USA walczą z chińskimi superkomputerami

Bloomberg

Stany Zjednoczone uderzają w chińskie firmy technologiczne, które współpracują z armią. Na celowniku znalazły się teraz te, które tworzą superkomputery.

Departament Handlu dodał siedem firm i organizacji zajmujących się takimi maszynami do swojej listy podmiotów, zakazując firmom z USA dostarczania im sprzętu lub prowadzenia innej współpracy.

– Budują superkomputery, które przyczyniają się do modernizacji wojska, broni jądrowej i technologii hipersonicznej – wyjaśniają amerykańscy urzędnicy.

CZYTAJ TAKŻE: W wyścigu superkomputerów Japończycy znów na szczycie

Nowe amerykańskie sankcje obejmują takie firmy jak Sunway, Shanghai High-Performance Integrated Circuit Design Center i Tianjin Phytium Information Technology, a także centra superkomputerowe w Jinan, Shenzhen, Wuxi i Zhengzhou.

Nie jest jeszcze pewne, jak Chiny zareagują na amerykański ruch. Kraj od dawna inwestuje, aby zmniejszyć swoją zależność od amerykańskiej technologii poprzez produkcję krajową, ale amerykańskie zakazy handlu mocno to utrudniają. Wiele fabryk produkujących najnowocześniejsze procesowy znajduje się poza Chinami kontynentalnymi i często jest częściowo zależnych od amerykańskiej technologii, pozostawiając krajowi niewielki wybór, jak tylko zainwestować w produkcję krajową lub zastosować przestarzałe techniki produkcyjne.

Analitycy podkreślają iż w przeciwieństwie do podobnych zakazów nałożonych na firmy takie jak Huawei i DJI, w obecnej sprawie nie ma w tle oskarżeń o szpiegostwo lub łamanie praw człowieka, które uzasadniałyby ten ruch. Chodzi wyłącznie o kontrolowanie rozwoju technologicznego chińskiej armii. Mając to na uwadze, warto zauważyć, że zakazy handlu superkomputerami są uważane za ważne narzędzia polityczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gig Techy napompowały ceny mieszkań i czynsze

Amazon poinformował, że przeznaczy ponad 2 miliardy dolarów na budowę tanich domów. Koncern dołączy ...

Większość brytyjskich produkcji ma zniknąć z Netfliksa. Ale nie przez Brexit

Subskrybenci Netfliksa powinni szybko obejrzeć swoje ulubione brytyjskie filmy i seriale, ponieważ niedługo mogą ...

Polacy stworzyli najsilniejszy na świecie środek przeciwbólowy

Na Uniwersytecie Warszawskim odkryto związek chemiczny, który wykazuje silne właściwości przeciwbólowe. Działa 5 tys. ...

W Polsce ocenzurowano postać LGBT w nowym filmie Disneya

Najnowsza animacja „Naprzód” studia Pixar została zakazana na Bliskim Wschodzie ze względu na fakt, ...

YouTube: Najpopularniejsze klipy muzyczne 2019 roku

Hiszpańskojęzyczni artyści zdominowali listę TOP 10 najpopularniejszych klipów muzycznych na YouTube w 2019 roku. ...

CI Games podało dane sprzedażowe „Snajpera”. Sukces czy porażka?

Studio ocenia, że gra okazała się sukcesem. Analitycy są bardziej sceptyczni, ale przyznają, że ...