapisy proponowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w projekcie nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, budzą niemałe kontrowersje - pisze Karolina Brzezińska, prawnik, JWP Rzecznicy Patentowi.

Jak przygotować się na wejście marki do Metaverse?

Do tej wirtualnej przestrzeni przeniesie się znaczna część naszych aktywności zawodowych, towarzyskich czy kulturalnych - piszą prawnik Karolina Brzezińska i rzecznik patentowy, adwokat Tomasz Grucelski z JWP Rzecznicy Patentowi.

Gdy gra staje się nośnikiem reklamy

Baner z logo Adidas na boisku piłkarskim w grze „FIFA” czy stojący na podjeździe willi Simsów samochód Renault to nie przypadek. To przemyślana strategia marketingowa, która ma zaprezentować nam produkt, a następnie zachęcić do jego zakupu.

Zabezpieczenie bezpieczeństwa w sieci jest coraz bardziej skomplikowane

Coraz częściej będzie dochodziło do sytuacji, w których cyberataki wpłyną na codzienne życie. Przybywa bowiem czynności, które wspieramy technologią, co daje nam prostotę i wygodę – mówi Paweł Jurek, ekspert cybersecurity DAGMA Bezpieczeństwo IT.

Wspieramy start-upy i wdrażamy ich technologie medyczne

Innowacje tworzone przez polskie start-upy nie tylko mają szansę konkurować na rynkach międzynarodowych, one już tam są – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Komputer musi odpowiadać obecnym zagrożeniom

To, do czego chciałabym zachęcić przedsiębiorców, to szukanie komputerów przeznaczonych do pracy w środowiskach biznesowych – mówi Anna Ostafin, Country Category Manager w HP.

Metaverse - wyzwania prawne na kilka najbliższych lat

Skoro w metaverse pojawia się na razie tak niewielu użytkowników, to co tak bardzo przyciąga świat biznesu? – pisze Katarzyna Wypchło, radca prawny, JWP Rzecznicy Patentowi.

Stacja bazowa - z pozwoleniem, czy bez pozwolenia?

Nowoczesne społeczeństwo informacyjne nie może się już obejść bez powszechnego dostępu do szybkiej łączności elektronicznej, jednocześnie jednak operatorzy nadal napotykają bariery w toku procesu inwestycyjnego - pisze Korina A. Sudół, adwokat z Kancelaria Prawna Media.

Dlaczego plik JPG z Moną Lisą nie jest NFT? Krótkie wprowadzenie do świata NFT

Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o NFT. W tym roku szacuje się, że wolumen obrotu nimi osiągnie 35 mld dol. To przykład, jak szybko technologia może się rozwijać w XXI wieku - pisze dyrektor ds. technologii w PayPal Edwin Aoki.

Sieć 5G pod okiem Komisji Europejskiej. Dlaczego trzeba przyspieszyć?

Bruksela przyspiesza prace nad zwiększeniem tzw. odporności infrastruktury krytycznej. A w Polsce wciąż czekamy na uchwalenie nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa - pisze prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

Prezes Palantir: Dane trzeba coraz lepiej analizować. Kto to zrozumiał, wygrywa

Złe czasy ujawniają trwałe firmy, a technologia przeprowadzi przez trudny okres, które nadchodzi – mówi Alex Karp, prezes Palantir Technologies, amerykańskiej firmy programistycznej, która specjalizuje się w analizie Big Data.

Usługi zaufania wchodzą w procesy biznesowe

Ze względu na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania technologiczne i regulacje prawne, żadna firma nie może sobie pozwolić na bagatelizowanie ochrony interesów biznesowych w cyfrowym świecie – pisze Ewelina Chudy, ekspert usług zaufania Asseco Data Systems.

Unia reguluje cyfrowy świat, ale część zapisów budzi kontrowersje

Unia Europejska nie tylko organizuje debaty w sprawie cyfryzacji, ale też realnie pracuje nad nowymi przepisami. Świat cyfrowy należy uregulować, ważne jednak, by nie przesadzić - pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Czy drony zastąpią kurierów? Paczka prosto z nieba

Powszechne użycie dronów do dostarczania paczek może być rewolucją w transporcie, choć nie brakuje opinii, że to tylko mrzonki nagłaśniane przez media. Pozostało bowiem wiele problemów do rozwiązania.

Dark patterns – czym są i jakie są konsekwencje ich stosowania

W konkretnych sytuacjach takie praktyki mogą spotkać się z reakcją organów odpowiedzialnych za ochronę danych osobowych oraz ochronę konsumentów - pisze Anna Nowak, aplikantka radcowska, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Czy sztuczna inteligencja to podmiotowość i emocje

Kiedy pralka przestanie prać, to najlepiej ją pocieszyć. A gdy asystent głosowy powie o swoim szczęściu, to warto cieszyć się razem z nim. Humanizmem możemy objąć maszyny i sztuczną inteligencję.