Amerykanie mogą kupić udziały Nokii i Ericssona

William Barr, amerykański prokurator generalny razem z prezydentem Donaldem Trumpem
Bloomberg

Akcje szwedzkiego koncernu Ericsson zyskiwały ponad 4 proc. podczas piątkowej sesji w Sztokholmie, a papiery Nokii rosły nawet o ponad 6 proc. w Helsinkach.

Impulsem do ich zwyżek stały się słowa Williama Barra, amerykańskiego prokuratora generalnego, który stwierdził, że są propozycje, by Amerykanie przejęli duże pakiety akcji w tych firmach, by móc skuteczniej konkurować z Huawei w dziedzinie technologii 5G.

CZYTAJ TAKŻE: W USA chcą własnej alternatywy dla Chińczyków w 5G

– Zarówno Nokia jak i Ericsson nie mają takiej skali jak Huawei, ani wsparcia potężnego państwa dysponującego wielkim rynkiem. Pojawiły się propozycje, by USA odpowiedziały na te problemy łącząc się z Nokią i/lub Ericssonem za pomocą uzyskania pakietów kontrolnych tych spółek przez Amerykanów. Uzyskania albo bezpośrednio albo poprzez konsorcjum prywatnych amerykańskich lub sojuszniczych firm – stwierdził Barr na konferencji zorganizowanej przez think-tank CSIS.

Słowa Barra nie zostały skomentowane przez Nokię ani Ericssona. Nokia ograniczyła się jedynie do przyznania, że zawsze ją cieszy zainteresowanie inwestorów.

– Przejęcie jest właściwie jedynym wyborem, jeśli USA chcą przewodzić w dziedzinie 5 G. Taka transakcja zapewniłaby znaczące zasoby do zainwestowania w innowacje i rynkowe przywództwo – powiedział telewizji CNBC Christer Gardell, partner zarządzający w firmie Cevian Capital, będącej największym udziałowcem Ericssona. Jego zdaniem takie przejęcie byłoby „dobre dla spółki, dla Szwecji i dla udziałowców”.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei przytapiany przez Waszyngton. Czy konkurenci zyskali?

– Zarówno Nokia jak i Ericsson to spółki giełdowe i USA mogą przejmować ich akcje tą drogą. Dopiero jednak zobaczymy jak to będą chcieli zrobić. Zwykle takich rzeczy nie robią z amerykańskimi spółkami, a co dopiero z zagranicznymi – przypomina Dexter Thillien, analityk z firmy Fitch Solutions.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stefan wesprze frankowiczów

Sztuczna inteligencja udzielająca pomocy prawnej – brzmi to jak historia science fiction, ale właśnie ...

Wpływy z gier rosną szybciej niż z filmów. To rynek wart 140 mld dol.

Trwające w Los Angeles targi E3 obfitują w zapowiedzi najbardziej oczekiwanych tytułów w branży ...

Jakie szafki pracownicze wybrać do swojego zakładu?

Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego zakładu pracy są szafki dla zatrudnionych osób. Pracownicy powinni mieć ...

Koronawirus szansą e-sportu. Ale czy łącza wytrzymają?

Gdy z powodu koronawirusa opustoszały stadiony i hale sportowe, zamknięte zostały uczelnie i szkoły, ...

Facebook wycofuje się z domyślnego rozpoznawania twarzy

Facebook ogłosił, że przestanie wykorzystywać technologię rozpoznawania twarzy do automatycznego oznaczania osób na zdjęciach. ...

Microsoft jest już wart ponad 1 bln dol.

Koncern, którym zarządza Satya Nadella, po raz pierwszy w historii przekroczył magiczny próg wyceny ...