Boom aplikacji wspierających biznes osób czarnoskórych

Bloomberg

W wyniku demonstracji w USA coraz więcej osób chce wspierać lokalne firmy prowadzone przez Afroamerykanów. Pomagają w tym aplikacje mobilne.

Burzliwe zamieszki w Stanach Zjednoczonych po tragicznej śmierci George’a Floyda z rąk policjanta skłoniły wiele osób do podejmowania publicznych dyskusji i aktywnych działań antyrasistowskich. Media społecznościowe zalały w ostatnim tygodniu artykuły naświetlające dyskryminację, z jaką spotykają się na co dzień Afroamerykanie. Internauci coraz częściej sami pytają także, jak mogą pomóc osobom czarnoskórym w swoim otoczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykańskie protesty biją w technologicznych gigantów

Jak wynika z danych Google Trends, tylko między 1 a 2 czerwca liczba zapytań w wyszukiwarce typu „Jak mogę znaleźć biznes osób czarnoskórych w mojej okolicy” wzrosła aż o 300 proc., z kolei hasło „Restauracje prowadzone przez czarnoskórych blisko mnie” – o 200 proc.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także aplikacje mobilne, które promują firmy stworzone przez Afroamerykanów. Jedną z nich jest aplikacja EatOkra, założona w 2016 roku przez małżeństwo Anthony’ego i Janique Edwards, która pomaga w wyszukiwaniu pobliskich restauracji prowadzonych przez osoby czarnoskóre. Od 28 maja do 4 czerwca liczba dziennych pobrań aplikacji poszybowała aż o 4450 proc., co zaskoczyło samych jej twórców i spowodowało chwilowe zwolnienie wczytywania apki i strony internetowej. Jak pisze CNN, właściciele zapewnili, że rozszerzyli już serwery bazy danych, aby sprostać rosnącemu popytowi i liczą na to, że to początek długoterminowych zmian, a nie tylko chwilowy trend, który szybko odejdzie w zapomnienie.

CZYTAJ TAKŻE: Technologiczny potentat pomaga protestującym maskować twarze

Innymi aplikacjami, które wspierają ciemnoskórych przedsiębiorców i zanotowały ostatnio skokowy wzrost pobrań, są między innymi Black Wallet (wzrost o 115 proc.) i Black Nation (wzrost o 55 proc.). Oferują szerokie katalogi firm Afroamerykanów z różnych branż.

Wsparcie wobec protestujących i ciemnoskórych społeczeństw wykazują również znani producenci gier, w tym amerykańskie studio Infinity Ward czy polskie CD Projekt. Niektóre aplikacje mobilne pomagają także bezpośrednio demonstrantom, jak Signal, który dodał nową funkcję zamazywania twarzy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Technowieści

Niemal każdy dzień przynosi ważne wydarzenia ze świata nowych technologii. Wyszukujemy najciekawsze. „Kursk” wypływa ...

Zwolennicy Trumpa i wściekli na WhatsApp oblegają rosyjski komunikator

Telegram stał się drugą po Parlerze najpopularniejszą aplikacją w Stanach Zjednoczonych, do której masowo ...

Większość brytyjskich produkcji ma zniknąć z Netfliksa. Ale nie przez Brexit

Subskrybenci Netfliksa powinni szybko obejrzeć swoje ulubione brytyjskie filmy i seriale, ponieważ niedługo mogą ...

Kobiety zdominowały gry mobilne

Polski gracz jest wykształcony, wcale nie najmłodszy, równie często to kobieta, jak i mężczyzna ...

Technologiczne spółki przyciąga parkiet

Większość spółek, które zadebiutowały na giełdzie w ostatnich kilkunastu miesiącach, to reprezentanci branży nowych ...

Alibaba zdetronizowany. Nowy numer 1 w Azji

Chiński gigant internetowy i gamingowy Tencent Holdings podrożał w Hongkongu prawie 5 proc. i ...