Algorytm polskiej spółki stworzy umowę idealną?

Adobe Stock

Algorytm pomoże przedsiębiorcom w tworzeniu umów. Warszawski startup pozyskał finansowanie prac badawczych nad systemem uczenia maszynowego.

Pergamin, innowacyjna platforma do szybkiego i efektywnego zarządzania dokumentami prawnymi przeznaczonymi dla firm, zakończył właśnie tzw. zalążkową rundę finansowania. W ramach umowy podpisanej z inwestorami warszawska spółka dostanie 1 mln zł. Pieniądze będą wykorzystane do opracowania technologii tzw. machine learning, czyli uczenia maszynowego, która ma być zastosowana w procesie tworzenia umów.

CZYTAJ TAKŻE: Polski startup stworzył zdrową alternatywę dla antybiotyków

Znacząca część inwestycji pochodzi od funduszu Simpact, który w portfelu ma już takie rodzime startupy jak Sidly (system telemedyczny), REbuild (specjalistyczne drukarki 3D), czy E-Contenta (platforma dystrybucji reklam).

Mniej niż 15 minutna formalności

Startup Pergamin, który został założony pod koniec 2017 r., rozwija się w imponującym tempie. W marcu 2018 r. zakończył akcelerację w prestiżowym programie Huge Thing, a już w grudniu ub. r. został laureatem konkursu na najlepszy produkt LegalTech Europy Środkowo-Wschodniej (technologie prawnicze), organizowanego przez hub łączący startupy i korporacje – The Heart (w jury znalazła się m.in. „Rzeczpospolita”).

CZYTAJ TAKŻE: Zimny prysznic dla rządu. Polskie startupy cienko przędą

Na biznesowy sukces warszawski zespół nie musiał długo czekać. Od kilku miesięcy Pergamin jest partnerem PKO BP. Spółka współpracuje także m.in. z Alior Bankiem, spółdzielnią finansową ANG oraz Going – internetową bileterią Empiku. Partnerami startupu są także Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie oraz w Łodzi, a także grupa CGO Legal Counseling.

Pergamin to platforma do efektywnego tworzenia umów i zarządzania nimi oraz innymi dokumentami prawnymi (załącznikami, protokołami, kartami obiegowymi, porozumieniami, oświadczeniami) przeznaczona dla firm. Narzędzie pozwala na szybkie stworzenie i podpisanie umowy za pomocą platformy internetowej. Jak wskazuje Antoni Wędzikowski, współtwórca Pergaminu, obecnie 68 proc. umów w systemie jest wytwarzanych i podpisywanych w łącznym czasie poniżej 15 minut – bez potrzeby drukowania, wysyłania dokumentu kurierem czy składania odręcznego podpisu. Po złożeniu elektronicznego podpisu platforma przypomni użytkownikom o terminach wynikających z umowy, a także zapewni stały internetowy dostęp do wszystkich dokumentów archiwizowanych w bezpiecznej chmurze.

Testowanie algorytmu

Teraz startup pracuje nad automatyzacją procesu identyfikacji danych w umowach poprzez wykorzystanie technologii przetwarzania języka naturalnego. – Zaplanowany silnik, służący do automatycznej identyfikacji postanowień umownych na podstawie analizy historycznej umów danej organizacji, pozwoli klientom tworzyć inteligentne szablony jeszcze szybciej. W dalszej kolejności pomoże skuteczniej wykrywać ryzykowne klauzule. Ponadto technologia umożliwi klientom łatwą standaryzację umów, co korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo – tłumaczy Antoni Wędzikowski.

CZYTAJ TAKŻE: Startup z Korycina wyczyści dom za pomocą żołędzi

Jak zaznacza, przetwarzanie języka naturalnego jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin uczenia maszynowego. – Wykorzystujemy ten trend w rozwoju naszego produktu. Do końca roku chcemy przetestować algorytm na grupie kilkunastu tysięcy umów przekazanych nam przez klientów. Pierwsze wdrożenia komercyjne nowej technologii planujemy w II kwartale 2020 r. – dodaje.

W IV kwartale 2019 r. Pergamin planuje otworzyć dostęp do swojego systemu w modelu SaaS. – Od listopada Pergamin będzie dostępny od 15 zł miesięcznie w najtańszej wersji. Zainteresowanie jest ogromne – komentuje Jakub Barwaniec, drugi z założycieli startupu i jego prezes.

Jak podaje, przez platformę Pergamin elektronicznie podpisano w sumie już kilkadziesiąt tysięcy umów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook jak „cyfrowi gangsterzy”

Wielka Brytania oskarża społecznościowego giganta o celowe łamanie prawa i pogardliwe podejście do instytucji ...

Niewiarygodne. Pierwszy dron poleci w kosmos

NASA wyśle na jeden z księżyców Saturna atomowego drona badawczego o nazwie Dragonfly (Ważka). ...

Robot stał się bóstwem. Będzie nauczał w buddyjskiej świątyni

Robot Kannon Mindar zbudowany na podobieństwo buddyjskiego bóstwa trafił do świątyni Kodaiji w japońskim ...

Polski grafen wciąż ma szansę

Potrzebna jest strategiczna decyzja, czy jako kraj chcemy zajmować się tą technologią na poważnie, ...

Taksówkarze zablokują Warszawę. Powód? Uber

Rząd wyciąga rękę do operatorów aplikacji przewozowych. Branża taxi burzona. Taksówkarze zamierzają protestować aż do ...

Handlarze broni reklamują ją i sprzedają przez… Snapchata

Snapchatem zainteresowali się handlarze nielegalną bronią. Amerykańskie organy ścigania wzięły się ostro za walkę ...