Apple z kolejną premierą

We wtorek producent sprzętów sygnowanych logo z nadgryzionym jabłkiem prezentuje nowe produkty – tablety iPad i laptopy MacBook. Szczegóły do ostatniej chwili tradycyjnie trzymane są w tajemnicy. Jedno jest pewne, Apple, po niedawnym debiucie iPhone’ów Xs, idzie za ciosem. Kolejna premiera jest dość niespodziewana. Tym bardziej że odbędzie się nie w Cupertino, ale w nowojorskim Brooklyn Academy of Music. Bohaterem show ma być iPad Pro, wyposażony w ekran 4K zajmujący całą frontową część urządzenia, a także czytnik twarzy (Face ID). Według plotek zabraknie tam miejsca na wejście na słuchawki, za to pojawi się złącze USB-C. Wydajność zapewni układ A12X Bionic. iPad ma być dostępny w wersji z ekranem o przekątnej 10,5 i prawie 13 cali. Hitem może być nowy laptop MacBook Air (cena obecnie dostępnej na rynku wersji to ponad 6 tys. zł). Sprzęt ma zyskać Touch ID i czytnik linii papilarnych, ale prawdopodobnie zabraknie dotykowego ekranu, jak w MacBook Pro.

Boom na egzoszkielety

Technologie rozszerzające fizyczne możliwości człowieka stają się coraz popularniejsze, znajdując zastosowanie w przemyśle (magazyny, fabryki) i w medycynie (m.in. rehabilitacja). Jak podaje firma badawcza ABI Research, rynek takich egzoszkieletów już dziś wart jest 192 mln dol., ale jego perspektywy rozwoju są niezwykle obiecujące. O ile, wedle prognoz analityków, w tym roku dostarczonych zostanie 7 tys. takich urządzeń, o tyle już w 2023 r. do odbiorców trafi ich 91 tys., a pięć lat później – nawet ponad 300 tys. W efekcie wartość rynku egzoszkieletów w ciągu najbliższej dekady wzrośnie do 5,8 mld dol. Z tego aż 82 proc. generować mają klienci z branż produkcji, budowlanej i logistyki.

airbnb pozyska wiceprezesa z google’a

Aristotle „Ari” Balogh, dotychczas kierujący inżynierami w Google’u i odpowiedzialny za technologiczne aspekty jego wyszukiwarki, w połowie listopada dołączy do Airbnb. Według pogłosek pozyskanie Ariego na członka zarządu przez platformę do wynajmu mieszkań jest krokiem ku planowanemu w 2019 r. debiutowi giełdowemu Airbnb. Wciąż nieobsadzone pozostaje stanowisko wiceprezesa ds. finansów, po tym jak w styczniu tego roku Laurence Tosi zrezygnował z tej funkcji.