Oprócz Jeffa Bezosa poleciał jego brat Mark, 82-letnia Wally Funk, pionierka lotów załogowych z lat 60. oraz 18-letni holendersi student Oliver Daeman, wskazany przez anonimowego zwycięzcę licytacji biletu (zapłacił 28 mln dol.). Lot rozpoczął się o godzinie 15.

CZYTAJ TAKŻE: Jeff Bezos pobił rekord bogactwa. Astronomiczna kwota

Statek jest zaprojektowany tak, by kosmiczni turyści mogli swobodnie obserwować przebieg lotu – mają wielkie okna, a przez kilka minut doświadczyli stanu nieważkości. Bezos dotarł do tzw. linii Karmana na wysokości 100 kilometrów, uznawanej za granicę kosmosu.

""

Joe Raedle/Getty Images/AFP

cyfrowa.rp.pl

Choć pierwszym turystą w kosmosie był 20 lat temu Dennis Tito, teraz takie loty mają odbywać się w dużej skali. I oferować ma je coraz więcej firm. 11 lipca wzbił się na wysokość 88 km statek VSS Unity firmy Virgin Galactic należącej do brytyjskiego miliardera RichJeffarda Bransona. Branson, który znajdował się na pokładzie, wyprzedził w ten sposób Jeffa Bezosa. Poleciał wraz z pięcioma innymi osobami na pokładzie statku wystrzelonego z samolotu-matki, podczas gdy statek Bezosa startuje w sposób tradycyjny.

Bilety na takie loty mają kosztować w granicach 200 tys. dolarów.

Nie wszystkim takie loty miliarderów się podobają. W chwili startu rakiety Jeffa Bezosa już 163 tys. osób podpisało petycję o „uniemożliwienie Bezosowi powrotu na Ziemię”. Zbieranie podpisów zorganizował portal Change.org.