Polskie fintechy natrafiły na niespodziewane przeszkody

„Małżeństwo” ze startupami pozwoli bankom skupić się na obsłudze klientów i dostarczaniu im lepszej oferty. Zwiększą też innowacyjność na trudnym rynku.

W Polsce działa około 200 startupów technologicznych w obszarze finansów. Według badań przeprowadzonych przez portal Cashless we współpracy z Fintech Poland i Accenture 60 proc. z nich funkcjonuje na rynku krócej niż pięć lat, a tylko 3 proc. jest na nim dłużej niż 20 lat. Ich przyszłość zależy przede wszystkim od zaufania klientów, złagodzenia regulacji prawnych i dobrego finansowania.

Dominują płatności

Polski rynek finansowy jest specyficzny pod względem zaawansowania technologicznego. W porównaniu z rynkiem europejskim wdrożyliśmy u siebie dużo nowoczesnych rozwiązań i prezentujemy jako branża wysoki poziom technologiczny. Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, ale wciąż daleko jej do Zachodu. Ponad 50 proc. naszych fintechów działa w obszarze płatności, a 31 proc. zajmuje się pożyczkami. 18 proc. skupia się na rozwiązaniach dotyczących finansów osobistych i przedsiębiorstw. Nad rozwojem kanałów sprzedaży pracuje 30 proc., zaś w sferze cyberbezpieczeństwa działa 6 proc. podmiotów.

W 2018 r. nagrody Fintech Roku oraz Fintech Future przyznawane na Cashless Fintech Evening trafiły do firm SkyCash i LeaseLink. Pierwsza z nich od 2010 r. rozwija autorski system płatności za bilety miejskie, opłaty parkingowe i przejazdy koleją (w sumie ma 20 mobilnych usług). Dziś z rozwiązań SkyCash korzysta prawie 2 mln użytkowników, a partnerami spółki są m.in. Visa, Mastercard czy LOT. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu startupów założyciele SkyCash nie zaczynali od garażu ani wynajmowanego biura, ale zdobyli dofinansowanie na kwotę około 4 mln zł, co otworzyło im drogę do sukcesu. Właścicielami firmy są od początku polskie fundusze inwestycyjne. LeaseLink trafił natomiast pod skrzydła mBanku. W marcu tego roku jego leasingowa spółka mLeasing wykupiła 100 proc. udziałów w LeaseLink. Jest to fintech specjalizujący się w usługach płatności leasingiem. – Ta transakcja pozwoli umocnić pozycję mLeasingu w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz otwiera spółkę na nowe możliwości związane z finansowaniem aktywów o niższej wartości – mówi Cezary Raczyński, prezes mLeasingu.

Rozwiązania fintechowe wykorzystuje się też m.in. w mikropożyczkach czy wynajmie długoterminowym aut przez internet.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko Revolut. Londyn stolicą fintechowych jednorożców

Według Przemysława Przybylskiego, rzecznika Credit Agricole, banki i fintechy są skazane na siebie i zamiast rywalizacji bardziej pisane jest im życie w symbiozie. Oczekiwania klientów i zmieniający się model konsumpcji usług finansowych wymagają ciągle nowych pomysłów i wdrożeń. „Małżeństwo” z fintechami pozwoli bankom skupić się na obsłudze klientów i dostarczaniu im lepszej oferty. Równocześnie nie pozostaną dzięki nim w tyle pod względem innowacyjności.

Startupy technologiczne, które chcą współpracować z dużymi graczami w świecie finansów, napotykają jednak problemy. Najważniejszą barierą we współpracy z fintechami według towarzystwa ubezpieczeniowego AXA jest sposób współpracy pomiędzy dużymi podmiotami a małymi innowacyjnymi firmami. Pogodzić bowiem należy różne tempo pracy i dostosowywać zwinność do wymogów z zakresu bezpieczeństwa, regulacyjnych i korporacyjnych dużych instytucji. Ważne jest też zrozumienie branży i proponowanie rozwiązań, które nie dublują istniejących już procesów lub których ubezpieczyciele sami nie mogą czy nie potrafią zrobić.

CZYTAJ TAKŻE: Snoop Dogg inwestuje w szwedzki fintech należący do Polaka

Inną kwestią jest samowystarczalność dużych przedsiębiorstw. – Wiele banków w Polsce intensywnie śledzi nowe technologie w finansach. Często tworzy też akceleratory biznesu. I w ten sposób wyłapuje rozwiązania, w które warto zainwestować. Choć jeśli mówimy o projektach, przed którymi rysuje się klarowna przyszłość i biznesowa wartość, to nie jest ich wiele. W Polsce trudno stworzyć rozwiązanie, którego nie mogłyby zaproponować same banki – mówi Jacek Iljin, dyrektor zarządzający w bankowości detalicznej mBanku.

Fintechy w Polsce nie rozwiną też skrzydeł, dopóki nie zaufają im klienci. O to trudno, bo jak podaje najnowszy raport KPMG i ZBP „PSD2 i Open Banking. Rewolucja czy ewolucja?”, ponad 60 proc. ankietowanych nie przekazałoby innym podmiotom historii transakcji w banku, nawet za lepiej dopasowaną ofertę finansową.

Brakuje aniołów

Dla naszych fintechów dużą barierą są skomplikowane regulacje i konieczność wysokich nakładów np. na zabezpieczenia. Prawie połowa startupów wykorzystuje przy tym kapitał własny, a tylko 24 proc. finansowanych jest przez tzw. anioły biznesu czy indywidualnych inwestorów.

CZYTAJ TAKŻE: Blockchain? Polska w tyle za Białorusią

Choć w zakresie usuwania przeszkód regulacyjnych sporo już zrobiono, m.in. dzięki powołaniu przez KNF Innovation Hub, czyli programu informacyjno-opiniodawczego wspierającego innowacyjne pomysły, to wciąż brak efektów dla uczestników rynku. Nadal cierpi np. crowdfunding pożyczkowy, w ramach którego nie usunięto wątpliwości podatkowych. Z takimi problemami już dawno poradziły sobie np. Wielka Brytania czy Litwa, która w 2018 r. otworzyła drogę na europejski rynek blockchainowym firmom z Azji i planuje paszportyzować instytucje brytyjskie, które utracą „unijne obywatelstwo” po brexicie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

YouTube uderza w przeciwników szczepienia dzieci

Platforma zablokowała reklamy przy materiałach tzw. ruchu antyszczepionkowego – zarówno chodzi o pojedyncze filmy ...

Cyfrowi tłumacze z Polski to hit. Firma z Krakowa ma 70 proc. unijnego rynku

Spółka Vasco z Krakowa, kierowana przez Macieja Góralskiego, wyrasta na giganta rynku elektronicznych tłumaczy. ...

Google wywraca do góry nogami rynek gier

Internetowy gigant ogłosił na wtorkowej konferencji Games Developers Conference (GDC 2019) swoje najnowsze rozwiązanie, ...

Klastery boru – niezwykłe cząsteczki w walce z nowotworami

W Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu trwają prace ...

Ludzkość we władzy algorytmów. Czy da się poprawić internet?

Kapitaliści nadzoru wiedzą o nas coraz więcej. Ich celem jest zmapowanie i przyczynowe powiązanie ...

Samsung ma problem. Sprzedaż i zyski runęły

Nie tylko Apple nie zaliczy minionego kwartału do udanych. Koreański konkurent podał swoje wyniki ...