Amerykanie mogą kupić udziały Nokii i Ericssona

William Barr, amerykański prokurator generalny razem z prezydentem Donaldem Trumpem
Bloomberg

Akcje szwedzkiego koncernu Ericsson zyskiwały ponad 4 proc. podczas piątkowej sesji w Sztokholmie, a papiery Nokii rosły nawet o ponad 6 proc. w Helsinkach.

Impulsem do ich zwyżek stały się słowa Williama Barra, amerykańskiego prokuratora generalnego, który stwierdził, że są propozycje, by Amerykanie przejęli duże pakiety akcji w tych firmach, by móc skuteczniej konkurować z Huawei w dziedzinie technologii 5G.

CZYTAJ TAKŻE: W USA chcą własnej alternatywy dla Chińczyków w 5G

– Zarówno Nokia jak i Ericsson nie mają takiej skali jak Huawei, ani wsparcia potężnego państwa dysponującego wielkim rynkiem. Pojawiły się propozycje, by USA odpowiedziały na te problemy łącząc się z Nokią i/lub Ericssonem za pomocą uzyskania pakietów kontrolnych tych spółek przez Amerykanów. Uzyskania albo bezpośrednio albo poprzez konsorcjum prywatnych amerykańskich lub sojuszniczych firm – stwierdził Barr na konferencji zorganizowanej przez think-tank CSIS.

Słowa Barra nie zostały skomentowane przez Nokię ani Ericssona. Nokia ograniczyła się jedynie do przyznania, że zawsze ją cieszy zainteresowanie inwestorów.

– Przejęcie jest właściwie jedynym wyborem, jeśli USA chcą przewodzić w dziedzinie 5 G. Taka transakcja zapewniłaby znaczące zasoby do zainwestowania w innowacje i rynkowe przywództwo – powiedział telewizji CNBC Christer Gardell, partner zarządzający w firmie Cevian Capital, będącej największym udziałowcem Ericssona. Jego zdaniem takie przejęcie byłoby „dobre dla spółki, dla Szwecji i dla udziałowców”.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei przytapiany przez Waszyngton. Czy konkurenci zyskali?

– Zarówno Nokia jak i Ericsson to spółki giełdowe i USA mogą przejmować ich akcje tą drogą. Dopiero jednak zobaczymy jak to będą chcieli zrobić. Zwykle takich rzeczy nie robią z amerykańskimi spółkami, a co dopiero z zagranicznymi – przypomina Dexter Thillien, analityk z firmy Fitch Solutions.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektryczna taksówka z Niemiec już w powietrzu

Lilium, niemiecki startup, który pracuje nad latającą taksówką będącą w stanie rozpędzić się do ...

Wycieków danych będzie przybywać

Cyberprzestępcy w swoich atakach coraz częściej wykorzystują zaawansowane algorytmy. Portal USA Today zatytułował opublikowany ...

Świetna sprzedaż audio, słuchawki bluetooth hitem

Sprzedaż słuchawek i przenośnych stereofonicznych zestawów słuchawkowych rośnie jak na drożdżach. W minionym roku ...

Boom na inteligentne głośniki. Czas na Polskę

Asystent głosowy ukryty w obudowie przypominającej głośnik to jeden z najszybciej rosnących segmentów elektroniki ...

Irakijczyk sprzedawał narkotyki za siedem różnych kryptowalut. Surowa kara

Trzydziestoletni Irakijczyk Alaa Mohammed Allawi został skazany na 30 lat więzienia za sprzedaż 245 ...

Drony będą miały tablice rejestracyjne

Wkrótce łatwo będzie można zidentyfikować drona dzięki obowiązkowym specjalnym elektronicznym tablicom rejestracyjnym.   Wytyczne ...