Allegro zainwestuje miliard złotych. Chce wprowadzać AI

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Największy sprzedawca internetowy najwięcej wyda na dopłacanie do kosztów dostawy przesyłek do klientów, ale również chce zwiększać zatrudnienie.

Allegro chce nadal mocno rozwijać się na szybko rosnącym rynku handlu internetowego, którego wartość w 2019 r. zwiększyła się 18 proc. Serwis obecnie ma już ponad 140 tys. firm, które za jego pośrednictwem docierają do klientów, a plan na ten rok zakłada wzrost ich liczby o 20 proc. Allegro chce też zwiększyć ofertę produktów na swoim serwisie do 200 mln. W 2019 r. ich liczbę udało się zwiększyć o 40 proc. do 130 mln – to 100 tys. nowych ofert każdego dnia.

CZYTAJ TAKŻE: Allegro 10-tą platformą e-handlu na świecie

Platforma chce też nadal rozwijać swój program Smart w ramach którego klienci za opłacony abonament maja prawo do darmowych dostaw zakupów, o ile oferta jest objęta tym programem. – W 2019 r. informowaliśmy, iż liczba użytkowników programu to ponad milion i nadal rośnie – mówi Francois Nuyts, prezes Allegro. Firma podaje, że uczestnicy programu zaoszczędzili na kosztach dostawy 500 mln zł. – W tym roku z planowanego 1 mld zł inwestycji ok. 2/3 przeznaczymy na dopłaty do kosztów transportu zamówień – dodaje.

Firma wprowadziła też w ramach Smart opcję dostaw kurierem. Równolegle rozwija także sieć punktów odbioru przesyłek, obecnie użytkownicy Allegro mogą je odbierać w ponad 20 tys. miejsc. Serwis chce się także mocno rozwijać od strony technologicznej, na 2020 r. planowane jest zatrudnienie 250 kolejnych inżynierów, aby rozwijać nowe narzędzia opierające się o sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe. Wyszukiwarka Allegro obecnie przetwarza 1,6 tys. zapytań na sekundę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Snajper” trafił do celu. Sukces gry

Akcje CI Games drożeją o 17 proc. na wieść o dobrej sprzedaży najnowszej gry ...

Wiceprezes Huawei zatrzymana w Kanadzie. Chiny protestują

Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowa chińskiego koncernu Huawei została zatrzymana w Kanadzie za ...

Technowieści

Czego nie warto przeoczyć w najbliższych dniach? Na co zwrócić uwagę? PlayStation 1 powraca ...

Spotify: Największe hity 2019 roku oraz całej dekady

Serwis streamingowy Spotify przygotował zestawienie najpopularniejszych artystów i piosenek ostatniego roku i ostatniej dekady. ...

Rosja szykuje kaganiec na internetowych gigantów

Kreml chce podporządkować sobie w Rosji m.in. Google i Facebooka. Kary mogą być wysokie. ...