Algorytm polskiej spółki stworzy umowę idealną?

Adobe Stock

Algorytm pomoże przedsiębiorcom w tworzeniu umów. Warszawski startup pozyskał finansowanie prac badawczych nad systemem uczenia maszynowego.

Pergamin, innowacyjna platforma do szybkiego i efektywnego zarządzania dokumentami prawnymi przeznaczonymi dla firm, zakończył właśnie tzw. zalążkową rundę finansowania. W ramach umowy podpisanej z inwestorami warszawska spółka dostanie 1 mln zł. Pieniądze będą wykorzystane do opracowania technologii tzw. machine learning, czyli uczenia maszynowego, która ma być zastosowana w procesie tworzenia umów.

CZYTAJ TAKŻE: Polski startup stworzył zdrową alternatywę dla antybiotyków

Znacząca część inwestycji pochodzi od funduszu Simpact, który w portfelu ma już takie rodzime startupy jak Sidly (system telemedyczny), REbuild (specjalistyczne drukarki 3D), czy E-Contenta (platforma dystrybucji reklam).

Mniej niż 15 minutna formalności

Startup Pergamin, który został założony pod koniec 2017 r., rozwija się w imponującym tempie. W marcu 2018 r. zakończył akcelerację w prestiżowym programie Huge Thing, a już w grudniu ub. r. został laureatem konkursu na najlepszy produkt LegalTech Europy Środkowo-Wschodniej (technologie prawnicze), organizowanego przez hub łączący startupy i korporacje – The Heart (w jury znalazła się m.in. „Rzeczpospolita”).

CZYTAJ TAKŻE: Zimny prysznic dla rządu. Polskie startupy cienko przędą

Na biznesowy sukces warszawski zespół nie musiał długo czekać. Od kilku miesięcy Pergamin jest partnerem PKO BP. Spółka współpracuje także m.in. z Alior Bankiem, spółdzielnią finansową ANG oraz Going – internetową bileterią Empiku. Partnerami startupu są także Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie oraz w Łodzi, a także grupa CGO Legal Counseling.

Pergamin to platforma do efektywnego tworzenia umów i zarządzania nimi oraz innymi dokumentami prawnymi (załącznikami, protokołami, kartami obiegowymi, porozumieniami, oświadczeniami) przeznaczona dla firm. Narzędzie pozwala na szybkie stworzenie i podpisanie umowy za pomocą platformy internetowej. Jak wskazuje Antoni Wędzikowski, współtwórca Pergaminu, obecnie 68 proc. umów w systemie jest wytwarzanych i podpisywanych w łącznym czasie poniżej 15 minut – bez potrzeby drukowania, wysyłania dokumentu kurierem czy składania odręcznego podpisu. Po złożeniu elektronicznego podpisu platforma przypomni użytkownikom o terminach wynikających z umowy, a także zapewni stały internetowy dostęp do wszystkich dokumentów archiwizowanych w bezpiecznej chmurze.

Testowanie algorytmu

Teraz startup pracuje nad automatyzacją procesu identyfikacji danych w umowach poprzez wykorzystanie technologii przetwarzania języka naturalnego. – Zaplanowany silnik, służący do automatycznej identyfikacji postanowień umownych na podstawie analizy historycznej umów danej organizacji, pozwoli klientom tworzyć inteligentne szablony jeszcze szybciej. W dalszej kolejności pomoże skuteczniej wykrywać ryzykowne klauzule. Ponadto technologia umożliwi klientom łatwą standaryzację umów, co korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo – tłumaczy Antoni Wędzikowski.

CZYTAJ TAKŻE: Startup z Korycina wyczyści dom za pomocą żołędzi

Jak zaznacza, przetwarzanie języka naturalnego jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin uczenia maszynowego. – Wykorzystujemy ten trend w rozwoju naszego produktu. Do końca roku chcemy przetestować algorytm na grupie kilkunastu tysięcy umów przekazanych nam przez klientów. Pierwsze wdrożenia komercyjne nowej technologii planujemy w II kwartale 2020 r. – dodaje.

W IV kwartale 2019 r. Pergamin planuje otworzyć dostęp do swojego systemu w modelu SaaS. – Od listopada Pergamin będzie dostępny od 15 zł miesięcznie w najtańszej wersji. Zainteresowanie jest ogromne – komentuje Jakub Barwaniec, drugi z założycieli startupu i jego prezes.

Jak podaje, przez platformę Pergamin elektronicznie podpisano w sumie już kilkadziesiąt tysięcy umów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Europejczycy za ograniczeniem potęgi firm internetowych z USA

Większość Europejczyków uważa, że Bruksela robi za mało, aby ograniczyć potęgę amerykańskich firm na ...

Kłopoty WeWork. Kto szykuje odsiecz?

WeWork miał być kolejnym dużym debiutem giełdowym. Zamiast tego jest skandal, zawieszone IPO i ...

Udziałowcy Amazona: Nie dawajcie aplikacji do totalnej inwigilacji rządowi

Zarówno pracownicy, jak i udziałowcy Amazona chcą zablokować kontrowersyjne umowy z amerykańskim rządem. Udziałowcy ...

Gogle AR i VR idą do wojska

Amerykańska armia dostanie ponad 100 tys. gogli rozszerzonej rzeczywistości (AR). Sprzęt, który łączy obraz ...

Powstanie mapa DNA Polaków. Pod lupę trafią też mniejszości

Genomiczna mapa Polski to największy w historii kraju projekt genetyczny. Pomoże w badaniach naukowych ...

Snapchat notuje rekordowe wyniki. Skąd taki renesans aplikacji?

W minionym kwartale z platformy korzystało 13 milionów użytkowników dziennie więcej niż przed rokiem. ...