Disney kłania się Pekinowi? Wezwania do bojkotu filmu „Mulan”

Disney, trailer

Film „Mulan” miał być kolejnym hitem Disneya. Jego premierę przekładano kilka razy z powodu wybuchu pandemii Covid-19. W końcu film trafił do usługi streamingowej Disney+ oraz do kin, wszędzie tam, gdzie są już czynne. Jednak premierę (w Polsce w piątek) zakłócają wezwania do bojkotu tej produkcji.

Bojkot filmu rozpoczął się wraz z jego premierą 4 września. Działacze z Hongkongu, Tajwanu i Tajlandii w mediach społecznościowych wzywają do zignorowania premier i nieoglądania filmu. Powodem bojkotu są wypowiedzi aktorki grającej główną rolę Liu Yifei, która wsparła działania policji w Hongkongu pacyfikującej demonstrantów, a także informacje o tym, gdzie kręcono część scen do „Mulan”.

CZYTAJ TAKŻE: Pekin ma nowy problem. Jak nadzorować miliony zamaskowanych ludzi

„Popieram policję w Hongkongu. Możecie mnie teraz wszyscy atakować. Co za wstyd dla Hongkongu” – napisała Liu Yifei w sierpniu 2019 r. na chińskiej platformie społecznościowej Weibo. Już w tedy wywołał kontrowersje, ale aktywiści przypomnieli o wpisie w dniu premiery. Jeden z liderów protestów, Joshua Wong, napisał na Twitterze, że wzywa do bojkotu, ponieważ Disney kłania się Pekinowi a Liu Yifei „otwarcie i dumnie” popiera policyjną brutalność w Hongkongu. Na platformie pojawił się hasztag: #BoycottMulan”.

Międzynarodowi aktywiści wykryli kolejna kontrowersje dotyczącą filmu już po jego udostepnieniu w Disney+. W napisach końcowych odkryto podziękowania dla rządu prowincji Xinjiang za pomoc przy kręceniu zdjęć – informuje Business Insider. Ekipa filmowa miała spędzić „wiele miesięcy” w tym regionie nagrywając sceny do filmu. Tymczasem w prowincji Xinjiang rząd w Pekinie utworzył specjalne obozy, w których – jak twierdzą obrońcy praw człowieka – uwięzionych jest milion muzułmańskich Ujgurów (Ujgurzy stanowią około połowy mieszkańców prowincji). Władze twierdzą, że są to obozy reedukacyjne dla radykalnych islamistów i terrorystów, którzy walczą z władzami regionu i dążą do oderwania prowincji od Chin. Innego zdania są jednak działacze na rzecz praw człowieka. Ich zdaniem w obozach dochodzi do tortur i prześladowań Ujgurów.

CZYTAJ TAKŻE: „Mulan” miała być hitem. Wirus zniszczył premierę

Według magazynu The Hollywood Reporter bojkot może się poważnie odbić na wynikach ze sprzedaży biletów. Polska premiera „Mulan” jest zaplanowana na 11 września”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Współzałożyciel Apple odwiedzi we wtorek Polskę. Jaki jest Steve Wozniak?

Człowiek, któremu zawdzięczamy komputery osobiste z klawiaturą i ekranem, to obecnie rozchwytywany komentator branży ...

Smartfony Huawei tracą polski rynek, Samsung odzyskuje siły

O prawie 11 pkt proc. spadł udział Huawei w polskim rynku smartfonów w II ...

Zablokowali WeTransfer. Powodem pornografia?

Władze w Indiach rozkazały tamtejszym dostawcom usług internetowych blokadę serwisu do udostępniania plików WeTransfer. ...

Asseco traci wielki kontrakt w Czechach. Dziwne okoliczności

Zajmująca się rozwiązaniami IT spółka Asseco, w którą niedawno zainwestował Zygmunt Solorz, miała wykonać ...

Telewizja Polsat złożyła ofertę na zakup Interii

W czasie gdy kursy na giełdach spadają i mało kto myśli o przejęciach telewizyjna ...

Uber podjedzie limuzyną. Tanio nie będzie

Amerykańska firma uruchamia w Polsce nową usługę, która ma przyciągnąć klientów z bardziej zasobnym ...