Boom aplikacji wspierających biznes osób czarnoskórych

Bloomberg

W wyniku demonstracji w USA coraz więcej osób chce wspierać lokalne firmy prowadzone przez Afroamerykanów. Pomagają w tym aplikacje mobilne.

Burzliwe zamieszki w Stanach Zjednoczonych po tragicznej śmierci George’a Floyda z rąk policjanta skłoniły wiele osób do podejmowania publicznych dyskusji i aktywnych działań antyrasistowskich. Media społecznościowe zalały w ostatnim tygodniu artykuły naświetlające dyskryminację, z jaką spotykają się na co dzień Afroamerykanie. Internauci coraz częściej sami pytają także, jak mogą pomóc osobom czarnoskórym w swoim otoczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykańskie protesty biją w technologicznych gigantów

Jak wynika z danych Google Trends, tylko między 1 a 2 czerwca liczba zapytań w wyszukiwarce typu „Jak mogę znaleźć biznes osób czarnoskórych w mojej okolicy” wzrosła aż o 300 proc., z kolei hasło „Restauracje prowadzone przez czarnoskórych blisko mnie” – o 200 proc.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także aplikacje mobilne, które promują firmy stworzone przez Afroamerykanów. Jedną z nich jest aplikacja EatOkra, założona w 2016 roku przez małżeństwo Anthony’ego i Janique Edwards, która pomaga w wyszukiwaniu pobliskich restauracji prowadzonych przez osoby czarnoskóre. Od 28 maja do 4 czerwca liczba dziennych pobrań aplikacji poszybowała aż o 4450 proc., co zaskoczyło samych jej twórców i spowodowało chwilowe zwolnienie wczytywania apki i strony internetowej. Jak pisze CNN, właściciele zapewnili, że rozszerzyli już serwery bazy danych, aby sprostać rosnącemu popytowi i liczą na to, że to początek długoterminowych zmian, a nie tylko chwilowy trend, który szybko odejdzie w zapomnienie.

CZYTAJ TAKŻE: Technologiczny potentat pomaga protestującym maskować twarze

Innymi aplikacjami, które wspierają ciemnoskórych przedsiębiorców i zanotowały ostatnio skokowy wzrost pobrań, są między innymi Black Wallet (wzrost o 115 proc.) i Black Nation (wzrost o 55 proc.). Oferują szerokie katalogi firm Afroamerykanów z różnych branż.

Wsparcie wobec protestujących i ciemnoskórych społeczeństw wykazują również znani producenci gier, w tym amerykańskie studio Infinity Ward czy polskie CD Projekt. Niektóre aplikacje mobilne pomagają także bezpośrednio demonstrantom, jak Signal, który dodał nową funkcję zamazywania twarzy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gry w modzie. Dobry debiut Moonlita na NewConnect

Krakowski deweloper gier Moonlit, powiązany kapitałowo z PlayWay, wszedł na mały parkiet GPW jako ...

Dziś „Dzień singla”, polski szał zakupów na chińskich serwisach

Dzień Singla został stworzony sztucznie tylko po to, aby konsumenci wydawali więcej. Z powodzeniem ...

Fortnite na wojnie z gigantami. Pozew przeciw Apple

Jedna z najpopularniejszych gier sieciowych na świecie nie jest już dostępna w sklepach Google ...

Złe wieści dla chińskich producentów smartfonów

Pandemia zniechęciła do dużych wydatków, a ów trend odczują już wkrótce producenci nowoczesnych telefonów ...

E-rower w subskrypcji, jak muzyka i film. Efekt pandemii

Założyciele popularnej aplikacji muzycznej wchodzą w nowy biznes. Ze strumieniowania muzyki przerzucili się na ...

Polski live chat wspierany przez chatboty idzie w świat

Szczecińska spółka pozyskała ponad 4 mln zł od Inovo Venture Partners. To największa jak ...