Disney kłania się Pekinowi? Wezwania do bojkotu filmu „Mulan”

Disney, trailer

Film „Mulan” miał być kolejnym hitem Disneya. Jego premierę przekładano kilka razy z powodu wybuchu pandemii Covid-19. W końcu film trafił do usługi streamingowej Disney+ oraz do kin, wszędzie tam, gdzie są już czynne. Jednak premierę (w Polsce w piątek) zakłócają wezwania do bojkotu tej produkcji.

Bojkot filmu rozpoczął się wraz z jego premierą 4 września. Działacze z Hongkongu, Tajwanu i Tajlandii w mediach społecznościowych wzywają do zignorowania premier i nieoglądania filmu. Powodem bojkotu są wypowiedzi aktorki grającej główną rolę Liu Yifei, która wsparła działania policji w Hongkongu pacyfikującej demonstrantów, a także informacje o tym, gdzie kręcono część scen do „Mulan”.

CZYTAJ TAKŻE: Pekin ma nowy problem. Jak nadzorować miliony zamaskowanych ludzi

„Popieram policję w Hongkongu. Możecie mnie teraz wszyscy atakować. Co za wstyd dla Hongkongu” – napisała Liu Yifei w sierpniu 2019 r. na chińskiej platformie społecznościowej Weibo. Już w tedy wywołał kontrowersje, ale aktywiści przypomnieli o wpisie w dniu premiery. Jeden z liderów protestów, Joshua Wong, napisał na Twitterze, że wzywa do bojkotu, ponieważ Disney kłania się Pekinowi a Liu Yifei „otwarcie i dumnie” popiera policyjną brutalność w Hongkongu. Na platformie pojawił się hasztag: #BoycottMulan”.

Międzynarodowi aktywiści wykryli kolejna kontrowersje dotyczącą filmu już po jego udostepnieniu w Disney+. W napisach końcowych odkryto podziękowania dla rządu prowincji Xinjiang za pomoc przy kręceniu zdjęć – informuje Business Insider. Ekipa filmowa miała spędzić „wiele miesięcy” w tym regionie nagrywając sceny do filmu. Tymczasem w prowincji Xinjiang rząd w Pekinie utworzył specjalne obozy, w których – jak twierdzą obrońcy praw człowieka – uwięzionych jest milion muzułmańskich Ujgurów (Ujgurzy stanowią około połowy mieszkańców prowincji). Władze twierdzą, że są to obozy reedukacyjne dla radykalnych islamistów i terrorystów, którzy walczą z władzami regionu i dążą do oderwania prowincji od Chin. Innego zdania są jednak działacze na rzecz praw człowieka. Ich zdaniem w obozach dochodzi do tortur i prześladowań Ujgurów.

CZYTAJ TAKŻE: „Mulan” miała być hitem. Wirus zniszczył premierę

Według magazynu The Hollywood Reporter bojkot może się poważnie odbić na wynikach ze sprzedaży biletów. Polska premiera „Mulan” jest zaplanowana na 11 września”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

SoftBank sprzeda akcje za 23 miliardy dolarów

Japoński gigant technologiczny SoftBank Group z oferty pierwotnej (IPO) swojej spółki telekomunikacyjnej pozyska 2,65 ...

Polskie gry w zestawieniu globalnych hitów. Co jest teraz na topie?

Gra mało znanego game developera z Gliwic znalazł się, podobnie jak „Wiedźmin”, w rankingu ...

Polskie firmy IT przejmują konkurentów za granicą

Grupa Asseco powiększy się o nowe aktywa w Czechach i na Słowacji. Wpisuje się ...

Chińscy hakerzy mogą stać za atakiem na Marriotta

To wywiad Chin odpowiada za ogromny wyciek danych z baz wielkiej amerykańskiej sieci hoteli ...

Chiński gigant pozywa rząd USA

Koncern Huawei pozwał rząd USA za to, że zakazał on korzystania z jego urządzeń  ...

Raj dla hakerów. Oto najgorsze hasła internetowe w 2018 r.

Po raz kolejny na czele listy najgorszych, bo najłatwiejszych do odgadnięcia haseł znalazły się ...