Biznes musi wiedzieć jakiej zmiany chce. Potem wkracza technologia

Transformacja cyfrowa jest napędzana przez trzy składowe. To cyberbezpieczeństwo, wysoka dostępność i data resiliency - mówi Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM na Polskę i kraje bałtyckie.

Grochowski, Smoleńska: Ochrona frankowiczów a stabilność finansowa – pozorny spór

W niedawnym tekście dla Rzeczpospolitej („Tykająca bomba”, 18.4.2022) W. M. Orłowski rysuje wizję kredytów frankowych jako „nierozbrojonej bomby”, która może wybuchnąć z „niszczycielskimi skutkami” dla polskiej gospodarki. Pomijając pytanie, czy – nawet metaforyczne – odniesienia do okrutnej wojny w Ukrainie są tu najwłaściwsze, tekst stawia kilka tez co do prawa UE i jego relacji z ekonomią, które wymagają wyjaśnienia.

Miliard ludzi w metawersum

Liczymy, że w ciągu dekady w realiach metawersum funkcjonować może nawet do 1 mld ludzi. Mówimy więc o zjawisku globalnym – przekonuje Robert Bednarski, dyrektor Meta Platforms w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

To już 7 wariant nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Projektowane kryteria procedury ocennej, której efektem są ogromne konsekwencje dla dostawcy, zostały określone w sposób nieprecyzyjny, a tym samym sprzeczny z zasadą równości pisze Marek Chmaj, prawnik, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego.

Uważajmy na innowacje finansowe

Klienci muszą zdawać sobie sprawę, że korzystanie z takich produktów, jak karta płatnicza czy rachunek walutowy, nie oznacza automatycznie, że podlegają ochronie państwa.

Polska dojrzewa do inwestycji wysokiego ryzyka

Od 2019 roku obserwujemy wzmożoną aktywność startupów i funduszy, które w nie inwestują. To coraz częściej wielomilionowe inwestycje. W efekcie rynek Venture Capital rośnie co roku o blisko 100 proc. – mówił w programie #RZECZoBIZNESIE prezes zarządu NCBR Investment Fund Krzysztof Szubert.

Sztuczna inteligencja może dyskryminować

Brak przejrzystości działania algorytmów AI może też rodzić wątpliwości czy decyzje podejmowane na ich podstawie nie są stronnicze i zmanipulowane – pisze Julia Wawrzyńczak z Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Kryptoreklama na Facebooku, Instagramie lub YouTubie nieuczciwą praktyką rynkową

Przedsiębiorcy, których interesy naruszono nieuczciwą reklamą np. konkurenci reklamodawcy mogą domagać się zaniechania naruszeń lub naprawienia szkody – pisze Bartosz Lewandowski, aplikant radcowski w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp. k.

Kiedy dochodzi do naruszenia własności intelektualnej w sieci

W czasach, w których dostęp do baz internetowych jest powszechny, a korzystanie z dostępnych tam źródeł nieograniczone, może dochodzić do naruszeń własności intelektualnej – pisze Aneta Frydrych – Lubasz i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Rozpoczyna się globalna cyberwojna

W tle konfliktu w Ukrainie eskaluje cyberwojna, która osiągnąć może skalę jakiej do tej pory w historii nie widzieliśmy - pisze Izabela Albrycht, współtwórca CYBERSEC Forum, członek Rady do spraw Cyfryzacji.

Ochrona danych w chmurze publicznej

Prawie trzy czwarte użytkowników Office 365 niepokoi się poziomem prywatności i bezpieczeństwa danych przechowywanych w chmurze. Wraz z jej rosnącą popularnością pojawiają się kolejne zagrożenia.

Nie będzie zielonej Europy bez Europy cyfrowej

W obliczu postępujących zmian klimatycznych Europa wyznacza ambitne cele redukcji emisji, odpowiedzialnej produkcji i zużycia energii. Oznacza to dla firm i konsumentów oraz systemów energetycznych przemiany budzące uzasadnione obawy.

Priorytetem jest rozbudowa i unowocześnienie infrastruktury

W perspektywie 2027 roku chcielibyśmy być jednym z liderów pod względem zasięgu naszych usług, w tym internetu światłowodowego, docierając do 10 mln domostw – mówi Tomasz Żurański, członek Rady Nadzorczej Vectry.

Ofiary phishingu mogą wygrać z bankiem

Utrata środków pieniężnych w wyniku phishingu – co zrobić w przypadku odmowy uwzględnienia reklamacji przez bank? – pisze prawnik Anna Nowak, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Jak chronić wolność słowa w internetowych serwisach społecznościowych

Serwisy działają głównie w oparciu o wewnętrzne regulaminy, co nie pozwala na zapewnienie użytkownikom odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa oraz ochrony ich praw - pisze prawnik Aneta Frydrych, Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Po co w banku są badacze

Badania są nieodłącznym etapem każdego procesu projektowego. Dzięki nim poznajemy potrzeby i preferencje swoich użytkowników – pisze Małgorzata Kowalska, ekspert badań Laboratorium Innowacji Banku Pekao SA

Połączenia marketingowe pod lupą. Które są legalne?

Robocalls, czyli automaty telemarketingowe, są coraz bardziej popularne w kontaktach z klientami, ale też powodują dużo skarg. Jak używać ich zgodnie z prawem - pisze Anna Nowak, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Startupy2022. Problemem jest zbyt polskie podejście do biznesu

Uwagę inwestorów przykuwają fintechy, blockchain, NFT oraz kryptowaluty. Zrewolucjonizują one wymianę niematerialnych dóbr w skali globalnej – mówi Szymon Janiak, współtwórca funduszu Czysta3.vc.