Gwiazda muzyki stworzy miasto z filmów Marvela. Za 6 mld dol.

Akon City, mat. pras.

Akon, gwiazda muzyki R&B, zbuduje w Senegalu futurystyczne miasto, niczym kraina z kinowego hitu – „Czarna Pantera”. Będzie to pierwsza krypto-metropolia.

Wakanda, stolica fikcyjnego narodu afrykańskiego, obdarzonego cennym surowcem naturalnym – Vibranium, to kraina szczęśliwości. To z niej pochodzi Czarna Pantera, superbohater uniwersum Marvela, w którego w filmach wcielał się zmarły niedawno na raka Chadwick Boseman. Właśnie na wzór filmowego miasta w Senegalu powstać ma prawdziwa metropolia. Za budowę smart city bierze się znany piosenkarz o senegalskich korzeniach – Akon. To na jego cześć inteligentne miast ma nazywać się Akon City.

Stolica kryptowalut

O pierwszych planach budowy Akon City wspominano już w 2018 r. Dotąd niewiele się wydarzyło. Projekt „odżył” na początku br., ale wybuch epidemii jednak wstrzymał na krótko jego rozwój. Teraz gwiazda muzyki R&B przechodzi do ofensywy i – mimo wciąż trwającej pandemii – ogłasza start przedsięwzięcia. Na razie zbyt wielu szczegółów nie ujawniono. Za Akonem stać ma grono poważnych inwestorów, którzy już na budowę wygospodarowali 6 mld dol. Wiadomo również, że Akon City nie zostanie zbudowane z Vibranium. Metal, który pojawia się w komiksach publikowanych przez Marvel Comics, i z którego została stworzona tarcza Kapitana Ameryki, to fikcyjny materiał.

CZYTAJ TAKŻE: Powstaje gigantyczne miasto przyszłości ze sztucznym księżycem

Miasto przyszłości ma znaleźć się na terenie o powierzchni 2000 akrów (dokładnie w nadmorskiej wiosce Mbodiène, ok. 100 mil od Dakaru), a w jego gospodarce kluczową rolę mają odgrywać kryptowaluty, a dokładnie token o nazwie Akoin. Fani projektu muzyka już określają nową Wakandę jako pierwszą na świecie krypto-metropolię.

Shutterstock

 

Budową zajmie się amerykańska firma inżynieryjna KE International. Prace ruszą w przyszłym roku. Pierwsza faza inwestycji ma się zakończyć w 2023 r. Całe Akon City – według zapowiedzi – gotowe będzie w ciągu dekady. Współzałożyciel spółki Akoin, która firmuje tę futurystyczną inwestycję, w rozmowie z serwisem Cointelegraph, wyjaśniał, iż w 2030 r. miasto będzie oferować mieszkańcom „praktyczne narzędzia do wykorzystywania kryptowalut w życiu codziennym”. – Chcemy pomóc w wykorzystywaniu technologii blockchain do wszelkiego rodzaju działań w ramach miejskiej infrastruktury – argumentował Jon Karas.

Ale, jak tłumaczy firma, nadrzędnym celem jest poprawa jakości życia w Afryce.

Raj dyskryminowanych

Akon City ma być projektem panafrykańskim, jak to określono: „stolicą” czarnoskórych, którzy chcą powrócić do korzeni i miejscem, w którym mogą schronić się przed rasowymi prześladowaniami. – Jeśli jesteś dyskryminowany za kolor skóry i wyjeżdżasz z Ameryki, Europy lub z innego miejsca, chcemy, aby Senegal był twoim pierwszym przystankiem – mówi Akon.

Zaawansowane technicznie i ekologiczne (zasilane energią słoneczną) miasto zyskało już poparcie władz Senegalu. Inwestycja może być bowiem wielką atrakcją turystyczną, ale również budowa metropolii będzie szansą do zmniejszenia bezrobocia w tym kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Królowie dezinformacji o Covid-19. Czas na „mądrości”… Madonny

W miniony poniedziałek Akon, którego prawdziwe nazwisko brzmi Aliaune Thiam, położył – wraz z ministrem turystyki Senegalu Alioune Sarrem – kamień węgielny pod smart city. Projekt ma przychylność władz, bo – jak wskazuje Sarr – budowa rusza w czasie, gdy prywatne inwestycje w tym kraju są rzadkie, choć bardzo potrzebne.

Wzorowane na Wakandzie miasto ma być pełne błyszczących drapaczy chmur o nietypowej konstrukcji, znajdą się tam również centra handlowe, studia muzyczne i kurorty.

Akon już planuje, by jego inteligentne miasto „replikować” w formie franczyzy do innych krajów na tym kontynencie. Nowa Wakanda nie będzie jednak pierwszym smart city w Afryce. Taki nowatorski projekt udało się już zrealizować w Kenii, gdzie – kosztem 2 mld dol. – powstało Mwale Medical & Technological City.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa dyscyplina olimpijska? Stoją za nią ogromne pieniądze

Gry wideo w wykonaniu profesjonalistów to już nie zabawa, ale potężny biznes. Wygląda na ...

Airbnb w tarapatach przez koronawirusa. Wstrzymany debiut giełdowy

Amerykański gigant, pośredniczący w krótkoterminowym wynajmie mieszkań i domów, który szykował się do wejścia ...

Facebook idzie na rekord. Wyciek danych 267 mln użytkowników

Społecznościowy gigant zaliczył kolejna wpadkę. Przez dwa tygodnie w internecie, na hakerskim forum wisiała ...

Facebook obraził wulgarnie prezydenta Chin? „Błąd tłumacza”

Facebook przeprosił Xi Jinpinga za błąd tłumacza na swojej stronie, który imię i nazwisko ...

Edukacja w XXI wieku – trendy i użyteczne narzędzia

Wirtualna edukacja sama zapukała do naszych drzwi. Nowe realia zmieniły nasze życie. Inaczej pracujemy, robimy ...

Pekin może obserwować 100 mln osób za pomocą partyjnej aplikacji

Aplikacja mobilna Komunistycznej Partii Chin „Study the Great Nation” może mieć dostęp do wiadomości, ...