Boom aplikacji wspierających biznes osób czarnoskórych

Bloomberg

W wyniku demonstracji w USA coraz więcej osób chce wspierać lokalne firmy prowadzone przez Afroamerykanów. Pomagają w tym aplikacje mobilne.

Burzliwe zamieszki w Stanach Zjednoczonych po tragicznej śmierci George’a Floyda z rąk policjanta skłoniły wiele osób do podejmowania publicznych dyskusji i aktywnych działań antyrasistowskich. Media społecznościowe zalały w ostatnim tygodniu artykuły naświetlające dyskryminację, z jaką spotykają się na co dzień Afroamerykanie. Internauci coraz częściej sami pytają także, jak mogą pomóc osobom czarnoskórym w swoim otoczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykańskie protesty biją w technologicznych gigantów

Jak wynika z danych Google Trends, tylko między 1 a 2 czerwca liczba zapytań w wyszukiwarce typu „Jak mogę znaleźć biznes osób czarnoskórych w mojej okolicy” wzrosła aż o 300 proc., z kolei hasło „Restauracje prowadzone przez czarnoskórych blisko mnie” – o 200 proc.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także aplikacje mobilne, które promują firmy stworzone przez Afroamerykanów. Jedną z nich jest aplikacja EatOkra, założona w 2016 roku przez małżeństwo Anthony’ego i Janique Edwards, która pomaga w wyszukiwaniu pobliskich restauracji prowadzonych przez osoby czarnoskóre. Od 28 maja do 4 czerwca liczba dziennych pobrań aplikacji poszybowała aż o 4450 proc., co zaskoczyło samych jej twórców i spowodowało chwilowe zwolnienie wczytywania apki i strony internetowej. Jak pisze CNN, właściciele zapewnili, że rozszerzyli już serwery bazy danych, aby sprostać rosnącemu popytowi i liczą na to, że to początek długoterminowych zmian, a nie tylko chwilowy trend, który szybko odejdzie w zapomnienie.

CZYTAJ TAKŻE: Technologiczny potentat pomaga protestującym maskować twarze

Innymi aplikacjami, które wspierają ciemnoskórych przedsiębiorców i zanotowały ostatnio skokowy wzrost pobrań, są między innymi Black Wallet (wzrost o 115 proc.) i Black Nation (wzrost o 55 proc.). Oferują szerokie katalogi firm Afroamerykanów z różnych branż.

Wsparcie wobec protestujących i ciemnoskórych społeczeństw wykazują również znani producenci gier, w tym amerykańskie studio Infinity Ward czy polskie CD Projekt. Niektóre aplikacje mobilne pomagają także bezpośrednio demonstrantom, jak Signal, który dodał nową funkcję zamazywania twarzy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Protestujący w Hongkongu wykorzystują przeciw policji lasery

W trwających od czerwca protestach w Hongkongu wzięło udział już ponad milion osób. Najnowszym ...

Polsko-portugalski biznes podgląda konsumentów

Placeme monitoruje ruchu klientów w świecie offline i bada potencjał punktów sprzedaży. Z ich ...

Świetna sprzedaż audio, słuchawki bluetooth hitem

Sprzedaż słuchawek i przenośnych stereofonicznych zestawów słuchawkowych rośnie jak na drożdżach. W minionym roku ...

Dinozaury rocka i generacja apek

Awatary gwiazd w grach komputerowych, interakcje z fanami, coraz krótsze przeboje to przyszłość rynku ...

Google nie chce płacić. Grozi Australii

Koncern Google stwierdził, że plany rządu australijskiego dotyczące zmuszenia cyfrowych gigantów do płacenia wydawcom ...

Przyszłość autonomicznych aut wykuwa się w… Krakowie

Sztuczna inteligencja, kamery 3D, systemy rozpoznawania gestów kierowców, opracowane specjalnie dla przemysłu motoryzacyjnego – ...