Marius Skuodis minister komunikacji i transportu Litwy zapowiedział, że usługi internetu satelitarnego tworzone na Litwie przez SpaceX - firmę technologii kosmicznych Elona Muska, będą świadczona od początku przyszłego roku.

- Układanie naziemnych sieci komunikacji internetowej w całym kraju tak, aby internet docierał nawet do najbardziej odległych zakątków było zbyt drogie, dlatego ta technologia jest doskonałą alternatywą – zaznaczył Skoudis.

Na spotkaniu z ministrem przedstawiciele SpaceX zapowiedzieli, że planują jak najszybciej rozpocząć działalność na Litwie, do czego już trwają aktywne przygotowania. Według przedstawicieli firmy, Litwa jest najbardziej oddalonym na wschód krajem, w którym SpaceX będzie świadczyć swoje usługi. Na początku czerwca firma otworzyła w Wilnie Starlink Lithuenia  - swój litewski oddział.

Czytaj więcej

Sieć z nieba nowym polem bitwy. Elon Musk rzuca wyzwanie

Jak stwierdzono w komunikacie cytowanym przez agencję BNS, rozwój łączności satelitarnej na Litwie pozwoli nie tylko osiągnąć, ale i znacznie wcześniej zrealizować cel, zgodnie z którym do 2025 r wszyscy mieszkańcy kraju otrzymają możliwość korzystania z Internetu o prędkości co najmniej 100 megabitów na sekundę.

Nie wiadomo jak drogi będzie dostęp do Starlinka dla Litwinów i czy władze zamierzają partycypować w kosztach. W Polsce, gdzie sieć od tego roku jest w ofercie rynkowej, koszty są wysokie - abonament to 449 zł miesięcznie, a za sprzęt chętni muszą zapłacić 2500 zł jednorazowo.

Według danych z 2019 r. zasięg dostępu do internetu (30 megabitów na sekundę lub więcej) na Litwie obejmuje 69 proc. gospodarstw domowych. To znacznie poniżej średniej unijnej, która wynosi 86 procent.