Innowacje w smartfonach są możliwe

Ostatnie premiery komórek mogą sugerować, że nic nowego nie da się już wymyślić – kolejne urządzenia są do siebie bliźniaczo podobne. Ten marazm postanowiły przełamać m.in. HTC i TCL. Pierwsza z firm w tym tygodniu wypuści na rynek smartfon oparty na blockchainie. HTC Exodus będzie dedykowany zdecentralizowanym aplikacjom i zapewnianiu bezpieczeństwa online. System oparty na Androidzie będzie obsługiwać portfele kryptowalut. Nad podobnym sprzętem pracują eksperci od kryptowaluty PundiX. Ich telefon XPhone miałby premierę w II kwartale 2019 r. Aż tak długo nie będziemy czekać na nowego… Palma. Markę przywraca światu chiński TCL, specjalizujący się w reaktywacjach marek (w portfolio ma też np. Alcatela i BlackBerry). Urządzenie Palm Palm nie będzie jednak telefonem. To dodatkowy aparat, który synchronizuje się z głównym smartfonem. Miniekran ma pełnić więc rolę pilota, np. do większego phabletu schowanego w torbie.

Polski startup idzie w świat… e-booków

Legimi, poznańska spółka działająca na rynku e-booków i audiobooków, rusza na podbój zagranicznych rynków. Na celownik wzięła Niemcy. Startup podpisał tam umowę na przejęcie konkurenta – Readfy. Finał transakcji ma nastąpić do stycznia 2019 r. Dzięki akwizycji Legimi zyska bazę 400 tys. użytkowników i kontrakty z 300 wydawnictwami na publikację kilkudziesięciu tysięcy niemieckojęzycznych tytułów.

W Europie brakuje cyberobrońców

Według najnowszych prognoz do 2022 r. w Europie niedobór specjalistów od cyberbezpieczeństwa sięgnie 350 tys. osób. – Stanowiska IT pozostają nieobsadzone, bo organizacje szukają głównie kandydatów z dużym doświadczeniem – mówi Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce. Siedmiu na dziesięciu badanych przyznaje, że certyfikaty, którymi wykazuje się pracownik, znaczą więcej niż dyplom.

We wtorek w Warszawie zaczyna się Secure

Organizatorami konferencji od pierwszej edycji w 1996 r. są NASK PIB i działający w jego strukturach CERT Polska. Obecni będą polscy i światowi eksperci z branży bezpieczeństwa sieci. Podyskutują m.in. o atakach na serwery firm i domowe komputery, nowych zagrożeniach i technikach zabezpieczeń. Patronem medialnym jest „Rzeczpospolita”.