Bloomberg

Badacze ze szwajcarskiego instytutu EMPA (Federalne Laboratoria Materiałoznawstwa i Technologii) opracowali nowatorski koncept zabezpieczania drzwi i sejfów – chodzi o system niewidocznych dla oka padów, na których wystukuje się szyfr wejściowy.

Tzw. technologia „niewidzialnej dziurki do klucza” oparta została o przezroczyste, drukowane folie elektroniczne. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikom ukryć klawiaturę z hasłem poza zasięgiem wzroku.

Evgeniia Gilshtein, naukowiec stojąca za tym projektem, wskazuje, że taki pinpad można nakleić na powierzchnię drzwi, czy nawet zawiasach. W efekcie tylko użytkownik będzie znał nie tylko kombinację szyfru, ale i położenie czytnika, na którym należy go wpisać. Korzystanie z tego rozwiązania w praktyce wygląda jakby otwierająca zamek osoba dotykała dowolnych elementów drzwi (klamki, śrub, zawiasów) w określonej kolejności.

CZYTAJ TAKŻE: Naukowcy odtworzyli klucz na bazie dźwięku. Włamywacze zacierają ręce

Jak podaje EMPA, „przyciski” są drukowane na przezroczystej folii polimerowej mającej cechy przewodnika. To w niej zaszyte są obwody elektroniczne i czujniki. Folia jest na tyle przezroczysta, że można nakleić ją wokół klamki i na tyle transparentna, iż nawet przyklejona na szybę pozostaje niewidoczna. Naukowcy są przekonani, że technologia ta – z uwagi na dość prosty i stosunkowo tani proces druku – może stać się powszechna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ostatnie uderzenie Trumpa. Zakaz inwestowania w chińskie spółki

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące amerykańskim inwestorom posiadania akcji chińskich spółek, które ...

Procter & Gamble stawia na innowacyjność i zrównoważony rozwój

Podczas tegorocznej konferencji Perspektywy Women in Tech Summit, największego wydarzenia technologicznego dla kobiet w ...

Świetna oglądalność „Wiedźmina” i wyniki finansowe Netfliksa

Aż na 76 mln kont serwisu obejrzano „Wiedźmina” w ciągu miesiąca od grudniowej premiery. ...

Duże roszady na polskim rynku smartfonów. Oto wielka piątka

Producent smartfonów pod marką Xiaomi przy okazji premiery nowego urządzenia, podał dziś najnowsze dane ...

Facebook „epicentrum dezinformacji”. Sprząta go 35 tys. osób

Facebook zabrał się na poważnie do sprzątania platformy. Tylko od października do końca grudnia ...

Amazon wchodzi do Polski z e-sklepem. To będzie wojna w e-handlu

Największy e-sprzedawca na świecie oficjalnie ogłasza pracę nad polskim sklepem. Amazon podał w komunikacie, ...