Bill Gates otworzył się jak nigdy. Chce ograniczenia wolności słowa?

Miliarder i twórca Microsoftu zadebiutuje już za kilkanaście dni w nowym serialu na platformie Netflix zatytułowanym „Co dalej? Przyszłość z Billem Gatesem”. Odcinki dotyczą światowych wyzwań, m.in sztucznej inteligencji i dezinformacji.

Zaskakujące ożywienie w IT. Jakich pracowników poszukują firmy w Polsce?

Pomimo zauważanego ostatnio ożywienia popytu na informatyków branża IT nie liczy na powrót covidovej hossy i bardzo ostrożnie zwiększa zatrudnienie.

Czy Telegram to bezpieczny komunikator i czy warto z niego korzystać?

Telegram jest bezpieczny pod warunkiem, że użytkownik przestrzega zasad obowiązujących w cyberprzestrzeni, obejmujących szyfrowanie danych, wieloskładnikowe uwierzytelnianie, uważne udostępnianie informacji i niekorzystanie z podejrzanych grup, linków i aplikacji.

Haker udawał martwego, by nie płacić alimentów. Znalazł sprytny sposób

Haker włamał się do rządowego rejestru zgonów i udawał martwego, by uniknąć spłacania gigantycznego długu alimentacyjnego. Tłumaczył, że doznał „traumy psychicznej”.

Jest prosty sposób na oszustwa i plagiaty. Koncern ma rozwiązanie, ale się boi

OpenAI, twórca ChatGPT, pracuje nad technologią oznaczania treści generowanych przez AI. Firma podobno już nawet stworzyła takie rozwiązanie. Problem w tym, że schowała je do szuflady.

Plaga kradzieży kryptowalut. Polak stworzył portfel cyfrowy „nie do zhakowania”

Inwestorzy będą mogli bezpiecznie handlować swoimi aktywami cyfrowymi za pomocą urządzenia wielkości smartfona, w którym klucze prywatne są oddzielone od modułu mającego łączność z internetem.

Brytyjczycy w szoku. Rosyjskie oprogramowanie na ich atomowych okrętach podwodnych

Na brytyjskich okrętach podwodnych wykryto oprogramowanie z Rosji i Białorusi. Trwa dochodzenie, jak tam trafiło. Okazuje się, że jeden z wykonawców ukrywał ważne informacje.

Samochód to szpieg idealny. Unia Europejska wzięła się za ochronę kierowców

Większość kilkuletnich samochodów, będących w ofercie na rynku wtórnym, posiada w komputerze pokładowym książki telefoniczne poprzednich właścicieli, destynacje, do których jeździli, a nawet treści ich wiadomości SMS.

Prawdziwy „Raport mniejszości". W tym kraju algorytmy AI przewidzą przestępstwo

Argentyna, której prezydentem jest libertarianin Javier Milei, będzie używać sztucznej inteligencji do przewidywania przyszłych przestępstw i zapobiegania im, ale eksperci martwią się o prawa obywateli.

Gigantyczna awaria będzie drogo kosztować CrowdStrike. Cios z nieoczekiwanej strony

Firmę CrowdStrike zajmującą się cyberbezpieczeństwem, której nieudana aktualizacja zablokowała Windows na 8,5 mln komputerów, pozywają akcjonariusze, zarzucając oszustwo.

Największe awarie w historii „cyfrowego świata”. Kiedy nastąpi kolejna?

Awaria spowodowana wadliwą aktualizacją oprogramowania firmy CrowdStrike, która rozłożyła na łopatki liczne linie lotnicze czy szpitale, nie jest pierwszą i ostatnią. Jednak przeraża jej skala i to, co może nadejść w przyszłości.

Guru AI wzywa do obrony zachodniej sztucznej inteligencji. Kto będzie „władcą świata”?

Sam Altman, szef OpenAI, twórcy generatywnej sztucznej inteligencji ChatGPT, ostrzega przed autorytarnymi reżimami, zwłaszcza Chinami, które mogą osiągnąć przywództwo w tej dziedzinie. Miałoby to dramatyczne skutki.

Zabezpieczenia telefonu zamachowca złamano w 40 minut. FBI ma nowe narzędzie

Aby dostać się do zawartości smartfona sprawcy zamachu na Donalda Trumpa, agencja miała użyć nowego narzędzie izraelskiej firmy Cellebrite. Dotychczasowe okazały się nieskuteczne.

Nadszedł czas sojuszy cyberbezpieczeństwa

W polskim cyberbezpieczeństwie opieramy się na potencjale kadr. Świetnych, ale niewystarczających. Natomiast żeby stawić czoła nowej fali cyberzagrożeń, musimy być lepiej zorganizowani i proaktywni, oraz nauczyć się budować sojusze czy też partnerstwa strategiczne. To koncept nad Wisłą wciąż nieodkryty – mówi Artur Józefiak, ekspert Accenture.

Fałszywe oferty pracy to już plaga. Sztuczna inteligencja wspiera oszustów

Osłabienie koniunktury na rynku pracy i nowe możliwości, jakie daje AI, sprzyjają internetowym oszustom. Oferty są niezwykle wiarygodne, a działania przestępców bardzo sprytne.

Straty są potężne. Trwa usuwanie szkód po globalnej awarii systemu Windows

Trwa usuwanie szkód i liczenie strat po awarii systemu Windows, którą spowodowała wadliwa aktualizacja antywirusa firmy CrowdStrike. Kataklizm przełożył się na tysiące odwołanych lotów czy problemy w bankach.

Potężne skutki awarii CrowdStrike`a, która zablokowała Windows. Świat wstaje z kolan

Wiadomo już, kto najbardziej ucierpiał z powodu wadliwej aktualizacji antywirusa firmy CrowdStrike, która spowodowała awarię komputerów z systemem Microsoftu. To już 2 tys. odwołanych lotów, kłopoty na kolei w bankach czy nawet w stacjach telewizyjnych.

Co wiemy o CrowdStrike, firmie winnej wielkiej awarii Windows. Czeka ją trudny czas

CrowdStrike, spółka odpowiedzialna za globalną awarię systemów informatycznych Microsoftu, jest potentatem na rynku cyberbezpieczeństwa. Była dotąd beneficjentem hossy - w rok jej akcje podrożały o prawie 120 proc.