Misja Artemis zakłada powrót człowieka na Księżyc. W ramach przygotowań odbyła się bezzałogowa misja, w czasie której kapsuła z manekinami zamiast astronautów zbliżyła się na odległość ok. 100 km do powierzchni Srebrnego Globu. Kolejny start w programie Artemis planowany jest na 2024 r. To wtedy dojdzie do lotu załogowego wokół Księżyca. Astronauci wylądują na Księżycu rok później.

Moment lądowania w oceanie

Moment lądowania w oceanie

NASA

Statek wyniosła w Kosmos potężna rakieta SLS po wielokrotnym przekładaniu misji z powodów pogodowych i usterek technicznych. Podczas powrotnego wchodzenia w atmosferę przy prędkości około 40 tys. km/h na godzinę osłona termiczna rozgrzała się do temperatury około 2800 stopni Celsjusza. Na wysokości 7600 metrów uwolniono spadochrony, które zwolniły prędkość spadania najpierw do około 160 km/h, a potem tak, by w chwili uderzenia o wodę, nie była większa niż 32 km/h.

Kapsuła Orion wylądowała w wodach Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeża Kalifornii, gdzie została szybko przejęta przez NASA. Nie zanotowano jakichkolwiek uszkodzeń.

Neil Armstrong, amerykański astronauta, dowódca misji Apollo 11, jako pierwszy człowiek stanął na powierzchni naturalnego satelity Ziemi 20 lipca 1969 r.