Kina mogą zacząć działać od 6 czerwca. Multipleksy nie zdążą

Zdejmujemy restrykcje z kin i innych obiektów kulturalnych przy zachowaniu wymogów sanitarnych – poinformowali dziś premier Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Duże sieci kin mogą jednak nie zdążyć na 6 czerwca.

Publikacja: 27.05.2020 12:01

Kina mogą zacząć działać od 6 czerwca. Multipleksy nie zdążą

Foto: Adobe Stock

– Od 6 czerwca wprowadzamy odmrożenie funkcjonowania kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury czy cyrków. Pod trzema warunkami. To nie obowiązek, to możliwość.  Jedni chcą otwierać się jak najszybciej, inni potrzebują czasu – mówił podczas konferencji Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podał, że obowiązywać będą w kinach dwie zasady: – Wypełniamy pojemność widowni do 50 procent. I nosimy maseczki – to dwa podstawowe wymogi – powiedział. Kina w Polsce są zamknięte od 12 marca.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd zamyka kina i teatry przez koronawirusa. Właściciele liczą straty

Jednak ani Cinema City, ani Helios (Grupa Agory) nie otworzą kin 6 czerwca – wynika z naszych nieoficjalnych, ale potwierdzonych informacji.

– Nie otworzymy kin 6 czerwca. Jestem zaskoczony tak wczesną datą. Czekamy na szczegółowe zasady reżimu, który powinniśmy zastosować – mówi nam Tomasz Jagiełło, prezes Heliosa (Grupa Agory).

– Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort naszych pracowników oraz widzów, kina sieci Multikino będą otwierane stopniowo w późniejszym terminie. O planowanej dacie otwarcia poszczególnych kin sieci Multikino poinformujemy w kolejnych komunikatach – brzmi odpowiedź Pawła Śwista, prezesa Multikina na nasze pytanie.

Podobną decyzję zamierza ogłosić Cinema City (Grupa Cineworld).

Jak słyszymy, operatorzy kin zależą od dystrybutorów i światowych premier. Jest możliwe, że otworzą obiekty w lipcu, o ile uzyskają potwierdzenie, że 17 lipca odbędzie się premiera filmu „Tenet” Christophera Nolana. Jednym z wariantów jest wówczas wprowadzenie na ekrany  na okres przejściowy puli filmów starszych. 

Operatorzy multipleksów czekają teraz na szczegółowe wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego.

To był dla branży dramatyczny czas. Jak mówi Tomasz Jagiełło, ponieważ nie działają kina w wielu krajach, w tym na największych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone, to dystrybutorzy wstrzymują się z premierami i kina, jeśli mogą działać, to grają starsze filmy.

Dla przykładu, jak wspomina Jagiełło, według danych branży, na szczycie holenderskiego boxoffice’u w miniony weekend były takie pozycje jak „Incepcja”  z 2010 roku.  W Holandii kina otwierają się stopniowo.  Niektóre zaczną działać 1 czerwca, inne 4 czerwca.

Polskie kina w ostatnich latach notowały rekordową frekwencję rzędu 60 mln sprzedanych biletów rocznie. Na chwilę przed zamknięciem kin w marcu na rynku trwała cenowa wojna o widza.

CZYTAJ TAKŻE: Rekordowy rok w polskich kinach. Kto przyciągnął widzów?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (za 2018 r.) w Polsce działa około 500 kin. Większość z nich – ponad 60 proc. – należy do podmiotów sektora publicznego, ale ponad 88 proc. seansów odbywa się w kinach prywatnych, gdzie pod względem udziału w widowni dominują sieci multipleksów:  Cinema City, Helios i Multikino.  Skupiają one około połowy widzów w skali roku.  Na 2,2 mln seansów w 2018 r. około 22 proc. projekcji stanowiły filmy polskie.

Biznes Ludzie Startupy
Od zera do miliarda w cztery miesiące. Wyceny firm od sztucznej inteligencji oszalały
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biznes Ludzie Startupy
Rewolucja na skalę światową. Polacy znaleźli sposób na braki wody i żywności
Biznes Ludzie Startupy
Polskie urządzenie wyczuje chemię. Wykryje i zbada niemal każdą substancję
Materiał partnera
Możemy zaprosić klienta w sam środek akcji
Materiał partnera
PZU szuka innowacji w akceleratorach start-upów