Huawei przytapiany przez Waszyngton. Czy konkurenci zyskali?

Bloomberg

Ericsson i Nokia mają za sobą dobry kwartał. Szwedzi umocnili się w Chinach. Amerykańskie Cisco – przeciwnie.

Wynikające z wojny celnej USA i Chin opinie, że koncern Huawei i jego produkty to ryzyko dla bezpieczeństwa państw, w których się z nich korzysta, teoretycznie powinny napędzić przychody konkurentom chińskiej firmy wywodzącym się z Europy i Stanów Zjednoczonych. Czy tak jest? Czy i kto korzysta na problemach chińskiego koncernu kierowanego przez Rena Zhengfei?

Medialna rezerwa

Tegoroczne wyniki finansowe takich potentatów, jak szwedzki Ericsson czy fińska Nokia zdają się potwierdzać tę tezę: szczególnie drugi kwartał br. okazał się dla tych dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej korzystniejszy niż rok temu.

CZTYTAJ TAKŻE: Wielka wojna o 5G. Kto wspiera Huawei, a kto Waszyngton

Przychody Ericssona w II kw. br. były o 10 proc. wyższe niż rok wcześniej, a zamiast strat dostawca zaczął wykazywać zysk, zarówno operacyjny, jak i netto. Wzrost przychodów szwedzkiej grupy napędziła w dużej mierze właśnie sprzedaż infrastruktury telekomunikacyjnej, która nadal odpowiada, za gros obrotów Ericssona. Segment Sieci zanotował w II kw. br. 37,8 mld koron (około 3,4 mld euro) przychodu, co oznacza wzrost o 16 proc. rok do roku, a uwzględniając zmiany kursów walutowych o 11 proc.

Przychody głównego konkurenta Huawei szwedzkiego koncernu Ericsson wzrosły w skali roku o 10 proc. Wróciły też zyski.
Bloomberg

Według Carla Mellandera, członka zarządu odpowiedzialnego za finanse Ericssona, była to pochodna inwestycji operatorów w sieci 4G jak i 5G, szczególnie tych działających w Stanach Zjednoczonych tak obawiających się chińskiej dominacji oraz w północno-wschodniej Azji, w tym także w Chinach.

CZYTAJ TAKŻE: Skok przychodów Huawei. Czy sankcje nie działają?

Na ile poprawa u Ericssona to kwestia problemów Huawei? – Unikamy spekulacji, czy sytuacja geopolityczna i potencjalne dalszy rozwój sytuacji są dobre czy złe dla branży. 5G jest nadal na wczesnym etapie rozwoju i nie możemy stwierdzić, że przełożyła się na nasze przychody – brzmi oficjalny komentarz dla „Rz” od Ericssona.

Oficjalnie: ryzyko

Natomiast w sprawozdaniu finansowym Szwedzi zaliczyli sytuację geopolityczną do czynników, które mogą negatywnie odbić się na ich wynikach.

Wzrost przychodów – o około 7 proc. do 5,69 mld euro – zanotowała w II kw. br. także fińska Nokia. Nadal była na minusie jeśli chodzi o wynik operacyjny i netto, ale straty te mocno się zmniejszyły. Rajeev Suri, prezes Nokii, omawiając perspektywy na cały rok nie krył, że są one lepsze niż na początku 2019 r.

CZYTAJ TAKŻE: Gimnastyka polskiego rządu w kwestii Huawei i 5G

Zapowiedział, że przychody głównego segmentu usług Nokii – właśnie infrastruktury telekomunikacyjnej – w tym roku delikatnie wzrosną zamiast utrzymać się na poziomie ubiegłorocznym i ten trend utrzyma się także w 2020 roku. Nokia, podobnie jak Ericsson, podkreśla, że jest to efekt jej portfela produktowego, ale też sygnalizuje w prezentacji wpływ czynników geopolitycznych. Nie precyzuje jednak, czy jest on lub będzie pozytywny, czy negatywny dla firmy. Z jednej strony Finowie spodziewają się większej konkurencji, jako że „niektórzy konkurenci próbują zdobyć udział w rynku rozwiązań 5G wczesnej fazy”.

Z drugiej strony część klientów Nokii prowadzi przegląd dostawców z powodu „obaw o bezpieczeństwo”, co według zarządu fińskiej firmy „tworzy krótkoterminową presję na inwestycje, w celu zapewnienia długoterminowych korzyści”. O ile dobrze rozumiemy, zdaniem Nokii, aby pozostać w grze dostawcy muszą dziś iść na ustępstwa. To z kolei może sprawić, że przejściowo ich przychody nie będą tak wysokie jak można by zakładać.

CZYTAJ TAKŻE: Trump odpuszcza Huawei

To, kto straci, a kto zyska na kłopotach Huawei zależy też od pozycji na chińskim rynku. Nokia w Chinach wypracowuje 9 proc. przychodów, a Ericsson – 7 proc. i jego udział ten w br. wzrósł.

O geopolityce sporo mówiło się podczas telekonferencji Cisco, amerykańskiego producenta architektury internetu. W Chinach wypracowuje około 3 proc. przychodów (razem 13,4 mld dol. w kwartale), a w ub. kwartale były one o 25 proc. niższe niż rok wcześniej. Chuck Robbins, szef Cisco powiedział analitykom, że biznes w Chinach skurczył się “dramatycznie”, bo tamtejsze firmy i niektórzy operatorzy nie są zainteresowane ofertami. M.in. dlatego w tym kwartale firma liczy na 12,9 mld dol. przychodu., a oczekiwano o 13,4 mld.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wojna Apple Music ze Spotify. Już wiadomo, kto wygrywa

Muzyczne serwisy internetowe coraz ostrzej walczą o pozycję na światowych rynkach. Apple Music wysunął ...

Rosjanie też chcą mieć swoje 5G

Komórkową sieć piątej generacji zbuduje w Rosji firma należąca do państwowej korporacji zbrojeniowej Rostech. ...

Twórca Segwaya zaprojektował pojazd dostawczy, który wchodzi po schodach

Dean Kamen, znany wynalazca, m.in. twórca pojazdu Seagway, który miał zrewolucjonizować transport (nie do ...

W Japonii powstaje chodzący robot wielkości 7-piętrowego bloku

W Jokohamie zostanie odsłonięty ruchomy model robota Gundam, który będzie miał aż 18 metrów ...

Powstał procesor odporny na działania hakerów

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan opracowali nową architekturę procesora zdolną do samoszyfrowania. Konstrukcja, która ma ...

Przez Facebooka można już zrobić zakupy i przelew

Facebook uruchomił w Stanach Zjednoczonych nową usługę płatniczą o nazwie Facebook Pay. Pozwala ona ...