Will Smith inwestuje w startupy. Sprzymierzył się z gwiazdą piłki

Shutterstock

Ikona japońskiego futbolu oraz gwiazdor Hollywood połączyli siły, by wspomóc szalone projekty Elona Muska. Teraz ich wspólny fundusz bierze się za gry wideo.

Trochę w cieniu wielkiego przejęcia studia Bethesda przez Microsoft (za 7,5 mld dol.) doszło do innej ciekawej transakcji – niewielki japoński game developer Playco pozyskał od inwestorów 100 mld dol. Dzięki temu finansowaniu wycena startupu specjalizującego się w grach mobilnych wzrosła do 1 mld dol., czyniąc go tym samym tzw. jednorożcem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że swoje pieniądze w ten projekt wpompowali znany aktor Will Smith („Dzień Niepodległości”, „Gemini Man”, „Jestem legendą”) i Keisuke Honda, były reprezentant Japonii w piłce nożnej i niewątpliwa legenda tej dyscypliny sportu w całej Azji.

CZYTAJ TAKŻE: Deepfake podbija pornografię. Zmanipulowane filmy z gwiazdami

Playco to niepierwsza inwestycja, która połączyła ten dość egzotyczny duet. Smith i Honda to założyciele funduszu Dreamers VC (z ang. marzyciele), który ostatnio wyjątkowo intensywnie wyszukuje nowatorskich, technologicznych przedsięwzięć.

Tunel pod Las Vegas i wirtualna rzeczywistość

Dreamers VC, choć założony został raptem dwa lata temu, w portfelu ma już niemal pół setki innowacyjnych spółek. Fundusz zainwestował m.in. w dwa szczególnie oryginalne projekty, za którymi stoi guru Doliny Krzemowej – Elon Musk. Chodzi o The Boring Company oraz Neuralink. „Marzyciele” finansowo wspierają zatem wizjonera, który z jednej strony chce przenieść ruch samochodowy w Los Angeles do tuneli, a w Las Vegas już w przyszłym roku umożliwi jazdę pod ziemią automatycznymi teslami, z drugiej strony zaś opracowuje wszczepialne interfejsy mózg-maszyna, które w przyszłości pozwolą za pomocą myśli sterować urządzeniami elektronicznymi. Obie wizję dziś wciąż brzmią jak science fiction, ale Will Smith, mając na koncie role w takich filmach z gatunku jak „Ja, robot” czy „Faceci w czerni”, najwyraźniej wierzy w szalone z pozoru przedsięwzięcia Muska. Ale 51-letni gwiazdor Hollywood może sobie pozwolić na takie ryzykowne inwestycje. Szacuje się, że jego majątek dzięki filmowym gażom sięgnął 350 mln dol., co – według Celebrity Net Worth – czyni go najlepiej opłacanym aktorem ostatnich dwóch dekad.

Ale Smith nie tylko finansuje nowatorskie projekty, również sam jest twórcą startupów. W 2015 r. wraz z żoną uruchomił firmę Just Water, która zajęła się produkcją ekologicznej wody butelkowanej. Trafiła ona do sklepów w Japonii czy Australii. Dziś wycena tej spółki sięga około 100 mln dol.

W USA coraz więcej celebrytów angażuje się w inwestycje wysokiego ryzyka, jakim jest finansowanie startupów

Smith jest jak magnes, który potrafi przyciągać inwestorów, również tych znanych z dużego ekranu. W zeszłym roku jego Dreamers VC wsparł startup specjalizujący się w technologii wirtualnej rzeczywistości – Snadbox VR. Za nim poszli inni aktorzy i muzycy: Orlando Bloom, Katy Perry czy Justin Timberlake. W efekcie bez problemu Sandbox VR w jednej rundzie pozyskał 11 mln dol.

Celebryci lubią startupy

W USA coraz więcej celebrytów angażuje się w inwestycje wysokiego ryzyka, jakim jest finansowanie startupów. Swoje pieniądze na innowacyjne projekty wydają choćby znani muzycy: Puff Daddy, Jay-Z, Snoop Dogg, Usher, aktorzy: Kevin Hart („Jumanji”, „Agent i pół”), Ashton Kutcher, który jest wyjątkowo aktywny na rynku VC (ma udziały w Airbnb czy Skypie), Jared Leto (zainwestował w ponad 50 startupów, w tym np. Slacka i Ubera) czy Justin Timberlake, a także sportowcy, jak Shaquille O’Neal, Magic Johnson i David Beckham.

CZYTAJ TAKŻE: Snoop Dogg inwestuje w szwedzki fintech należący do Polaka

Ten ostatni – podobnie jak Dreamers VC – za pośrednictwem swojego wehikułu DB Ventures inwestuje w gaming. Były piłkarz reprezentacji Anglii oraz zawodnik m.in. Realu Madryt postawił na e-sport i został współwłaścicielem założonej w Londynie organizacji Guild Esports. Ta ma być pierwszą na świecie franczyzą eksportową, która wejdzie na giełdę papierów wartościowych. Spółka podczas debiutu chce na londyńskim parkiecie zebrać 20 mln funtów.

W Dolinie Krzemowej nie brakuje gwiazdorskich tandemów finansujących startupy na wzór Smitha i Hondy. To choćby wspólne inwestycje Roberta Downeya Jr. oraz Jay-Z czy Leonardo DiCaprio i Jareda Leto (są udziałowcami w startupie Suja Juice, który produkuje naturalne soki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zbliża się premiera nowego Apple Watch. I znów mamy przecieki

Nadchodzi wrzesień a wraz z nim premiery od Apple, w tym najprawdopodobniej nowy model ...

Donald Trump nie może blokować krytyków

Federalny Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok sądu niższej instancji i tym samym zdecydował, że Donald ...

Rosja planuje podatek od smartfonów

Kreml ma kolejny pomysł na zwiększenie wpływów do kasy państwa. Rosji. Po podatku od ...

Gdzie dwóch się bije o ZUS, tam… trzeciego nie będzie

ZUS zabrał Comarchowi połowę kontraktu na utrzymanie systemu IT. Przekazał usługi tymczasowo firmie Asseco. ...

Człowiek, który pokonał Amazona

„Jeśli marzenia są wystarczająco ambitne, nie zwracaj uwagi na fakty”. Całe życie założyciela i ...

Nokie wysyłały dane do Chin. Trwa dochodzenie

Finlandia rozpoczęła dochodzenie przeciwko właścicielowi Nokii. Chodzi o podejrzenie przekazywania danych osobowych na serwer ...