Disney kłania się Pekinowi? Wezwania do bojkotu filmu „Mulan”

Disney, trailer

Film „Mulan” miał być kolejnym hitem Disneya. Jego premierę przekładano kilka razy z powodu wybuchu pandemii Covid-19. W końcu film trafił do usługi streamingowej Disney+ oraz do kin, wszędzie tam, gdzie są już czynne. Jednak premierę (w Polsce w piątek) zakłócają wezwania do bojkotu tej produkcji.

Bojkot filmu rozpoczął się wraz z jego premierą 4 września. Działacze z Hongkongu, Tajwanu i Tajlandii w mediach społecznościowych wzywają do zignorowania premier i nieoglądania filmu. Powodem bojkotu są wypowiedzi aktorki grającej główną rolę Liu Yifei, która wsparła działania policji w Hongkongu pacyfikującej demonstrantów, a także informacje o tym, gdzie kręcono część scen do „Mulan”.

CZYTAJ TAKŻE: Pekin ma nowy problem. Jak nadzorować miliony zamaskowanych ludzi

„Popieram policję w Hongkongu. Możecie mnie teraz wszyscy atakować. Co za wstyd dla Hongkongu” – napisała Liu Yifei w sierpniu 2019 r. na chińskiej platformie społecznościowej Weibo. Już w tedy wywołał kontrowersje, ale aktywiści przypomnieli o wpisie w dniu premiery. Jeden z liderów protestów, Joshua Wong, napisał na Twitterze, że wzywa do bojkotu, ponieważ Disney kłania się Pekinowi a Liu Yifei „otwarcie i dumnie” popiera policyjną brutalność w Hongkongu. Na platformie pojawił się hasztag: #BoycottMulan”.

Międzynarodowi aktywiści wykryli kolejna kontrowersje dotyczącą filmu już po jego udostepnieniu w Disney+. W napisach końcowych odkryto podziękowania dla rządu prowincji Xinjiang za pomoc przy kręceniu zdjęć – informuje Business Insider. Ekipa filmowa miała spędzić „wiele miesięcy” w tym regionie nagrywając sceny do filmu. Tymczasem w prowincji Xinjiang rząd w Pekinie utworzył specjalne obozy, w których – jak twierdzą obrońcy praw człowieka – uwięzionych jest milion muzułmańskich Ujgurów (Ujgurzy stanowią około połowy mieszkańców prowincji). Władze twierdzą, że są to obozy reedukacyjne dla radykalnych islamistów i terrorystów, którzy walczą z władzami regionu i dążą do oderwania prowincji od Chin. Innego zdania są jednak działacze na rzecz praw człowieka. Ich zdaniem w obozach dochodzi do tortur i prześladowań Ujgurów.

CZYTAJ TAKŻE: „Mulan” miała być hitem. Wirus zniszczył premierę

Według magazynu The Hollywood Reporter bojkot może się poważnie odbić na wynikach ze sprzedaży biletów. Polska premiera „Mulan” jest zaplanowana na 11 września”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wirus nie zatrzyma „Cyberpunka 2077”. Powstaje w domach

Producent gier deklaruje, że tak długo jak będzie tego wymagała sytuacja, cała jego załoga ...

Katowice w 2021 r. staną się cyfrowym centrum świata

W przyszłym roku Polska będzie organizować Szczyt Cyfrowy ONZ IGF 2021. To duże wydarzenie ...

Intymna rewolucja. Polskie rozwiązanie idzie na giełdę i w świat

PelviFly wspiera kobiety w rehabilitacji uroginekologicznej z zastosowaniem czujnika dopochwowego, aplikacji i portalu teleopieki. ...

Epidemia stała się wyzwaniem dla nowych technologii

Gdy pandemia minie, wiele osób powróci pewnie do starych narzędzi. Wiele będzie jednak dalej ...

Powstaje bioniczne oko. Widzi lepiej niż naturalne

Naukowcy opracowali projekt sztucznego oka, które nie tylko da użytkownikowi możliwość widzenia, gdy ten ...

Sklepy podnoszą ceny przed promocjami. Oto dowody

Wiele sklepów stricte internetowych i internetowych odnóg tradycyjnych potentatów celowo już wcześniej zaczyna podnosić ...