Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność

Technologie rozpoznawania twarzy są bardziej niebezpieczne niż sądzono i stwarzają poważne wyzwania dla prywatności - alarmują naukowcy. Ich badanie wykazało, że AI skutecznie odgaduje orientację polityczną na podstawie zupełnie neutralnych zdjęć.

Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony

Zespół CERT Polska działający w strukturach NASK psuje biznes przestępcom i utrudnia działalność rosyjskim szpiegom. Nasz kraj uczestniczy w cybernetycznym wyścigu zbrojeń, bo w sieci trwa już konflikt, choć nie jest to jeszcze wojna.

Amerykański koncern zwalnia pracowników. Protestowali przeciw kontraktowi z Izraelem

Google usunęło 28 pracowników po tym, jak wzięli udział w protestach przeciw Nimbusowi – wspólnemu kontraktowi z Amazonem o wartości 1,2 mld dolarów. Chodzi o usługi związane ze sztuczną inteligencją i chmurą dla izraelskiego rządu i wojska.

Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać

Waszyngton chce zakazu używania oprogramowania firmy założonej przez absolwenta szkoły KGB. W Polsce antywirus Kaspersky Lab co prawda zniknął z dużych sklepów, ale nadal można go bez problemu kupić.

Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest

Microsoft nie planuje likwidacji swoich spółek w Rosji. Oficjalnie firma opuściła Rosję po agresji Putina na Ukrainę. W rzeczywistości wciąż tam jest i zarabia, wspomagając podatkami wojenny budżet Kremla.

Deepfake może namieszać przy wyborczych urnach. Porozumienie gigantów w Polsce

Sztuczna inteligencja może wpłynąć na wyniki głosowania – ostrzegają eksperci. Aby zapobiec manipulacjom i masowej dezinformacji, Google, Meta i TikTok rozłożyły nad Wisłą „cyfrowy parasol”.

Można spreparować wypowiedź dowolnej osoby. OpenAI przyznało, że testuje Voice Engine

Firma OpenAI, twórca popularnego bota ChatGPT, zaprezentowała Voice Engine, nowe narzędzie AI, które potrafi wygenerować głos każdego i to w różnych językach. Budzi to obawy związane z wykorzystaniem do dezinformacji i innych form nadużyć.

Potężny cios w demokrację i biznes. Jak sztuczna inteligencja sieje dezinformację

Fałszywe materiały wideo z prawdziwymi politykami, influencerami czy szefami firm to już poważne zagrożenie, na które trzeba szybko znaleźć antidotum.

Powrót „męczennika" na Facebooka? Muzułmanie walczą z zakazem używania tego słowa

Rada nadzorcza Meta wezwała firmę do zaprzestania zakazu używania arabskiego słowa „shaheed” („męczennik”) i jego angielskiego odpowiednika. Uznano, że podejście Facebooka jest „przesadne” i niepotrzebnie tłumi wypowiedzi milionów użytkowników.

„Zła” sztuczna inteligencja mnoży się jak szalona. Podszyje się, oszuka, okradnie

Darknet jest siedliskiem coraz większej liczby chatbotów podobnych do ChatGPT, ale zaprojektowanych tak, by pomagać m.in. w oszustwach e-mailowych czy tworzeniu fałszywek deepfake. Już co trzeci bot na świecie służy złu.

Zagłuszają drony, kamery czy WiFi. Amazon ma duży problem

Federalna Komisja Łączności prowadzi dochodzenie w sprawie Amazona w związku ze sprzedażą i promowaniem nielegalnych produktów zakłócających sygnał radiowy.

Już prawie połowa ruchu w internecie przypada na boty. Coraz więcej jest złośliwych

Chatboty, agregatory danych czy roboty indeksujące to rozwiązania, które coraz częściej pomagają firmom świadczyć cyfrowe usługi. Ale ze strony algorytmów w sieci szybko przybywa zagrożeń.

Tajny projekt Pentagonu. Elon Musk buduje kosmiczne oko Ameryki

SpaceX, spółka należąca do kontrowersyjnego i skłóconego z administracją Joe Bidena miliardera, tworzy sieć setek satelitów szpiegowskich na podstawie tajnej umowy z amerykańską agencją wywiadowczą.

"To wspaniały biznes". Były sekretarz skarbu USA chce kupić TikToka

Steven Mnuchin, sekretarz skarbu w administracji Donalda Trumpa, powiedział, że zbiera grupę inwestorów, która wykupi chińską platformę TikTok.

Ukradł tajemnice sztucznej inteligencji. Inżynier Google`a szpiegował dla Chin

Linwei Ding, były inżynier oprogramowania firmy Google, został postawiony przed sądem za kradzież tajemnic handlowych związanych ze sztuczną inteligencją. Miały trafić do chińskich firm, za co grozi mu teraz do 40 lat więzienia.

Polska liderem cyberochrony. Zaskakujący wynik prestiżowego rankingu

Hakerzy nad Wisłą walą głową w mur, a Polska wyrasta na cybernetyczną potęgę. Ale jest też ciemna strona tego sukcesu.

Chińskie samochody to szpiedzy? USA nie chcą ich wpuszczać

Stany Zjednoczone wszczynają dochodzenie w celu sprawdzenia czy import chińskich pojazdów stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Biały Dom obawia się wycieków danych, np. z kamer, do Państwa Środka, jak i możliwości zdalnego sterowania.

Dzięki AI można już ukraść postać. Klon Ukrainki kocha Chiny i sprzedaje tam towary

Studentka Olga Loiek prowadząca na YouTube kanał poświęcony zdrowiu psychicznemu ze zdziwieniem odkryła, że jej wygenerowany przez sztuczną inteligencję klon promuje Chiny w sieci, sprzedaje towary i szuka męża.