Startup z Korycina wyczyści dom za pomocą żołędzi

Spółka biotechnologiczna prowadząca badania roślinnych składników aktywnych rusza z produkcją na ich bazie innowacyjnych środków czystości dla domu. Na rynek weszła pierwsza linia produktów.

Publikacja: 26.08.2019 17:13

Dagmara Rut, Edyta Banasik
i Przemysław Kołak stworzyli startup, który wprowadza zioła do chemii gos

Dagmara Rut, Edyta Banasik i Przemysław Kołak stworzyli startup, który wprowadza zioła do chemii gospodarczej

Foto: mat. pras.

Czy zioła mogą mieć działanie równie silnie antybakteryjne jak antybiotyki? Herbi Clean, polski startup z Korycina k. Bielska Podlaskiego, dowodzi, że jak najbardziej. Właśnie na rynek weszły jego innowacyjne produkty czyszczące oparte na antyseptycznym ekstrakcie z żołędzi. – Stworzyliśmy coś, czego jeszcze nie było – przekonuje Przemysław Kołak, jeden z założycieli spółki.

Ziołowa rewolucja

Firma biotechnologiczna Herbi Clean nie powstała przez przypadek. – Wychowywaliśmy się z dużym szacunkiem do natury, m.in. dlatego, że w różnych sytuacjach korzystamy z ziół, szczególnie z tych mało popularnych. W nich także kryje się bowiem wiele cennych, prozdrowotnych składników aktywnych. Jako naukowcy zauważyliśmy, że wbrew pozorom bardzo mało wykorzystuje się je w różnych dziedzinach przemysłu – tłumaczy Kołak.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy opracowali cudowny lek na kaca. Pomógł Japończyk

Pomysł na biznes zrodził się dzięki dr. Mirosławowi Angielczykowi, właścicielowi Podlaskiego Ogrodu Botanicznego oraz firmy Dary Natury. Dzięki niemu dziś Herbi Clean ma niemal nieograniczony dostęp do każdego surowca zielarskiego, co pozwala spółce badać zioła i tworzyć różnego rodzaju kombinacje. A to specjalizacja dr Dagmary Rut. Współzałożycielka startupu jest biotechnologiem, byłym pracownikiem naukowym Politechniki Rzeszowskiej oraz Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie. Pracowała też w akredytowanym laboratorium analitycznym, jako menedżer ds. badań i rozwoju w firmie zajmującej się specjalistycznymi dodatkami chemicznymi. Ma również doświadczenie z koncernu kosmetycznego.

Rośliny ewolucyjnie wytworzyły te substancje, aby bronić się przed zwierzętami. Ludzie z kolei wykorzystują je do ochrony przed bakteriami, wirusami i wolnymi rodnikami

– Gdy dr Angielczyk, nasz partner, powiedział nam o wynikach swoich prac nad żołędziami, zdecydowaliśmy się zgłębić ten temat. Okazało się, że w żołędziach kryją się olbrzymie właściwości antybakteryjne, porównywalne nawet do antybiotyków. Stąd też zrodził się pomył na produkty Herbi Clean – wspomina Przemysław Kołak, prezes Herbi Clean.

CZYTAJ TAKŻE: Goldman Sachs wsparł ekspansję polskiego startupu. Będzie o nim głośno

Co sprawia, że żołędzie mają takie właściwości? To taniny, których w żołędziach jest 7 proc. Rośliny ewolucyjnie wytworzyły te substancje, aby bronić się przed zwierzętami. Ludzie z kolei wykorzystują je do ochrony przed bakteriami, wirusami i wolnymi rodnikami. Herbi Clean sięgnął po nie do stworzenia linii sześciu produktów chemii gospodarczej, które nie zawierają substancji szkodliwych, związków chloru, amoniaku, fosforanów czy glikolu etylowego. Do sprzedaży trafiły ziołowe płyny czyszczące łazienki, kuchnie czy myjące naczynia, szyby i podłogi.

Kolejny cel to sektor przemysłowy

Rodzimy startup biotechnologiczny prowadzi już zaawansowane rozmowy z dystrybutorami. – To największe w Polsce sieci handlowe i hurtownie – podkreśla prezes spółki z Korycina. I dodaje, że w ciągu najbliższych tygodni firma wprowadzi kolejne ziołowe produkty na rynek, m.in. płyn do toalet i prania. – Już odzywają się do nas dystrybutorzy zagraniczni. Rozpoczęliśmy także prace badawczo-rozwojowe nad kolejnymi roślinami o równie unikatowych właściwościach co żołędzie. Ekstrakty z tych roślin chcemy mieszać ze sobą, aby uzyskać jeszcze silniejsze efekty, np. antybakteryjne, wybielające czy też niwelujące nieprzyjemne zapachy – wylicza nasz rozmówca. – W kolejnym etapie, oprócz produktów do domu, chcielibyśmy także rozwijać linie produktów dedykowanych dla przemysłu. Jest to obszar, gdzie używa się bardzo dużo środków stricte chemicznych, a mało stosuje się produktów roślinnych – wyjaśnia Przemysław Kołak.

CZYTAJ TAKŻE: Sukces polskiej firmy, która zwalcza cyberprzemoc za pomocą AI

Prezes Herbi Clean widzi w tym segmencie duży potencjał biznesowy. – Dzięki odpowiedniemu wsparciu za kilka lat możemy stać się znaną międzynarodową firmą produkcyjną – kontynuuje.

Obecnie udziałowcem w spółce jest włoski fundusz Meta Ventures. To znany gracz na rynku VC, który chętnie inwestuje m.in. w spółki zlokalizowane właśnie na terytorium Polski wschodniej. W portfelu ma takie startupy, jak: Coolomat, Fashion 3D, Aisens, InMotion czy Whisbear.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy pomogą ratować Kalifornię

Przed Herbi Clean teraz kolejna runda inwestycyjna. – Pomoże nam ona mocniej rozwinąć skrzydła, rozszerzyć dystrybucję, a także portfolio produktowe – zaznacza Kołak.

Czy zioła mogą mieć działanie równie silnie antybakteryjne jak antybiotyki? Herbi Clean, polski startup z Korycina k. Bielska Podlaskiego, dowodzi, że jak najbardziej. Właśnie na rynek weszły jego innowacyjne produkty czyszczące oparte na antyseptycznym ekstrakcie z żołędzi. – Stworzyliśmy coś, czego jeszcze nie było – przekonuje Przemysław Kołak, jeden z założycieli spółki.

Ziołowa rewolucja

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę
Biznes Ludzie Startupy
Dostarczą dania o połowę tańsze. Polskie start-upy łączą siły, by ratować żywność
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja ma wesprzeć kulejącą amerykańską edukację
Biznes Ludzie Startupy
Estońska bestia zamierza zadomowić się nad Wisłą. Duża zmiana w car-sharingu