Roboty potrafią już tańczyć. I to jak!

Boston Dynamics

Roboty firmy Boston Dynamics – Atlas, pies-robot Spot i Handle zatańczyły do przeboju z lat 60. Film obejrzało 3 mln osób.

Niespełna dwuminutowy film, na którym roboty tańczą do piosenki The Contours „Do You Love Me”, został umieszczony na YouTube jako życzenia noworoczne. „Cała nasza załoga zebrała się, aby uczcić początek tego, co mamy nadzieję, będzie szczęśliwszym rokiem: szczęśliwego Nowego Roku od nas wszystkich w Boston Dynamics” – napisano w komentarzu pod klipem.

CZYTAJ TAKŻE: Papież modli się, by roboty zawsze służyły ludziom

Film jest nie tylko ciekawostką, ale przede wszystkim pokazem umiejętności robotów i ich twórców. Boston Dynamics od lat pracuje nad stworzeniem maszyn, które poruszają się w podobny sposób jak ludzie lub zwierzęta. Robot Spot wygląda i porusza się jak pies, Atlas to dwunożny humanoidalny robot, a Handle to robot magazynier, który składa się z długiego ramienia hydraulicznego na kółkach.

To nie pierwszy film udostępniony przez Boston Dynamics pokazujący niezwykłe umiejętności ich robotów. W zeszłym roku na YouTube pojawił się filmik z tańczącym robotem-psem Spotem a kilka miesięcy później film przedstawiający grupę mini-robotów Cheetach grających w piłkę i biegających w parku.

Pod wrażeniem najnowszego filmu z robotami amerykańskiej firmy był nawet Elon Musk, który zamieścił film na Twitterze.

Boston Dynamics tworzy roboty z myślą o pracy i wsparciu dla ludzi. Zabawne filmy mają pokazać, jak się ruszają, a można je zaprogramować do wykonania niemal dowolnych ruchów. Ich wszechstronność w poruszaniu się w trudnym terenie oraz wykonywanie skomplikowanych manewrów sprawia, że są użyteczne na budowach, miejscach katastrof albo w patrolowaniu trudno dostępnych lub niebezpiecznych dla ludzi miejsc.

Roboty Atlas i Handle to wciąż prototypy, nad którymi pracują inżynierowie firmy. Natomiast Spot jest dostępny za 74,5 tys. dolarów. Taki robot patroluje już instalacje firmy SpaceX w Boca Chica w Teksasie, pomagał w mapowaniu terenu elektrowni w Czarnobylu, a od wybuchu pandemii koronawirusa pomaga personelowi w Brigham and Women’s Hospital.

CZYTAJ TAKŻE: Pies-robot rozpoczął pracę w Czarnobylu

Boston Dynamics, to firma, która powstała na MIT i specjalizuje się od lat 90. w produkcji robotów przeznaczonych dla armii amerykańskiej finansowanych z rządowego funduszu DARPA. Obecnie właścicielem firmy są SoftBank (20 proc. udziałów) oraz Hyundai (80 proc. udziałów).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przemyślana logistyka magazynowa to zadowoleni klienci

Implementacja systemu, który pozwala zarządzać całym procesem sprzedaży i utrzymać porządek w magazynie, może ...

Roboty-kamikadze oczyszczą orbitę z kosmicznych śmieci

Samoniszczący się robot ma posprzątać ziemską orbitę z kosmicznych ilości złomu i śmieci krążących ...

Asseco rozpycha się w energetyce

Największa polska grupa informatyczna kupiła hiszpańską spółkę Tecsisa, która dostarcza rozwiązania IT dla sektora ...

Gogle VR i AR stają się hitem. Efekt pandemii

Technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości wchodzą do kolejnych sektorów i branż. Wirus wzmocnił nowy ...

Mobilne akceptacje w oddziałach Banku Pekao S.A.

Klienci Banku Pekao S.A. nie muszą już podpisywać papierowych dokumentów, aby zmienić swoje dane ...

Spam zalewa internet. Wiemy, skąd pochodzi

Wiadomości oznaczane jak spam odpowiadały w tym roku za aż 55 proc. wszystkich e-maili ...