Inwestycje szczególnie doniosłe społecznie

Nie każda stacja bazowa telefonii komórkowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – pisze radca prawny i partner w Kancelarii Zaborowska Laprus-Bałuka.

Edward Szczerbicki: Pisanie algorytmów to dziś kształtowanie świata

Coraz częściej skupiamy się na pracach nad inteligencją rozszerzoną, czyli taką, która ma tylko wspomagać człowieka i rozszerzać jego możliwości, a nie zastępować – mówi Edward Szczerbicki, ekspert w zakresie AI i zarządzania wiedzą.

Prezes ARP Leasing: Pandemia zmieniła podejście do finansowania

Mamy ambicje być swoistym kierunkowskazem przecierającym szlaki i wskazującym nowe kierunki – mówi Wojciech Miedziński, prezes ARP Leasing.

Zastrzeżenia do procedury przewidzianej w projekcie nowelizacji ustawy o KSC

Prawo Unii chroni przedsiębiorców przed ingerencją w nieproporcjonalną wolność prowadzenia działalności - pisze dr Michał Jabłoński, adwokat, partner w kancelarii Jabłoński Koźmiński.

Aplikacje do podcastów - gdzie najwygodniej ich słuchać?

Podcasty są coraz popularniejsze. Ciekawe wywiady, rozrywkowe opowieści, a także nagrania umożliwiające poszerzanie wiedzy z danego tematu gromadzą szerokie grono słuchaczy w każdym wieku. Podcasty stały się tym samym alternatywą dla audycji radiowych, które z powodu komercjalizacji są pełne reklam i mało wartościowego przekazu. Jeśli interesują Cię podcasty, sprawdź, jakie aplikacje przydadzą się do ich słuchania.

Komisja Europejska dzieli AI według ryzyka, jakie może stworzyć

Rozwój technologii, a w szczególności sztucznej inteligencji („SI”) niesie za sobą duże wyzwania od strony legislacyjnej - Malwina Sulińska-Jakubowska, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Filary budowania przewagi organizacyjnej w IT

Aby przyciągnąć talenty i zatrzymać pracowników, firmy z sektora ICT powinny budować strategię biznesową wokół czterech kluczowych osi – pisze Justyna Pawlak-Mihułka, ekspert w zakresie przywództwa i kultury innowacji dla sektora IT.

Poważne wątpliwości wobec projektu ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Nowe KSC to to de facto nowa wersja nowelizacji zawierająca bardziej wyśrubowane postanowienia, dyskryminujące przedsiębiorców telekomunikacyjnych spoza Europy – pisze Marek Chmaj, prawnik, konstytucjonalista.

5G wraca jak boomerang

To, co zwraca dziś szczególną uwagę w projekcie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, to utrzymanie zapisów, które redagowano jeszcze w 2020 roku, a które mają na celu wykluczenie części dostawców – pisze Leszek Ślazyk, ekspert ds. Chin.

Jak długo ważny jest numer księgi wieczystej i uzyskany w ten sposób odpis?

Kontrola zawartości ksiąg wieczystych stanowi jeden z najistotniejszych elementów procesu zakupu nieruchomości. Sama w sobie jest prosta i bezpłatna, nie wymaga także składania specjalnych wniosków czy opuszczania domu. Aby tak było, należy jednak znać numer księgi wieczystej. Dzielenie się nim nie zawsze jest przy tym standardem. Można go jednak ustalić w niezwykle łatwy sposób samodzielnie. Warto dowiedzieć się, jak to zrobić, i korzystać z tej możliwości przed dokonaniem transakcji.

Tykająca bomba. Niejasna przyszłość reklamy internetowej

Wartość rynku reklamy internetowej rośnie z roku na rok. Może jednak już od kilku lat siedzimy na tykającej bombie. Jeśli reklama internetowa nie działa, a jej ceny są sztucznie podkręcane, zagrożony jest cały internet w formie, w jakiej go znamy.

5G szansą polskich firm, by wyjść na prowadzenie

We współpracy z lokalnymi partnerami moglibyśmy rozbudować infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych - mówi Jackie Zhang, nowy CEO Huawei w Polsce.

E-commerce – wiemy, że niewiele wiemy

Stwierdzenie, że e-commerce jest obszarem gospodarki, który dużo zyskał w czasie pandemii jest powszechnie powtarzane. Gdy jednak spojrzy się na dane okazuje się, że trudno jest precyzyjnie określić, jak duża jest to zmiana - pisze Ignacy Święcicki.

Jakie powinno być doradztwo naukowe dla Polski

Nauka sobie, gospodarka sobie? Tak być nie powinno i nie musi. W projekcie Polityki Naukowej znajduje się propozycja, której wdrożenie może zbliżyć naukę i gospodarkę. Jak nie zaprzepaścić potencjału doradztwa naukowego - pisze dr hab. Piotr Stankiewicz.

Czy dzieci mogą ochronić się przed sharentingiem?

Dzielenie się zdjęciami dzieci w Internecie jest postrzegane przez rodziców jako pozytywna i nieszkodliwa czynność, jednak może ona mieć poważne skutki dla samego dziecka – pisze Malwina Sulińska-Jakubowska z Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Ślepy pozew sposobem na anonimowego hejtera

Pomimo już istniejących instrumentów prawnych pozwalających na identyfikację anonimowego hejtera, Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło na początku tego roku projekt ustawy o ochronie wolności słowa w sieci. Czy jest to rzeczywiście przełom na drodze walki z hejtem w Internecie? – pisze Sara Synowiec z Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Europejski kodeks postępowania dla sektora chmurowego przyjęty

Wykorzystywanie rozwiązań chmurowych w kontekście przetwarzania danych osobowych ma być zgodne z RODO – pisze Hubert Kutkiewicz z Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Jak odpowiedzialnie tworzyć sztuczną inteligencję

Określenie i przestrzeganie zasad odpowiedzialnego budowania i działania sztucznej inteligencji to poważne wyzwanie na poziomie globalnym.