Polskie fintechy natrafiły na niespodziewane przeszkody

„Małżeństwo” ze startupami pozwoli bankom skupić się na obsłudze klientów i dostarczaniu im lepszej oferty. Zwiększą też innowacyjność na trudnym rynku.

Publikacja: 07.05.2019 08:20

Polskie fintechy natrafiły na niespodziewane przeszkody

Foto: cyfrowa.rp.pl

W Polsce działa około 200 startupów technologicznych w obszarze finansów. Według badań przeprowadzonych przez portal Cashless we współpracy z Fintech Poland i Accenture 60 proc. z nich funkcjonuje na rynku krócej niż pięć lat, a tylko 3 proc. jest na nim dłużej niż 20 lat. Ich przyszłość zależy przede wszystkim od zaufania klientów, złagodzenia regulacji prawnych i dobrego finansowania.

Dominują płatności

Polski rynek finansowy jest specyficzny pod względem zaawansowania technologicznego. W porównaniu z rynkiem europejskim wdrożyliśmy u siebie dużo nowoczesnych rozwiązań i prezentujemy jako branża wysoki poziom technologiczny. Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, ale wciąż daleko jej do Zachodu. Ponad 50 proc. naszych fintechów działa w obszarze płatności, a 31 proc. zajmuje się pożyczkami. 18 proc. skupia się na rozwiązaniach dotyczących finansów osobistych i przedsiębiorstw. Nad rozwojem kanałów sprzedaży pracuje 30 proc., zaś w sferze cyberbezpieczeństwa działa 6 proc. podmiotów.

""

cyfrowa.rp.pl

W 2018 r. nagrody Fintech Roku oraz Fintech Future przyznawane na Cashless Fintech Evening trafiły do firm SkyCash i LeaseLink. Pierwsza z nich od 2010 r. rozwija autorski system płatności za bilety miejskie, opłaty parkingowe i przejazdy koleją (w sumie ma 20 mobilnych usług). Dziś z rozwiązań SkyCash korzysta prawie 2 mln użytkowników, a partnerami spółki są m.in. Visa, Mastercard czy LOT. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu startupów założyciele SkyCash nie zaczynali od garażu ani wynajmowanego biura, ale zdobyli dofinansowanie na kwotę około 4 mln zł, co otworzyło im drogę do sukcesu. Właścicielami firmy są od początku polskie fundusze inwestycyjne. LeaseLink trafił natomiast pod skrzydła mBanku. W marcu tego roku jego leasingowa spółka mLeasing wykupiła 100 proc. udziałów w LeaseLink. Jest to fintech specjalizujący się w usługach płatności leasingiem. – Ta transakcja pozwoli umocnić pozycję mLeasingu w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz otwiera spółkę na nowe możliwości związane z finansowaniem aktywów o niższej wartości – mówi Cezary Raczyński, prezes mLeasingu.

Rozwiązania fintechowe wykorzystuje się też m.in. w mikropożyczkach czy wynajmie długoterminowym aut przez internet.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko Revolut. Londyn stolicą fintechowych jednorożców

Według Przemysława Przybylskiego, rzecznika Credit Agricole, banki i fintechy są skazane na siebie i zamiast rywalizacji bardziej pisane jest im życie w symbiozie. Oczekiwania klientów i zmieniający się model konsumpcji usług finansowych wymagają ciągle nowych pomysłów i wdrożeń. „Małżeństwo” z fintechami pozwoli bankom skupić się na obsłudze klientów i dostarczaniu im lepszej oferty. Równocześnie nie pozostaną dzięki nim w tyle pod względem innowacyjności.

Startupy technologiczne, które chcą współpracować z dużymi graczami w świecie finansów, napotykają jednak problemy. Najważniejszą barierą we współpracy z fintechami według towarzystwa ubezpieczeniowego AXA jest sposób współpracy pomiędzy dużymi podmiotami a małymi innowacyjnymi firmami. Pogodzić bowiem należy różne tempo pracy i dostosowywać zwinność do wymogów z zakresu bezpieczeństwa, regulacyjnych i korporacyjnych dużych instytucji. Ważne jest też zrozumienie branży i proponowanie rozwiązań, które nie dublują istniejących już procesów lub których ubezpieczyciele sami nie mogą czy nie potrafią zrobić.

CZYTAJ TAKŻE: Snoop Dogg inwestuje w szwedzki fintech należący do Polaka

Inną kwestią jest samowystarczalność dużych przedsiębiorstw. – Wiele banków w Polsce intensywnie śledzi nowe technologie w finansach. Często tworzy też akceleratory biznesu. I w ten sposób wyłapuje rozwiązania, w które warto zainwestować. Choć jeśli mówimy o projektach, przed którymi rysuje się klarowna przyszłość i biznesowa wartość, to nie jest ich wiele. W Polsce trudno stworzyć rozwiązanie, którego nie mogłyby zaproponować same banki – mówi Jacek Iljin, dyrektor zarządzający w bankowości detalicznej mBanku.

Fintechy w Polsce nie rozwiną też skrzydeł, dopóki nie zaufają im klienci. O to trudno, bo jak podaje najnowszy raport KPMG i ZBP „PSD2 i Open Banking. Rewolucja czy ewolucja?”, ponad 60 proc. ankietowanych nie przekazałoby innym podmiotom historii transakcji w banku, nawet za lepiej dopasowaną ofertę finansową.

Brakuje aniołów

Dla naszych fintechów dużą barierą są skomplikowane regulacje i konieczność wysokich nakładów np. na zabezpieczenia. Prawie połowa startupów wykorzystuje przy tym kapitał własny, a tylko 24 proc. finansowanych jest przez tzw. anioły biznesu czy indywidualnych inwestorów.

CZYTAJ TAKŻE: Blockchain? Polska w tyle za Białorusią

Choć w zakresie usuwania przeszkód regulacyjnych sporo już zrobiono, m.in. dzięki powołaniu przez KNF Innovation Hub, czyli programu informacyjno-opiniodawczego wspierającego innowacyjne pomysły, to wciąż brak efektów dla uczestników rynku. Nadal cierpi np. crowdfunding pożyczkowy, w ramach którego nie usunięto wątpliwości podatkowych. Z takimi problemami już dawno poradziły sobie np. Wielka Brytania czy Litwa, która w 2018 r. otworzyła drogę na europejski rynek blockchainowym firmom z Azji i planuje paszportyzować instytucje brytyjskie, które utracą „unijne obywatelstwo” po brexicie.

W Polsce działa około 200 startupów technologicznych w obszarze finansów. Według badań przeprowadzonych przez portal Cashless we współpracy z Fintech Poland i Accenture 60 proc. z nich funkcjonuje na rynku krócej niż pięć lat, a tylko 3 proc. jest na nim dłużej niż 20 lat. Ich przyszłość zależy przede wszystkim od zaufania klientów, złagodzenia regulacji prawnych i dobrego finansowania.

Dominują płatności

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie