OSINT, czyli tajniki zbierania informacji ze źródeł otwartych

To rodzaj białego wywiadu, który wykorzystuje informacje z ogólnie dostępnych źródeł danych. OSINT to działania legalne, dostarczające wiarygodnych i aktualnych informacji na różnorodne tematy związane z celem poszukiwań.

Czy Telegram to bezpieczny komunikator i czy warto z niego korzystać?

Telegram jest bezpieczny pod warunkiem, że użytkownik przestrzega zasad obowiązujących w cyberprzestrzeni, obejmujących szyfrowanie danych, wieloskładnikowe uwierzytelnianie, uważne udostępnianie informacji i niekorzystanie z podejrzanych grup, linków i aplikacji.

Cyberprzestępcy vs. instytucje finansowe – wygra ten, kto lepiej zrozumie drugą stronę

Jak bronić się przed coraz bardziej wyrafinowanymi atakami cyberprzestępców? Czym jest threat intelligence i jak pozwala chronić organizacje oraz ich klientów? – wyjaśniają Juraj Knapec, Product Manager oraz Jakob Souček, Senior Malware Researcher, ze specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie fimy ESET.

Tom Cruise bije w igrzyska olimpijskie w Paryżu? Wielka mistyfikacja Rosjan

W sieci pojawił się film, który – wykorzystując wizerunek hollywoodzkiej gwiazdy oraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję głos aktora – dyskredytuje igrzyska olimpijskie we Francji. Deepfake jest dziełem cyberprzestępców powiązanych z Rosją.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa: jak korzystać z aplikacji i zgłosić miejsce policji?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja na państwowym Geoportalu, umożliwiająca zgłaszanie miejsc, w których dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Mapa jest istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym. To ważne źródło informacji dla policji.

Chińczyk stworzył największą w historii sieć przestępczych botów. Miliony komputerów

Amerykańskim służbom udało się złapać obywatela Chin, który włamał się do 19 milionów komputerów osobistych. Dzięki sieci botów miał zarobić co najmniej 100 mln dol., ale „wypożyczając” ją doprowadził do daleko większych strat.

Nowe wyzwania dla cyberobrony

W walce z zagrożeniami w cyberprzestrzeni strategiczne znaczenie zyskuje sztuczna inteligencja. A misja biznesowa firm staje się kluczowa dla przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Współtwórca ChatGPT oskarża firmę. „AI jest mądrzejsza od nas”

Jan Leike, który właśnie odszedł z OpenAI, gdzie zarządzał działem bezpieczeństwa, ujawnia, że firma mocno prze do rozwoju sztucznej inteligencji, nie bacząc na zagrożenia. Ostrzega: Budowanie maszyn mądrzejszych od ludzi jest niebezpieczne.

Brytyjski gigant oszukany na ogromne sumy. Stworzyli fałszywego dyrektora finansowego

Globalna firma zajmująca się projektowaniem i inżynierią stała się celem oszustwa typu deepfake, w wyniku, którego jeden z jej pracowników w Hongkongu wypłacił oszustom 25 milionów dolarów w „tajnej transakcji”.

Polskie paradoksy dostosowań do unijnej dyrektywy

Już niedługo kilkadziesiąt tysięcy firm w Polsce będzie musiało się dostosować do nowych przepisów w obszarze cyberbezpieczeństwa, jakie nakłada na nich NIS2. Bez zmian w ustawie mogą one wywrzeć negatywny wpływ na gospodarkę, na co zwrócili uwagę uczestnicy dyskusji na konferencji KIKE 2024.

Sztuczna inteligencja lubi kłamać. Bolesne wpadki firm

Bot wprowadzony przez Nowy Jork doradzał firmom łamanie prawa, zaś AI firmy kurierskiej DPD naśmiewała się z niej, nazywając najgorszą na świecie.

Dowiedziała się, że reklamuje spray na owady. Znana dziennikarka oszukana z pomocą AI

Twarz i głos prezenterki BBC wykorzystano w reklamie środków odstraszających owady. Do kradzieży jej tożsamości i oszukania agencji reklamowej przestępcy wykorzystali sztuczną inteligencję. Sam materiał oszuści spreparowali w technologii deepfake.

Ustawa antytiktokowa stała się ciałem. Chiński koncern wzywa Amerykanów

Prezydent Joe Biden podpisał ustawę, która daje ByteDance, chińskiemu właścicielowi TikToka, dziewięć miesięcy na sprzedaż aplikacji. W przeciwnym razie zostanie ona zablokowana w USA.

Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie

Pomysł był prosty. Przestępca włamał się do systemu szczecińskiej Strefy Płatnego Parkowania i zmienił numer konta bankowego na swój, po czym tylko zbierał przelewy. Zarobił ogromną kwotę.

Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność

Technologie rozpoznawania twarzy są bardziej niebezpieczne niż sądzono i stwarzają poważne wyzwania dla prywatności - alarmują naukowcy. Ich badanie wykazało, że AI skutecznie odgaduje orientację polityczną na podstawie zupełnie neutralnych zdjęć.

Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony

Zespół CERT Polska działający w strukturach NASK psuje biznes przestępcom i utrudnia działalność rosyjskim szpiegom. Nasz kraj uczestniczy w cybernetycznym wyścigu zbrojeń, bo w sieci trwa już konflikt, choć nie jest to jeszcze wojna.

Amerykański koncern zwalnia pracowników. Protestowali przeciw kontraktowi z Izraelem

Google usunęło 28 pracowników po tym, jak wzięli udział w protestach przeciw Nimbusowi – wspólnemu kontraktowi z Amazonem o wartości 1,2 mld dolarów. Chodzi o usługi związane ze sztuczną inteligencją i chmurą dla izraelskiego rządu i wojska.

Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać

Waszyngton chce zakazu używania oprogramowania firmy założonej przez absolwenta szkoły KGB. W Polsce antywirus Kaspersky Lab co prawda zniknął z dużych sklepów, ale nadal można go bez problemu kupić.