Badanie wzroku i okulary przez internet. Pomysł polskiej firmy

Bloomberg

Znane z drewnianych oprawek okularowych Gepetto chce m.in. badać wzrok online. Firma pozyskała właśnie 2,5 mln zł finansowania.

Gepetto to aplikacja, która znosi dotychczasowe bariery związane z zakupem okularów przez internet: na podstawie danych pomoże dobrać oprawki do typu urody, dzięki rozszerzonej rzeczywistości umożliwi ich wirtualne przymierzanie, przeprowadzi także przesiewowe badanie ostrości wzroku i dobierze szkła. Do wszystkich tych czynności wystarczy telefon albo tablet. Spółka zdobyła właśnie 2,5 mln zł od inwestorów. Zainwestowały polskie fundusze venture capital: Aligo VC i Next Road Ventures.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy sprzedają eko-okulary. Przymierzysz je przez smartfona

– Według WHO, na świecie mamy około 2 mld ludzi z wadą wzroku. Z każdym rokiem ta liczba się zwiększa, w efekcie czego rośnie również zapotrzebowanie na diagnostykę wzroku  – mówi Łukasz Mańkowski, Partner Zarządzający Aligo VC.

Projekt Gepetto jest odpowiedzią na problem niedoboru specjalistów i ograniczony dostęp do diagnostyki. To rozwiązanie ma nawet kilkukrotnie zmniejszyć koszt badań okulistycznych i optometrycznych, a dzięki wykonywaniu ich przez internet ułatwi dostęp do opieki zdrowotnej osobom oddalonym od centrów medycznych i osobom wykluczonym przez ograniczenia w przemieszczaniu.

– Nasz tryb życia powoduje, że wady wzroku występują coraz częściej, a popyt na diagnostykę i usługi okulistyczne rośnie. Usprawnienia pracy okulistów i optometrystów i ułatwienia dla pacjentów stały się niezbędne – mówi Mateusz Toporowicz, założyciel Gepetto.

CZYTAJ TAKŻE: Niewidomi zyskają „sztuczny” wzrok dzięki nowym implantom

– Łączymy w jednym projekcie medycynę, technologię i wzornictwo przemysłowe, a naszym celem jest zwiększenie dostępności usług dla pacjentów, częstotliwości kontroli wzroku oraz zmniejszenie kosztów diagnostyki – dodaje Piotr Kruszyński, współzałożyciel Gepetto.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy polubili aplikacje do wynajmu pojazdów

Współdzielenie różnych środków transportu to globalny trend, który opanowuje miasta, również w Polsce. Coraz ...

Z Londynu do Nowego Jorku w mniej niż dwie godziny

Virgin Galactic, spółka miliardera Richarda Bransona, która specjalizuje się m.in. w podboju kosmosu, przegrywa ...

Zhakują mózg dla okupu

W nieodległej przyszłości cyberprzestępcy będą mogli wykorzystywać implanty pamięci do szpiegowania, kradzieży oraz zmieniania ...

Elon Musk zarabia na wszystkim. Był miotacz ognia, teraz szorty

Twórca Tesli ma smykałkę do biznesu – czego się nie dotknie zamienia to w ...

Rosjanie też chcą mieć swoje 5G

Komórkową sieć piątej generacji zbuduje w Rosji firma należąca do państwowej korporacji zbrojeniowej Rostech. ...

Dzieci były zmuszane do składania urządzeń Amazona po nocach

Dostawca giganta miał wykorzystywać pracę dzieci wbrew przepisom. Amazon „prowadzi pilne dochodzenie”. Podobnie jak ...