Rosja sięgnie po sztuczną inteligencję. Prace nad bronią i chaos wyborczy

Za sprawą AI rośnie ryzyko rozprzestrzeniania się „prokremlowskiej propagandy wojennej” i dezinformacji wyborczej. Armia zyska też nowe możliwości - obawiają się europejscy przywódcy i szefowie koncernów technologicznych.

Plaga hakowania smartfonów. Teraz nie trzeba nawet wpuszczać wirusa

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa wykryli nowy sposób hakowania. Przestępcom wystarczy sygnał elektromagnetyczny, który „przejmie” ekran na odległość. Takich ataków szybko przybywa.

„Podkopywanie demokracji”. Sztuczna inteligencja zagrozi wyborom parlamentarnym

Technologia AI może okazać się bardzo niebezpieczna dla demokracji, m.in. ze względu na skalę i skuteczność dezinformacji. Takie sygnały płyną ze szczytu państw G7.

Pierwszy amerykański stan zakazuje korzystania z TikToka wszystkim użytkownikom

Coraz więcej krajów wprowadza zakaz używania chińskiej aplikacji przez urzędników państwowych. Tymczasem Montana, jako pierwszy stan w USA, postanowiła powszechnie zdelegalizować TikToka.

Patronat „Rzeczpospolitej”: Jak budować bezpieczeństwo Polski i UE w erze cyfrowej

Agresja Rosji na Ukrainę oraz napięcia między Chinami a Zachodem zachwiały globalnym cyberbezpieczeństwem, a przyspieszona w trakcie pandemii cyfryzacja biznesu i życia przyniosła nowe zagrożenia.

Były pracownik Apple’a wykradł technologie i uciekł do Chin. Projekt „Titan”

Amerykański departament sprawiedliwości oskarżył byłego inżyniera Apple’a Weibao Wanga o wykradzenie kluczowych technologii. To wierzchołek góry lodowej.

Chiny czyszczą internet z fałszywych i niewygodnych informacji. Potężna akcja

Chiński organ nadzorujący obieg informacji w internecie poinformował w środę o wynikach kampanii przeciwko „fałszywym informacjom". Pekin zlikwidował ponad 100 tys. kont.

„Kradzież”, „fałszywi użytkownicy”, „wtyczka Pekinu”. Były dyrektor ujawnia sekrety TikToka

Yintao „Roger” Yu, były dyrektor ds. technicznych ByteDance, spółki-matki TikToka, twierdzi, że zwolniono go po zgłoszeniu nielegalnej działalności. Miał to być m.in. „ogólnoświatowy plan kradzieży i czerpania zysków” z treści innych osób i firm.

W Chinach aresztowano użytkownika ChatGPT. Makabryczna dezinformacja

Chińskie władze zatrzymały mężczyznę za używanie ChatGPT do szerzenia kłamliwych informacji o katastrofie kolejowej. To jeden z pierwszych przypadków aresztowania związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Autor największego ataku na media społecznościowe przyznał się do winy

Brytyjczykowi, który włamał się na liczne konta Twittera, w tym konta Baracka Obamy i Joe Bidena, obiecując rozdawanie kryptowalut, grozi 70 lat więzienia. Na oszustwo nabrało się tysiące osób.

Lawina ataków nad Wisłą. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie

Polska jest jednym z najczęściej atakowanych krajów na świecie. Celem cyberprzestępców są zarówno firmy, jak i administracja państwowa. To nie jest dobry czas na cięcie budżetów związanych z IT.

TikTok wyśledził dziennikarkę tropiącą TikToka. Użyto konta jej… kota

Dziennikarkę tropiącą nieprawidłowości związane z TikTokiem pracownicy TikToka wyśledzili za pomocą konta jej kota. To było „mrożące krew w żyłach przeżycie”. A firma „głęboko żałuje".

ChatGPT może zniszczyć Wikipedię. Halucynacje i zalew fałszywych historii

Konwersacyjna sztuczna inteligencja stworzyła potężne zagrożenie dla najpopularniejszego źródła wiedzy w sieci. Wolontariusze, którzy prowadzą cyfrową encyklopedię, nie wiedzą, co robić z rosnącą liczbą treści i dezinformacji tworzonych przez boty.

Koniec z hasłami. Google ma pomysł na nowe bezpieczne rozwiązanie

Internetowy gigant wprowadza obsługę kluczy dostępu, alternatywną metodę logowania do aplikacji i serwisów, która być łatwiejszą w użyciu i bezpieczniejszą alternatywą dla hasła. Podobne rozwiązania chcą wprowadzać też inne firmy.

Antyszczepionkowcy chcieli niszczyć maszty 5G i zabijać posłów „za zdradę”

„Powieście ich wszystkich” – nawoływali do mordowania parlamentarzystów przeciwnicy szczepień na Covid-19. Chcieli też niszczyć infrastrukturę telekomunikacyjną. Teraz zajmuje się nimi brytyjski sąd.

Budząca kontrowersje spółka pomoże Ukrainie ścigać zbrodnie wojenne

Ukraiński Prokurator Generalny zyska skuteczne narzędzia do ścigania zbrodni wojennych dzięki precyzyjnej analizie danych wywiadowczych oraz zdjęć satelitarnych i z mediów społecznościowych .

Bot udawał kierowcę wyścigowego Michaela Schumachera. Rodzina wytoczy proces

Rodzina siedmiokrotnego mistrza Formuły 1 zapowiada pozew w związku z „wywiadem”, który został wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Algorytmy podrobiły głos, a przestępcy wyłudzali okup. „Córka błagała o pomoc"

Sztuczna inteligencja wygenerowała głos dziecka, a oszuści w ten sposób próbowali wyłudzić od jego rodziców okup. Wkrótce to będzie plaga.