Do USA przez Hiszpanię. Polski startup chce zdemokratyzować kredyt

Twórcy spółki Symmetrical.ai Daniel Wartołowski (z lewej) i Piotr Smoleń
mat. pras.

W tegorocznej edycji konkursu dla startupów ABSL Summit wygrali aż w trzech kategoriach, zdobywając m.in. nagrodę główną i nagrodę publiczności. W dwa tygodnie zebrali od inwestorów 5,8 mln zł. Początki tej spółki robią wrażenie.

Symmetrical.ai to rodzimy startup funkcjonujący w modelu fintech-as-a-service. Choć działa od niedawna – prowadzi platformę do udzielania prostego i wygodnego finansowania, kojarzącą potrzebujących kapitału z oferującymi go instytucjami finansowymi – to już na starcie, w ramach tzw. rundy pre-seed, pozyskał finansowanie w wysokości 5,8 mln zł. A do grona jego udziałowców dołączyły m.in. trzy renomowane fundusze VC, w tym inwestor zaangażowany dotąd w takich graczy na nowoczesnym rynku finansowym jak Paypal czy LendingClub.

Wizja transformacji

Spółka założona przez Piotra Smolenia i Daniela Wartołowskiego tworzy platformę w ramach chmury kredytowej (ang. credit cloud), do której każdy – niezależnie od kontekstu – może się w kilkanaście minut podłączyć i, niczym instytucja finansowa, rozpocząć udzielanie kredytów.

– Dla klientów indywidualnych oznacza to, że o udzielenie im kredytu konkurować będą różne instytucje, oferując najkorzystniejsze warunki, i to zarówno, gdy inicjatorem procesu są instytucje finansowe walczące o klienta, jak i wówczas, kiedy to klient aktywnie poszukuje finansowania – tłumaczy Piotr Smoleń.

CZYTAJ TAKŻE: Uwolnienie rynku bankowego. Fintechy wchodzą do gry

Podkreśla przy tym, że misją Symmetrical.ai jest przywrócenie społeczeństwu kontroli nad danymi oraz zwiększenie dostępności kapitału. – Symmetrical.ai powstał, by zdemokratyzować kredyt i dać ludziom finansową wolność, uniezależniając ich decyzje finansowe od nastawienia banków – przekonuje Smoleń, który wcześniej zbudował i sprzedał Turbine Analytics, firmę fintechową (kupił ją inwestor branżowy ProService Finteco).

– Chcemy zrewolucjonizować rynek i stworzyć uczciwą, przejrzystą infrastrukturę sektora bankowego – wtóruje mu Daniel Wartołowski, dyrektor operacyjny i drugi z założycieli spółki.

Misja to zwrot, który bardzo często pojawia się w ustach twórców Symmetrical.ai. Tym bardziej że sam pomysł na biznes zrodził się z internetowego manifestu napisanego wspólnie przez Piotra i Daniela. – Opublikowaliśmy go w sieci w połowie zeszłego roku. Spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem internautów, trafił nawet do globalnych funduszy inwestycyjnych –wspomina Smoleń. – W owym Manifesto, bo tak nazwaliśmy dokument, spisaliśmy nasze najważniejsze przemyślenia dotyczące branży finansowej. Zwróciliśmy uwagę na to, że od ponad 100 lat funkcjonuje ona na niezmienionych zasadach, niezależnie od olbrzymiego postępu technologicznego, jaki się dokonał w tym okresie. Między bankami i klientami panuje niesymetryczna relacja, w której klient otrzymuje wystandaryzowaną, a przez to niedopasowaną do profilu ryzyka i niewłaściwie wycenioną ofertę. Uznaliśmy, że trzeba ten rynek zrewolucjonizować i przywrócić symetrię dzięki wprowadzeniu innowacyjnych rozwiązań – kontynuuje nasz rozmówca.

Pomysł na biznes zrodził się z internetowego manifestu napisanego wspólnie przez Piotra i Daniela

Zbudowani pozytywnym odbiorem wizji transformacji branży finansowej pod koniec 2018 r. Smoleń i Wartołowski zdecydowali się przekuć ją w biznes i powołać do życia firmę Symmetrical.ai. Operacyjnie działa ona od kilku miesięcy, a zamknięcie w maju rundy finansowania to kamień milowy w jej krótkiej historii.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie fintechy natrafiły na niespodziewane przeszkody

– Była to jedna z większych w historii polskiego pre-seed runda finansowania i jedna z największych rund z udziałem funduszy VC na polskim rynku od początku 2019 r. – podkreślają w Symmetrical.ai.

W czerwcu firma okazała się najlepszą w tegorocznej edycji konkursu dla startupów w ramach ABSL Summit. Otrzymała aż trzy nagrody: w kategorii głównej, nagrodę publiczności i nagrodę specjalną od HSBC.

Ambitny plan ekspansji

Smoleń i Wartołowski kontrolują spółkę, ale wśród jej udziałowców są teraz renomowane fundusze, jak Finch Capital, Market One Capital oraz Plug & Play. Dzięki nim startup ma środki na ekspansję. – Ta kwota pozwoli nam się rozwijać przez najbliższe dwa lata. W tym czasie chcemy zbudować biznes w Polsce i Wlk. Brytanii. O kolejnej rundzie finansowania będziemy myśleć, gdy nasza platforma sprawdzi się na tych rynkach – zapowiada Piotr Smoleń.

Jak wyjaśnia, od początku ich projekt powstawał z myślą o rynku globalnym. – W kolejnym kroku chcemy rozwinąć biznes w Hiszpanii, a ta z kolei ma pomóc w rozwoju w krajach latynoskich i dalej w USA – dodaje Smoleń.

CZYTAJ TAKŻE: Snoop Dogg inwestuje w szwedzki fintech należący do Polaka

W realizację tych planów wierzy Amen Ghei z funduszu Finch Capital (w portfelu ma m.in. fintech Twisto), który twierdzi, że Symmetrical.ai może fundamentalnie zmienić sposób, w jaki finansowanie trafia od biznesu do konsumenta. – Dotąd kredyt miał charakter lokalny, ale z technologią Symmetricala kredytodawcy mogą działać globalnie. To zmieni obecnie obowiązujący porządek – zaznacza.

– W Dolinie Krzemowej dostrzegliśmy dynamiczny rozwój polskiej sceny fintechowej. Symmetrical będzie jedną z najlepszych spółek do transformacji nie tylko polskiego, ale globalnego sektora bankowego – dodaje Alireza Masrour, general partner w Plug & Play, funduszu dotąd zaangażowanym m.in. w takich gigantów jak Paypal i LendingClub.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Specjalny zapach odstraszy gwałciciela

Holenderski startup znalazł sposób na walką z przemocą seksualną. Firma Invi z Rotterdamu wypuściła ...

Startupy 2019. Apzumi Spatial rozszerza Google Glass

Poznański startup, kierowany przez Łukasza Andrzejczyka, sięga po rozszerzoną rzeczywistość i sztuczną inteligencję. To ...

Amerykanie coraz mocniej cisną Huawei

Amerykański Departament Sprawiedliwości postawił oficjalne zarzuty chińskiemu koncernowi. Naciska też na sojuszników, by nie ...

Z Wrocławia w kosmos ze znanym miliarderem

Polska spółka planuje wynieść na orbitę ponad tysiąc nanosatelitów obserwacyjnych. Projekt zainteresował już miliardera ...

Startupy idące za granicę dostaną pomoc państwa

Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pompują pieniądze w fundusz Cogito ...