IBM pokazał urządzenie kwantowe. To przełom w komputerach

Maszyny z ogromną mocą obliczeniową mogą już trafić do firm. Idzie nowa rewolucja technologiczna, która może zmienić sposób korzystania z IT.

Publikacja: 09.01.2019 12:17

IBM pokazał urządzenie kwantowe. To przełom w komputerach

Foto: Urządzenia kwantowe to przyszłość komputerów. youtube

IBM na targach CES w Las Vegas pokazał pierwszy komercyjny komputer kwantowy, którego można używać nie tylko w warunkach laboratoryjnych. To zupełnie nowa technologia umożliwiająca osiąganie ogromnych mocy obliczeniowych. W sekundę można policzyć to, co obecnym superkomputerom zajmuje lata.

Nadal nie można Q System One po prostu zamówić, zainteresowane firmy mogą wykorzystywać jego moce obliczeniowe przez chmurę. Kolejny krok został wykonany.

Kubit zamiast bita

Przełom jest możliwy dzięki fizyce kwantowej, obecne komputery wykonują obliczenia na seriach bitów – zer i jedynek. Nowa generacja wykorzystuje kubity, które mogą przybierać obie te wartości jednocześnie – to tzw. superpozycja. Dzięki niej moc obliczeniowa rośnie w ogromnym tempie, ale dotąd było to możliwe w zasadzie tylko w warunkach laboratoryjnych. Systemy kwantowe wymagają bowiem temperatury w granicy zera bezwzględnego.

""

cyfrowa.rp.pl

Serwis Techcrunch podkreśla, że IBM wyraźnie myśli o systemie Q jako dziele sztuki. Jest to szczelna, niemal trzymetrowej wysokości szklana skrzynia z wiszącym pośrodku kwantowym systemem.

– IBM Q System One to duży krok naprzód w komercjalizacji obliczeń kwantowych – mówi Arvind Krishna, starszy wiceprezes Hybrid Cloud i dyrektor działu IBM Research. – Ten nowy system ma kluczowe znaczenie w rozszerzaniu obliczeń kwantowych poza laboratorium, pracujemy nad opracowaniem praktycznych aplikacji kwantowych dla biznesu i nauki – dodaje.

20-kubitowe urządzenie zdaniem ekspertów może nie być jeszcze wystarczająco wydajne. IBM podkreśla, że jest to pierwsza próba i że systemy są „zaprojektowane do radzenia sobie z problemami, które obecnie są postrzegane jako zbyt skomplikowane, aby klasyczne systemy mogły je obsłużyć”. Firma zauważa również, że te systemy można aktualizować i łatwo je konserwować.

Firma Tractica w swoim ostatnim raporcie prognozuje, że wartość światowego rynku Quantum Computing z niemal „startowego” poziomu, wynoszącego 39,2 mln dol., ma wzrosnąć w ciągu sześciu najbliższych lat do 2,2 mld dol. Pokazuje to skalę, w jakiej rynek może rosnąć w kolejnych latach.

Prawdziwy przełom

– Skrócił się czas od pojawienia się nowej technologii do jej praktycznego zastosowania. Wszystkie firmy, zarówno te małe, jak i większe, mogą korzystać z gigantycznych centrów danych i rozwiązań chmurowych. Przykładem może być zastosowanie telematyki w ubezpieczeniach, gdzie potrzebna jest bardzo duża pojemność danych oraz szybkość ich przetwarzania w czasie rzeczywistym, co generuje bardzo duże chwilowe użycie drogiej infrastruktury, dlatego potrzebne są metody jej współdzielenia i szybkiego skalowania – mówi Cezary Świerszcz, prezes polskiego fintechu Bacca. – Pojawienie się wielokrotnie szybszych komputerów sprawi, że usługi chmurowe będą tańsze, co w naszym przypadku umożliwi rozwój telematyki na rynkach i w liniach produktowych, które do tej pory nie pozwalały pokryć kosztu przetwarzania dużej ilości danych.

Przełom jest możliwy dzięki fizyce kwantowej, obecne komputery wykonują obliczenia na seriach bitów – zer i jedynek. Nowa generacja wykorzystuje kubity, które mogą przybierać obie te wartości jednocześnie

– Q System One został okrzyknięty zwiastunem nadchodzącego prawdziwego przełomu. Czy to jednak faktycznie oznacza przełom? Bez aplikacji, które są w stanie „rozmawiać” z tym komputerem, a tym samym wykorzystać formę i moc komputera kwantowego, przełomu nie będzie – mówi Grzegorz Żmijewski, niezależny ekspert branży ICT, od lat zawodowo zajmujący się pozyskiwaniem międzynarodowych adresów WWW na zlecenie polskich firm. – W wielu laboratoriach trwały i trwają pracę nad stworzeniem takiego urządzenia, ale wielu teoretyków kwantowych nie stać było na badania w obszarze budowy platformy, dlatego nie ma wątpliwości co do tego, że IBM uznaje swoje posunięcie za powrót do najlepszych czasów tego przedsiębiorstwa. Na dowody potwierdzające rzeczywistą przełomowość wykorzystywania komputerów kwantowych do analityki przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać – dodaje.

IBM na targach CES w Las Vegas pokazał pierwszy komercyjny komputer kwantowy, którego można używać nie tylko w warunkach laboratoryjnych. To zupełnie nowa technologia umożliwiająca osiąganie ogromnych mocy obliczeniowych. W sekundę można policzyć to, co obecnym superkomputerom zajmuje lata.

Nadal nie można Q System One po prostu zamówić, zainteresowane firmy mogą wykorzystywać jego moce obliczeniowe przez chmurę. Kolejny krok został wykonany.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gadżety
Jak Quality of Service może zoptymalizować sieć domową
Gadżety
Giganci powalczą o nasze palce. Inteligentne pierścienie mają być hitem
Gadżety
To kulinarna rewolucja. Przyprawy może zastąpić niezwykłe urządzenie
Gadżety
Polska policja wchodzi do Xiaomi. Przeszukania u chińskiego producenta
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Gadżety
Nastolatki odcięte od smartfonów? Tak radykalnego pomysłu jeszcze nie było
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży