Rekordowy rok w polskich kinach. Kto przyciągnął widzów?

Film „Król lew II: Czas Simby” to najpopularniejszy kinowy film w Polsce w 2019 roku
mat. pras.

Ponad 60,2 mln biletów sprzedały w 2019 r. kina w Polsce. Tym samym padł kolejny rekord frekwencji przed dużym ekranem.

To, że mijający 2019 rok przyniesie kolejny rekord w kinowej branży w Polsce, nie było oczywiste. Wśród szefów kin byli zarówno optymiści, jak i ostrożni konserwatyści. A jednak, jak wynika ze wstępnych danych serwisu Boxoffice.pl obejmujących okres do 30 grudnia, w 2019 roku kina w kraju sprzedały ponad 60,2 mln biletów za ponad 1,13 mld zł. Dla porównania, 2018 roku frekwencja przed dużym ekranem wyniosła 59,7 mln, a wpływy kas 1,1 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE: Gorący czerwiec mocno schłodził kina. Na co chodziliśmy?

Nie są to przy tym dane kompletne, ponieważ jeden z ważnych dystrybutorów filmów – UIP – od listopada nie zasila statystyk informacjami o tym, jakie wyniki notują filmy z jego portfela. Tym samym nie wiadomo na razie, ilu widzów zobaczyło „Jumanji: Następny poziom”.

W 2019 roku nie było hitów na miarę „Kleru”. Ranking kinowych produkcji o największej frekwencji w Polsce otwiera „Król Lew” z ponad 2,52 mln sprzedanych biletów. Ten i kolejny film dla dzieci „Kraina Lodu II” zepchnęły początkowego tegorocznego lidera – komedię „Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3” – na trzecie miejsce. Zobaczyło ją prawie 2,4 mln osób, ale to nie wystarczyło. Druga część „Krainy Lodu”, której premiera miała miejsce w drugiej połowie listopada, zdążyła przyciągnąć do kin do minionego weekendu 2,46 mln widzów.

Bardzo dużym powodzeniem cieszy się także drugi z grudniowych hitów, czyli „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”. Przez około dwa tygodnie zobaczyło tę część serii około 1,15 mln widzów.

CZYTAJ TAKŻE: „Gwiezdne wojny” wchodzą do kin. Będzie rekord?

Pod względem frekwencji „Star wars” nie udało się wskoczyć do TOP10 kinowych filmów 2019 roku. Natomiast pod względem przychodów z biletów – już tak. W ciągu około dwóch tygodni wpływy z wejściówek na ten film w Polsce wyniosły ponad 25,3 mln zł.

Najbardziej kasową produkcją mijającego roku jest frekwencyjnym numer jeden, czyli „Król Lew” (wpływy kas z biletów to ponad 48 mln zł), Lokata numer dwa należy do „Miszmaszu” (prawie 47 mln zł), a trzecie do „Krainy Lodu II” (44,1 mln zł).

Za odkrycie roku niektórzy uznają amerykańsko-kanadyjską produkcję „Joker” (historię czarnego charakteru z filmów o Batmanie), który przyciągnął do kin 1,97 mln osób i zajął czwarte miejsce.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko „Polityka”. Boom na polskie filmy

W tym krótkim podsumowaniu 2019 roku nie może zabraknąć danych o polskich produkcjach. W TOP10 znalazły się cztery. „Polityka” Patryka Vegi zajęła szóste miejsce (1,89 mln widzów, 37,6 mln zł wpływów). „Planeta Singli 3” – miejsce ósme (1,44 mln widzów, 27,9 mln zł przychodu z biletów), a dziewiąte było „Boże Ciało” (1,4 mln widzów i 26,6 mln zł z biletów). W sumie wszystkie polskie filmy zobaczyło w 2019 r. 16,3 mln osób.

 

TOP10 w polskich kinach w 2019 r., mln* (sprzedane bilety)
Król Lew2,52
Miszmasz czyli Kogel Mogel 32,39
Kraina Lodu II2,46
Avengers: Koniec Gry1,89
Joker1,96
Polityka1,89
Sekretne Życie Zwierzaków… 21,45
Planeta Singli 31,44
Boże Ciało1,4
Jak Wytresować Smoka 31,27
Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie1,14

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W IT coraz trudniej o pierwszą pracę. Kto jest na topie

Coraz bardziej liczą się kompetencje i doświadczenie, coraz mniej miejsce zamieszkania. Najbardziej bolesnego zderzenia ...

Wszyscy pracownicy Amazona przejdą test na Covid-19

Jeff Bezos, szef Amazona, chce poddać wszystkich pracowników koncernu testom na Covid-19. Najbogatszy czlowiek ...

Ten latający elektryk będzie cichy jak klimatyzator biurowy

Heaviside to maszyna przypominająca jednoosobowy samolot, która ma być alternatywą do samochodu. Jest w ...

Kieszonkowy tester z Wrocławia szybko wykryje koronawirusa

Polacy pracują nad mobilnym systemem identyfikacji patogenów. Ich nowatorskie urządzenie ma wejść do komercyjnej ...

Wyciekły prywatne dane modelek porno

Bardzo wrażliwe dane osobowe dotyczące kilku tysięcy modelek znanych z występów przed kamerkami internetowymi ...

NASA obawia się, że koronawirus przedostanie się w kosmos

Amerykańska agencja kosmiczna chce zaostrzyć standardy bezpieczeństwa dla astronautów szykujących się do lotu poza ...