W przeszłości Amazon informował władze o nielegalnych handlarzach, tylko gdy uznał, że ma wystarczająco dużo dowodów, aby policja mogła ścigać winowajcę. Teraz firma planuje ujawnić za równo władzom europejskim, jak i federalnym informacje o wszystkich sprzedawcach, którzy dopuszczają się nielegalnych praktyk. W dodatku zgłoszenie będzie wysyłane za każdym razem, gdy klient potwierdzi, że podróbka została mu sprzedana. Tym samym Amazon zwiększy częstotliwość i liczbę zgłoszeń.

CZYTAJ TAKŻE: Biały Dom wpisał chińskich potentatów na czarną listę. Za podróbki

Według źródła agencji prasowej Reuters Amazon przekaże organom ścigania nazwę sprzedawcy, nazwę firmy, dane kontaktowe oraz szczegółowe informacje o produkcie. Najpierw firma postara się jednak potwierdzić zdobyte informacje oraz zamknie konto sprzedawcy. Przez ostatnie tygodnie Amazon spotyka się z odpowiednimi organami rządowymi w celu omówienia nowej strategii i sposobu zgłaszania podróbek oraz możliwości dalszego egzekwowania prawa przez firmę.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa technologia batem na podróbki

Umowa zawarta w 2018 roku między koncernem Apple a Amazonem pokazuje skalę problemu. Od tamtej pory tylko zweryfikowani i upoważnieni przez firmę technologiczną z Cupertino sprzedawcy mogą oferować usługi i sprzęty Apple.