UOKiK sprecyzował czego oczekuje od Vectry. Co na to kablówka?

Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Zgodnie z jednym z warunków postawionych Vectrze i Multimediom w kilkunastu miejscowościach abonenci będą mogli zmienić dostawcę. Po naszej interwencji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów określił precyzyjnie kogo to będzie dotyczyć.

Gdy Vectra ogłosiła finalizację przejęcia telewizji kablowej Multimedia Polska pojawiły się rozbieżności w interpretacji jednego z warunków, które postawił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgadzając się na transakcję.

Różne interpretacje

Chodziło o warunek przewidujący, że w 13 miejscowościach abonenci kablowej grupy będą mogli bez ponoszenia kosztów odejść do innego dostawcy. W treści decyzji UOKiK napisano, że taką możliwość będą mieli abonenci usługi telewizyjnej lub dostępu do internetu. Tymczasem abonenci kablówek często korzystają z pakietów dwóch lub trzech usług, czasem podpisują jedną umowę na wszystkie, łącze mają jedno i trudno sobie wyobrazić, że rezygnują z jednej, a drugą zachowują.

CZYTAJ TAKŻE: Grupa Vectra nowym liderem kablówek. Co czeka abonentów?

Dlatego też zwróciliśmy się do UOKiK i Vectry z pytaniem o interpretację warunków.Vectra w pierwszym odruchu stwierdziła, że abonenci będą mogli składać wypowiedzenia co do usługi telewizyjnej lub co do usługi dostępu do internetu. UOKiK zaś stanął na stanowisku, że warunek ma szersze znaczenie.

Wszyscy z małym wyjątkiem

W obliczu różnic w podejściu, urząd sprecyzował oczekiwania wobec Vectry.  „Urząd stoi na stanowisku, że jeśli abonent posiada: pakiet trzech usług (internet,telewizję i telefon), pakiet dwóch usług (internet i telewizję, internet i telefon albo telewizję i telefon), jedną usługę – internet albo telewizję, to w każdym z tych przypadków przysługuje mu prawo zmiany dostawcy usług – brzmi przekazane nam stanowisko UOKiK.

„Zgodnie z pkt. II decyzji, Vectra ma umożliwić wszystkim abonentom Vectra, w tym Multimedia, w danej miejscowości zmianę dostawcy usług dostępu do płatnej telewizji lub szerokopasmowego stacjonarnego dostępu do internetu bez ponoszenia opłat. Zatem jeśli chociażby jedną z usług dotychczas oferowanych abonentowi jest usługa dostępu do telewizji lub internetu to abonentowi temu przysługuje prawo zmiany operatora” – dodano.

„Warunkiem tym nie są objęci abonenci, którzy mają zawartą umowę na świadczenie wyłącznie usług telefonii stacjonarnej” – precyzuje urząd. .

Co na to wszystko finalnie zarząd Vectry? – Vectra zgadza się z decyzją UOKiK i planuje wykonać ją zgodnie z ewentualnymi doprecyzowującymi instrukcjami Urzędu, jeżeli okażą się one niezbędne – zapewnił nas prezes Tomasz Żurański.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Łowcy skórek. Na wirtualnych dobrach można nieźle zarobić

Rodzima spółka SkinWallet stworzyła platformę do handlu przedmiotami z gier wideo, pozyskała ponad 3 ...

Pierścień przemówi głosem Samuela L. Jacksona

Asystentowi głosowemu Alexa Amazona głosu użyczy znany m.in. z „Pulp Fiction” aktor Samuel L. ...

Asseco rozpycha się w energetyce

Największa polska grupa informatyczna kupiła hiszpańską spółkę Tecsisa, która dostarcza rozwiązania IT dla sektora ...

Nasze startupy i fundusze VC od Zachodu dzieli przepaść

Rodzimy fundusz Inovo wpompuje w słowacki startup Eyerim 0,8 mln euro. Z kolei brytyjska ...

Handlarze broni reklamują ją i sprzedają przez… Snapchata

Snapchatem zainteresowali się handlarze nielegalną bronią. Amerykańskie organy ścigania wzięły się ostro za walkę ...

Wyciekły prywatne dane modelek porno

Bardzo wrażliwe dane osobowe dotyczące kilku tysięcy modelek znanych z występów przed kamerkami internetowymi ...