YouTube z rekordową karą za wykorzystywanie danych dzieci

Serwis YouTube został ukarany grzywną w wysokości 170 mln dol. za gromadzenie danych osobowych dzieci bez zgody ich rodziców.

Publikacja: 05.09.2019 12:25

YouTube z rekordową karą za wykorzystywanie danych dzieci

Foto: Bloomberg

Federalna Komisja Handlu (FTC) wszczęła w ubiegłym roku śledztwo w sprawie nielegalnego wykorzystywania danych osobowych dzieci przez należący do Google’a serwis YouTube. Skarga na internetowego giganta została wniesiona w kwietniu 2018 r.

CZYTAJ TAKŻE: YouTube uderza w przeciwników szczepienia dzieci

Jak zarzucono platformie, gromadziła ona dane dzieci poniżej 13 roku życia bez zgody ich rodziców, a także wykorzystywała je do personalizowania i zarabiania na reklamach skierowanych do najmłodszych internautów – w tym na uruchomionej w 2015 r. aplikacji YouTube Kids.

FTC stwierdziła zasadność tych oskarżeń, przyznając, że Google naruszył przepisy ustawy z 1998 r. o ochronie prywatności danych osobowych dzieci. W efekcie Komisja nałożyła na giganta karę w rekordowej wysokości – 170 mln dol. Jak podaje BBC, po trwającym ponad rok postępowaniu strony zawarły w tym tygodniu ugodę i Google zgodził się zapłacić grzywnę w wyznaczonym wymiarze. 136 mln dol. z tej sumy zostanie wpłacone Komisji, natomiast 34 mln dol. na rzecz stanu Nowy Jork.

CZYTAJ TAKŻE: Apple i Google, jak wykorzystujecie dane?

Choć jest to najwyższa kara, jaką FTC kiedykolwiek nałożyła na prywatną firmę w Stanach Zjednoczonych, to krytycy twierdzą, że wciąż jest zbyt niska, biorąc pod uwagę kosmiczne przychody Google’a. Jak stwierdził w oświadczeniu jeden z pięciu członków Komisji, Rohit Chopra, ugoda nie jest wystarczająca, a grzywna ledwo „ugryzie Google’a”.

Globalne Interesy
Europejski konkurent Starlinka rośnie jak szalony. Jest w stanie zastąpić system Muska?
Globalne Interesy
Odwołany prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Za Falcona?
Globalne Interesy
Sześć Małych Smoków. Chiny wypuszczają nowe firmy, które mają podbić świat
Globalne Interesy
Ile Polska może zarobić na podatku od big techów? Aż trudno uwierzyć, ile dziś płacą
Materiał Promocyjny
O przyszłości klimatu z ekspertami i biznesem. Przed nami Forum Ekologiczne
Globalne Interesy
Polski rząd uderza w amerykańskie koncerny. Będzie podatek
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń