Amerykanie postawili zarzuty Huawei

AP

Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył spółkę Huawei o kradzież technologii należącej do T-Mobile. Spółka i jej dyrektor finansowa Meng Wanzhou zostały też oskarżone o łamanie sankcji nałożonych na Iran oraz o oszukiwanie banków w celu łamania tych sankcji.

Departament Sprawiedliwości stwierdził, że Huawei oparła swoją globalną ekspansję na „kłamstwach”. Matthew Withatker, p.o. prokuratora generalnego, powiedział, że działalność kryminalna była prowadzona w Huawei również przez najwyższe kierownictwo spółki. Rady przysięgłych w Seattle i Nowy Jorku postawiły chińskiemu koncernowi łącznie 23 zarzuty. M.in. dotyczące niszczenia dowodów w sprawie omijania sankcji nałożonych na Iran. Huawei może zostać ukarana grzywną będącą trzykrotną wartością skradzionych sekretów technologicznych oraz do 500 tys. dolarów kary za oszustwo bankowe i mataczenie.

Huawei odrzuca oskarżenia. Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii określiło je jako „nieuczciwe i niemoralne”. Wezwało rząd USA do zakończenia „nierozsądnych prześladowań” chińskich spółek. Ta sprawa może ciążyć rozpoczynającym się w środę w Waszyngtonie amerykańsko-chińskim rozmowom handlowym.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei znów ma kłopoty w USA

W reakcji na zarzuty dotyczące Huawei, wiele azjatyckich indeksów giełdowych lekko traciło we wtorek. Shanghai Composite stracił 0,1 proc., a Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zniżkował o 0,2 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szturm na e-sklepy. Nawet luksus jest już w sieci

Kilkukrotny wzrost obrotów, nawet kilkutygodniowe terminy oczekiwania to realia zakupów online ostatnich miesięcy. Branża ...

Bardzo tanie jedzenie z aplikacji. Ale to paczka niespodzianka

Aplikacja Too Good To Go, umożliwiająca kupno jedzenia, którego restauracje, hotele czy cukiernie nie ...

Samsung rozpoczyna w Polsce sprzedaż telewizorów w technologi 8K

Od piątku, 16 listopada telewizory QLED 8K o przekątnej ekranu 65 i 75 cali ...

Broń ze „Star Treka” trafia do armii amerykańskiej

Pojazdy opancerzone Stryker mają być wyposażone w lasery antydronowe, a Siły Powietrzne USA już ...

Robert Busz: Zagrożone prywatne centra danych

Szacujemy, że 70 proc. zasobów prywatnych centrów danych zostanie przeniesionych do chmury, a 30 ...

Polacy coraz chętniej kupują smartwatche. Na co zwracają uwagę?

Inteligentne zegarki zyskują na znaczeniu – aż 94 proc. z nas wie, czym jest ...