Telefon z blockchainem

Materiały prasowe

Wkrótce do sprzedaży trafi pierwszy aparat z technologią blockchain. Urządzenie od firmy HTC zaoferuje nieznane wcześniej funkcje. Można je kupić tylko za kryptowaluty.

Tajwański HTC jeszcze kilka lat temu był potężnym graczem na rynku smartfonów z udziałem nawet wyższym niż Apple. Od tego czasu firma straciła pozycję w gronie ścisłych liderów, ale z rynku nie znika. Teraz może być na niej znowu głośno, ponieważ pokazała pierwszy telefon wykorzystujący technologię blockchain.

Model Exodus 1 można już kupić, choć klienci mogą liczyć na dostawy najwcześniej w grudniu. Cena to ok. 950 dolarów, ale zakup jest możliwy tylko za pośrednictwem kryptowalut. Telefon kosztuje 0,15 Bitcoina lub 4,78 Ethereum.

Analitycy jeszcze niedawno spekulowali, że to czysta zagrywka marketingowa i z blockchain nie będzie miał finalnie nic wspólnego, ale już widać, że będzie inaczej. Telefon ma 6 GB pamięci RAM, procesor Snapdragon 845 z najwyższej półki i 16-megapikselowy aparat z dwoma obiektywami. Co najciekawsze w sytuacji gdy właściciel go zgubi, a zapomni własnych kluczy bezpieczeństwa, można odzyskać zapisana na telefonie kryptowalutę i dane tokena za pomocą zaufanych kontaktów.

Właściciel Exodus 1 będzie mógł mieć kilka tzw. zaufanych kontaktów, każdy będzie musiał pobrać aplikację do zarządzania kluczami bezpieczeństwa. Hasła dostępowe zostaną podzielone z wykorzystaniem specjalnego algorytmu udostępniania i trafią we fragmentach właśnie do tych zaufanych osób. W sytuacji awaryjnej wystarczy iż właściciel się do nich zgłosi, aby zebrać swoje klucze bezpieczeństwa i odzyskać cenne dane i waluty.

Mogą Ci się również spodobać

Jeff Bezos wyśle latem turystów w kosmos. Bilet można wygrać

Należąca do Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, firma Blue Origin na 20 lipca zaplanowała pierwszy ...

Sklepy internetowe toną w zamówieniach. To już korek

Obawy przed epidemią zachęciły Polaków do kupowania online, również żywności. W efekcie liczba transakcji ...

Robot wjechał do szpitala we Wrocławiu. Walczy z wirusem

Samodzielnie jeździ, omija przeszkody i dezynfekuje, ma szybko i skutecznie zlikwidować niebezpieczne drobnoustroje. Celem ...

Nadchodzi świat cyborgów. Kto chce ulepszania ciała?

Prawie dwie trzecie mieszkańców najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej rozważyłoby wyposażenie ludzkiego ciała w ...

Rosja prześwietli Samsunga

Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) sprawdza czy rosyjska spółka koreańskiego giganta nie stosuje zmowy cenowej. ...

Kreml ma pomysł na rosyjski sektor high-tech. Uratuje go małżeństwo

W Rosji powołany został rzecznik praw firm wysokich technologii. Zajmie się m.in. likwidacją zbędnych ...