W rosyjskie narodowe święto hakerzy zaatakowali sieci kablowe państwowego Rostelecom i prywatnych MTS i NTV-Plus. Na ekranach telewizorów pojawiły się napisy z informacjami o rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Włamanie dotknęło również dekoder Winx TV. Hakerzy zmienili także ramówkę rosyjskich kanałów propagandowych Kanał Pierwszy i Russia 1 u dostawcy sygnały - firmy Yandex. W tej chwili firma wycofała te kanały z sieci kablowej - informowali widzowie

Yandex zaprzecza włamaniu. „Nie było hakowania Yandex. Dane do programu telewizyjnego otrzymujemy od jednego dostawcy, są one aktualizowane automatycznie. Wyłączyliśmy aktualizacje danych natychmiast po sygnale od dostawcy o ich nieprawidłowej zawartości ”- komentuje firma agencji Interfax.

Rano Rutube (rosyjska kopia YouTube-red) poinformował również o ataku hakerów. Z tego powodu usługa wideo jest „chwilowo niedostępna”. Firmowi informatycy twierdzą, że „zlokalizowali incydent”.

Administracja serwisu powiązała incydent z innymi atakami na strony rosyjskich departamentów, odnotowywanymi od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, która trwa od 24 lutego. W marcu na stronach rosyjskich sądów arbitrażowych, a także w dużych mediach odnotowano falę cyberataków.